Fotó: Kristó Róbert
2012. július 18., 08:332012. július 18., 08:33
A csíkszeredai Szeredai strandon látogatásunkkor az idén újrabetonozott medencék nagytakarításával és a hangulatos terasz csinosításával foglalatoskodtak az alkalmazottak. Karácsony Szilárd, a terület üzemeltetője elmondta, folyamatosan dolgoznak a csíkiak egyik közkedvelt strandjának jobb és szebb állapotba hozatalán, és terveik szerint néhány éven belül visszaállítják az eredeti állapotokat – rendbe téve és beüzemelve többek között a meglehetősen leromlott állapotban levő olimpiai méretű medencét is.
Jelenleg két medence áll a hűsölésre vágyók rendelkezésére, a harmadikat csak a csatornázás rehabilitációjával tudnák üzembe állítani, ám erre idén nem kerül sor. A napijegy felnőttek számára hét, míg a gyerekeknek és nyugdíjasoknak négy lejbe kerül. „Tavaly alig voltak, idén viszont jó a forgalom. Sokan jöttek a teraszon kivetített focimeccsek miatt, de lehet nézni nálunk Forma–1-közvetítéseket, majd hamarosan az olimpiát is. Kéthetente, pénteken és szombaton bulikat rendezünk, de bármilyen rendezvény lebonyolításához állunk rendelkezésre” – számolt be Karácsony Szilárd. Hozzátette, sajnos az aszály rányomta a bélyegét a strand növényzetére, a fű szinte teljesen kiégett, hiába költöttek rengeteg pénzt a locsolásra.
A Zsögödi strand idén felújított medencéiben a kissé hűvös idő ellenére többen is úszkáltak. Az egyik alkalmazott szerint nagyon változó a forgalom, de összességében elégedett a gyógyhatású ásványvízben megmártózó emberek számával. A félreeső helyen található strand június elején nyitotta meg kapuit, ötlejes felnőtt- és háromlejes gyerekjeggyel. A tizenöt lejes órabérrel birtokba vehető teniszpályát főleg reggel korán és a késő délutáni órákban használják.
A polgármesteri hivatal és a Harvíz üzemeltette városi strand hatalmas népszerűségnek örvend a lakosok körében. A létesítmény adminisztrálásával megbízott Marucza Levente elmondta, hogy az utóbbi időben folyamatosan telt házzal működtek, a két felnőtt- és egy gyerekmedence hétköznap is zsúfolásig megtelt. A strandon nyolc, illetve öt lejért frissülhetnek fel – hangulatos zenével, sportpályával, nyugágyakkal és napernyőkkel kényeztetve – a felnőttek és gyerekek.
A szentegyházi termálstrand területe a korábbi kettőről 11 hektárosra bővült, az új részekre Gál Zakariás tulajdonos egy teljes komplexumot szeretne felhúzni. „Jövőre egy olyan 50x20 méteres medencét építünk ki, amely hatvan centiről fokozatosan mélyül, de a legnagyobb mélysége nem lesz több másfél méternél, ugyanakkor körben ülőkéket hozunk létre, hogy a látogatóinknak ne kelljen a csövekbe kapaszkodniuk. Ezenfelül hőszigetelt ablakokkal és tömör falakkal téliesítjük, valamint fényáteresztő polikarbonáttal födjük be a jelenlegi medencét” – sorolta a terveket a tulajdonos. A napijegy felnőtteknek tíz, gyerekeknek hét lejbe kerül, hétvégenként élő zene várja a vendégeket. „Sokkal többen jönnek, mint tavaly, de érződik, hogy az embereknek kevés a pénzük, a vendéglőben alig van fogyasztás” – panaszkodott Gál Zakariás.
A hőségnek köszönhetően érezhetően nőtt a kolozsvári strandok forgalma is, a Donát negyedbeli Sun strandot az elmúlt hétvégén mintegy négyezer kolozsvári kereste fel – közölte érdeklődésünkre Ioan Morocăzan, a közterület-fenntartó vállalat igazgatója. Hozzáfűzte, a medencéken idén csak a karbantartási munkálatokat végezték el a Sun tervezett vízi parkká alakítása miatt, ugyanakkor a városháza a játszóteret is fejlesztette. Kérdésünkre elmondta, az idei nyarat anyagi szempontból össze se lehet hasonlítani a tavalyival, amikor hathetes esővel indult a szezon.
