2013. március 11., 07:242013. március 11., 07:24
A székely asszonyok gazdálkodnak a legjobban a pénzzel – derül ki a Román Kereskedelmi Bank (BCR) hétvégén nyilvánosságra hozott felméréséből, amelynek során a pénzintézet ügyfeleinek vásárlási és pénzkezelési szokásait vették górcső alá. A közvélemény-kutatás eredményeinek kiértékelőjéből arra derül fény, hogy Kovászna, Hargita és Szilágy megyében, valamint Bukarestben több nő rendelkezik folyószámlával, bankkártyával, mint férfi, és az internetes bankolási szolgáltatást is a szebbik nem képviselői veszik gyakrabban igénybe.
A BCR közleménye szerint egyébként országos viszonylatban jellemző, hogy az alap banki szolgáltatásokat használó ügyfeleik között egyforma mértékben vannak nők és férfiak, ám az említett három megyében és a fővárosban a nők aránya meghaladja a férfiakét. Kovászna megyében az ügyfelek 56 százaléka nő, Hargita megyében ez 55 százalék, Szilágy megyében 54 százalék, Bukarestben pedig 53 százalék a hölgyek aránya. Ugyanakkor az asszonyok 30 százalékkal több számlát fizetnek átutalással vagy automatikus, időzített levonással, mint a férfiak. A 18 és 40 év közötti hölgyek 30 százaléka használja ki az internetes bankolási lehetőséget, az 50 év alatti nők 90 százaléka rendelkezik a folyószámlája mellett hitelkártyával, és a nők 47 százaléka fizet bankkártyával. Ugyanakkor a szebbik nem képviselőinek 45 százaléka közvetlenül a bankautomatáknál törleszti a számláit.
A Román Kereskedelmi Bank egyébként tavaly október óta a folyószámlacsomagjai 60 százalékát 40 év alatti nőknek adta el.
Az Ernst and Young könyvvizsgáló és tanácsadó cégnek a szintén hétvégén nyilvánosságra hozott, Nők – Az új feltörekvő piac című tanulmányából eközben azt tudhattuk meg, hogy világszinten ötezermilliárd dollárral nőhet a nők fizetése a következő öt évben, szerepük pedig a világgazdaságot tekintve a következő évtizedben akkora lehet, mint India és Kína népességéé. Közleményében a cég kiemeli: a jelenlegi 13 ezer milliárdról 18 ezer milliárd dollárra nőhet világszinten a nők fizetése a következő öt évben. Az ötezermilliárdos bővülés nagyságát jelzi, hogy az összeg Kína és India gazdasági növekedésének csaknem kétszerese. Jelenleg a világ vállalkozásainak harmada van női tulajdonban, ezeknek pedig fele a fejlődő piacokon található – mutat rá az Ernst and Young tanulmánya.
A női csoportban rejlő lehetőségek és a jelenlegi helyzet ugyanakkor jelentősen eltér egymástól. A nők számára – még a fejlett országokban is – rendkívül nehéz a felső vezetői pozíciók elérése. Sok feltörekvő piacon pedig nem rendelkezhetnek ingatlannal, korlátozott hozzáférésük van az oktatási rendszerhez, valamint a munkaerőpiachoz. Felmérések azt mutatják, hogy átlagosan 25 százalékos a tőkemegtérülési mutató azoknál a cégeknél, ahol a vezetőségben vegyesen foglalnak helyet nők és férfiak – olvasható a közleményben. Ezzel szemben mindössze 9 százalékos ez az arány ott, ahol csak férfi vezetők vannak. A vezető globális cégek már korábban felismerték a munkaerő sokszínűségében rejlő gazdasági előnyöket. Azoknál a cégeknél, amelyek ennek megfelelően alakítják stratégiájukat, a bevételi oldalon is egyértelműen látszanak az eredmények – derül ki a jelentésből.
A világon egyébként Kínában vannak a legnagyobb arányban nők a vállalatvezetés magas pozícióiban. Erre a China Daily című, angol nyelvű napilap által idézett, a Grant Thornton nemzetközi könyvelő cég által készített felmérésből derül fény. Mint rámutatnak, Kínában ezeknek a tisztségeknek 51 százalékát töltik be nők. Az arányokban bekövetkezett változás jelentős, mivel az egy évvel korábbi felmérés alkalmával mindössze 25 százalékban képviseltették magukat a felső szintű menedzsmentben a nők. A világátlag jelenleg 21 százalék. A Grant Thornton adatai szerint Kínában a HR-igazgatók 81 százaléka, míg a pénzügyi vezérigazgató-helyetteseknek a 61 százaléka nő. A kutatók megállapították, ezek azok a posztok, ahol különösen szükség van a részletekbe menő ellenőrzés képességére, valamint a kommunikációs készségre. A 200 kínai vállalatot vizsgáló tanulmányból az is kiderült, hogy az igazgatótanácsi tagságból a nők 21 százalékban részesednek; a globális átlag 19 százalék. A vezérigazgatók közül minden negyedik nő, ami jelentős emelkedés 2012-höz képest, amikor 9 százaléknyian töltötték be ezt a pozíciót.
A világban a vezető beosztások 24 százalékát töltik be nők, tavaly ez az arány 21, míg 2011-ben 20 százalék volt – teszi hozzá elemzésében a Grant Thornton.
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.