Jobb feltételeket várnak

Beszélgetés Daradics Kingával, a Mol Románia ügyvezető igazgatójával.

Bálint Eszter

2013. február 12., 06:362013. február 12., 06:36

– Immár ötödik éve annak, hogy térségünkbe is begyűrűzött a gazdasági és pénzügyi világválság. Azóta csökkentek vagy legalább szinten maradtak a bérek, a legtöbb termék és szolgáltatás ára viszont nőtt. Az emberek nagy része prioritáslistát próbált felállítani, s sokan lemondtak a számukra luxusnak tűnő árukról. Mi a helyzet az üzemanyaggal? Hogyan alakult ebben az időszakban a fogyasztás? Van-e lényegi eltérés az itteni fogyasztói szokások és a térség többi országa között?

– A csökkenő piaci tendencia Romániában 2009-ben kezdődött el, amikor az üzemanyag-értékesítés 5 százalékkal maradt el a 2008. évihez képest, főleg a belföldi kereslet csökkenése miatt. Ebben az időben még a térség többi országában eltérő irányúak voltak a változások. Szlovákiában a teljes kiskereskedelmi üzemanyag-értékesítés 2009-ben 8 százalékkal csökkent, míg Magyarországon a kiskereskedelmi üzemanyag-értékesítés 4 százalékkal emelkedett. Három évvel ezelőtt, 2010-ben a gazdasági fejlődés szintén eltérően alakult a régió országaiban, míg Lengyelország, Szlovákia és Csehország erősen teljesített, addig Magyarország, Horvátország és Románia lemaradt a növekedésben. Az üzemanyag-értékesítésünk a teljes piacra jellemző mértéknél kisebb arányban, 2 százalékkal csökkent 2010-ben. Az értékesítési volumen csökkenésének oka elsősorban a kutak alacsonyabb száma és a belföldi kereslet mérséklődése volt. Tavalyelőtt Lengyelország, Szlovákia és Románia nagyobb növekedést mutatott, Horvátország és Magyarország, többek között, szerényebb növekedést produkál. Tavaly az első 9 hónapban az üzemanyag-eladásaink 4 százalékkal nőttek annak ellenére, hogy a romániai kiskereskedelmi piac az adataink alapján enyhén csökkenő tendenciát mutatott. Az üzemanyag-fogyasztást nagymértékben befolyásolja az adott ország adózási politikája. A válságot követő években a megszorító fiskális intézkedések következtében nőtt az üzemanyag ára, ami visszavetette a lakossági fogyasztást, az iparit pedig a piacot jellemző pénzhiány és a bankok szigorúbb hitelpolitikája befolyásolta negatív irányba. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) idénre mintegy 3,6 százalékos globális növekedést vetített előre, míg Romániában ez megfelel a Közép-Kelet-Európa számára előrejelzett 2,6 százaléknak.

– Milyen évre számít idén Romániában a Mol?

– A tavalyi évhez hasonló gazdasági környezetre számítunk, és esetleg egy enyhe növekedéssel számolunk. Reméljük, hogy a stabilitás fogja jellemezni ezt az évet, piaci szereplőként hosszú távra érvényes adózási és jogi környezetet szeretnénk. Továbbra is fejlesztésekben gondolkodunk, hiszen a romániai piacban nagyon sok még a fejlődési potenciál. Az EU-s alapok lehívásának fokozása nagymértékben hozzájárulhatna a román gazdaság növekedéséhez. Ugyanakkor a portfóliónkat is folyamatosan bővítjük és diverzifikáljuk: idéntől már fűtőolajat is forgalmazunk. A kiskereskedelemben szintén befektetésekben gondolkodunk, 2015-ig 70 benzinkúttal szeretnénk növelni a hálózatunk nagyságát. Tavalyra mintegy 20 millió eurót különítettünk el befektetésekre, tehát ez is alátámasztja, hogy a román piacon továbbra is a növekedés a célunk. Az elmúlt évben hét töltőállomást nyitottunk meg az ország különböző régióiban: Tulceán, Kisjenőn, Temesváron, Marosvásárhely mellett, Nagyernyén, Németvásáron (Târgu Neamţ), Nagybányán és Nagyszebenben. Ezek egy része zöldmezős beruházás, más része akvizíció révén került a tulajdonunkba. Ennek köszönhetően közelebb kerültünk a középtávú stratégia megvalósításához, és meghaladtuk a 12 százalékos kiskereskedelmi piaci részesedést.

