2012. május 02., 07:322012. május 02., 07:32
A GfK Románia szerint ez megközelíti azt az összeget, amelyet az emberek a teljes 2011-es év során fényképezőgépre költöttek. A sörgyártók szövetségének elnöke, Vifor Verşescu a Gândul hírportálnak elmondta, a tavalyi, jóval rövidebb május elsejei munkaszüneten összesen 25 millió liter sör fogyott el az országban. A szórakozóhelyeken az elmúlt napokban megkétszereződött az eladott sör mennyisége az átlagos hétköznapokhoz képest.
A vonatkozó tanulmányok szerint továbbra is a sör a legkedveltebb szeszes ital Romániában. Tízből hat 18 évnél idősebb válaszadó nyilatkozott úgy, hogy baráti találkozók alkalmával sörözni szokott. A GfK felmérése szerint a sörfogyasztók fele étkezés közben hódol szenvedélyének. Az egy főre jutó átlagos sörfogyasztás 2011-ben 89 liter volt, ami visszaesést jelent a 2008-ban mért 100 literhez képest. 2009-ben szintén 89, 2010-ben pedig 88 liter volt az egy főre jutó fogyasztás.
Európai összehasonlításban a romániaiak 2010-ben a hetedik helyen végeztek az egy főre jutó elfogyasztott sörmennyiség tekintetében. Az első helyen a csehek állnak 114 literrel, a másodikon a németek 107-tel, a harmadikok pedig az osztrákok 105 literrel. A felmérések tanúsága szerint a Romániában értékesített sör mintegy 28 százaléka a vendéglőkben és a bárokban kel el. A fennmaradó 72 százalék szupermarketokban és egyéb kiskereskedelmi helyszíneken talál gazdára. Mindez az Ernst & Young felmérése szerint azt jelenti, hogy évente összesen 1,8 milliárd euró értékben adnak el sört Romániában.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.