Akkor elsősorban a karbantartási munkálatok költségei ugrottak meg nagyon, hiszen a folyamatos esőzések miatt a vizet is cserélniük kellett, illetve a fürdőző vendégek is elmaradtak. Ehhez képest idén a kedvező időjárási feltételeknek köszönhetően jóval kevesebb anyagi ráfordítással el tudták végezni a karbantartási munkálatokat, és bevétel tekintetében is sokkal jobban állnak. Hozzáfűzte, bár egyelőre jó a forgalom, a szezon egészére még korai következtetéseket levonni. A kincses városban a városi strand mellett a Clujana strand és a Szászfenesen nemrégiben részlegesen megnyitott nyolcszáz férőhelyes strand is a fürdőzök rendelkezésére áll.
Marosvásárhelyen, mivel Dorin Florea polgármester a választási kampányban több mint egy hónapig, május elsejétől június közepéig ingyenes belépést rendelt el, nem lehet tudni a Víkendtelep eddigi látogatóinak pontos számát. A szabadidőközpont adminisztrátorai szerint az utóbbi hetek kánikulája hétköznapokon is több ezer fürdőzőt vonzott, hétvégeken pedig tízezer jegynél többet is eladtak. A Víkendtelepet nemcsak a vásárhelyiek, hanem a környékbeliek és a más megyéből érkező vendégek is szívesen látogatják.
A strandolókat különösebben nem zavarja, hogy az elmúlt évhez képest semmit nem változott a telep arculata, szinte mindenki elégedett a feltételekkel. Igaz, az önkormányzati tulajdonban lévő szabadidőközpontba a belépés is változatlan maradt, felnőtteknek 5 lejt kell fizetniük a reggel 7-től este 7-ig tartó fürdőzésért. A 19 óra után érkezőknek a belépés ingyenes. Ha minden jól megy, az idény végéig elkészül a sós vizű medence, az óriáscsúszda és a hajdani ASA-bázison megnyílik a polgármesteri hivatal labdarúgó- és teniszpályákat magában foglaló sportakadémiája.
Nagyváradon azonban egyelőre nem érte el a tavalyi szintet a strandok látogatottsága – tudtuk meg Bimbó-Szuhai Tibortól, a létesítményeket kezelő Közterület-fenntartó Vállalat műszaki igazgatójától. Míg az elmúlt nyáron a megyeszékhely két strandján, a városin és az észak-őssin hétvégente összesen hatezer ember is összegyűlt, idén a hétvégi átlag 4500-5000 fő körül mozog. Hétközben a keddi nap a legnépszerűbb, ekkor strandonként mintegy nyolcszázan lubickolnak a medencékben. A szakember azt mondja, a strandok látogatottságának a túlságosan nagy hőség sem tesz jót, emiatt lehetséges, hogy bár az idei nyár forróbb, mint a tavalyi, mégis kevesebb a fürdőző: a 35 fokot meghaladó kánikulában az emberek egy része már inkább ki sem mozdul a házból.
Bimbó-Szuhai Tibor azt mondja, manapság egyre árérzékenyebbek az emberek: szeretnek keveset fizetni, de ha drágább jegyet vesznek, elvárják, hogy a szolgáltatás minősége is kiemelkedő legyen. A városi strandot épp ezért hamarosan uniós támogatásból élményfürdővé alakítják. Valójában idén már ki sem kellett volna nyitnia a strandnak a munkálatok miatt, ám az elhúzódó közbeszerzési eljárás néhány hónappal visszavetette a fejlesztést, ezért az utolsó pillanatban a vezetőség úgy döntött, mégis megnyitják a kapukat.
Emiatt különösebb fejlesztésekre nem volt lehetőség, ám a karbantartási munkálatok nem maradtak el. Az őssi strandon tavaszszal elvégezték a szokásos karbantartást, emellett 300 méternyi meleg- és termálvízvezetéket is kicseréltek. Nagyváraddal ellentétben Félixfürdőn és Püspökfürdőn már május eleje óta hatalmas a tolongás a strandokon. A legforróbb napokon akár ötezren is jegyet váltanak a Félix-Apolló komplexumba, de népszerűek a hotelek medencéi is, amelyeket belépőjegy ellenében szintén strandként használhatnak a látogatók.
A strandokat kezelő Turism Felix Kft. közgazdászától, Cătălin Şipoştól megtudtuk: a fürdővendégeket a 25 lejes strandbelépő sem zavarja, a legfontosabb, hogy megfelelő körülményeket biztosítson a strand. „A mai látogatóknak már nem elég, hogy fürödni lehet, különlegesebb élményekre vágynak. Éppen ezért folyamatosan fejlesztünk” – fejtette ki a szakember. A Félix-Apolló nem egyszerű strand, hanem termálvizes élményfürdő, csúszdákkal, masszázzsal és egyéb szórakozási lehetőségekkel, például vízi aerobickkal.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.