– Milyen mozgásokra lehet számítani a kőolaj világpiaci árának alakulása kapcsán? Van, aki arról beszél, hogy idén akár viszszaesésre is számíthatunk.

– A világgazdaság növekedésének a lassulása a kőolaj iránti igényre is rányomta a bélyegét. Tavaly például az olajszükséglet tovább lassult, a növekedés mindössze 0,8 százalékos volt. 2012-ben az év elején egy hordó olaj ára elérte a 120 dolláros szintet, aztán 90 dollárra csökkent, majd a 100 dollár körüli értéken állapodott meg. Hosszú távon valószínűnek tartjuk a 100 dollár fölötti árat, egyrészt, mert a kitermelés egyre nagyobb anyagi ráfordítással valósul meg, másrészt pedig a fejlődő országok energiaigénye továbbra is növekszik. Természetesen az olaj árát volatilitás jellemzi, egy természeti katasztrófa például azonnali növekedést eredményezhet, de ugyanolyan hatással vannak az egyes társadalmi megmozdulások is.

– Sokszor naponta változik a kőolaj árszintje. Milyen időközönként módosít a Mol az árakon? Mennyiben befolyásolja egyébként a kőolaj ára az üzemanyagok árát, s mennyiben függ ez más tényezőktől?

– A romániai piacon az üzemanyagok kiskereskedelmi árai a Platts-indextől függnek leginkább, továbbá a lej/amerikai dollár és lej/euró árfolyamától, valamint a különböző adók és illetékek mértékétől. Ezeken kívül árbefolyásoló hatása van a kőolaj ára mellett a szállítási, finomítási, raktározási, adalékolási és szállítási költségeknek is.

– Ha már az ország gazdasága és az üzemanyag-fogyasztás közötti kapcsolattal indítottunk, azt kérdezném még meg, hogy öszszességében milyen évre számíthatunk idén Romániában? Növekedési pályán van immár az ország gazdasága?

– A gazdaság egyik szereplőjeként számunkra a növekedés és az ehhez szükséges feltételek megteremtése teszik majd lehetővé az üzleti terveink megvalósítását. A feltételek alatt a stabil, kiszámítható gazdasági keretet értem, a befektetőbarát környezet megteremtését. Az üzlet bővítése révén egyrészt további munkahelyeket biztosítunk, és adókat, valamint illetékeket fizetünk határidőre pontosan az államkasszába, másrészt hozzájárulunk a versenyszféra minőségi emeléséhez, aminek végső soron a fogyasztók lesznek a kedvezményezettjei. Azt reméljük, hogy az idei piaci környezet lehetővé teszi, hogy beruházásainkat a kellő időben a rendelkezésre álló büdzséből meg tudjuk valósítani.

 

 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 12., hétfő

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét

A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét
2025. május 12., hétfő

Tovább csökkent, de 5 lej felett az euró árfolyama

Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.

Tovább csökkent, de 5 lej felett az euró árfolyama
2025. május 12., hétfő

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína
2025. május 12., hétfő

Alig indult el, le kellett állítani a roncstraktorprogramot

Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.

Alig indult el, le kellett állítani a roncstraktorprogramot
2025. május 12., hétfő

Rekordot döntött Románia külkereskedelmi mérleghiánya

Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.

Rekordot döntött Románia külkereskedelmi mérleghiánya
2025. május 11., vasárnap

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség

Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség
2025. május 10., szombat

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?

A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?
2025. május 09., péntek

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése

Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése
2025. május 09., péntek

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket

Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket
2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint