2011. április 27., 09:092011. április 27., 09:09
A szervezet tavaszi előrejelzése szerint a korábban vártnál gyorsabb ütemben zajlik az Európai Unió gazdasági stabilizációja: a munkaadók GDP-növekedési prognózisukat a javuló adatok fényében 1,8 százalékra módosították. A válságból történő kilábalás a BUSINESSEUROPE adatai alapján Németországban, Svédországban, Lengyelországban és Finnországban halad a leglendületesebben – idén 3,5 százalékos növekedés prognosztizálható ezekben az országokban –, ugyanakkor Spanyolország, Portugália vagy Görögország jelentősen rontja az összesített európai GDP-növekedési várakozásokat. A szervezet szerint hasonló kettősség jellemzi a munkaerő-piaci folyamatokat is. Míg egyes európai országokban alacsony munkanélküliség tapasztalható – így Ausztria és Hollandia például 5 százalék alatti, folyamatosan javuló mutatókkal rendelkezik –, más országokban kiugróan magas a munkanélküliségi ráta. Spanyolország a legnagyobb probléma, ahol 2011-re 20 százalék feletti adattal számol a BUSINESSEUROPE.
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége idézi Futó Pétert, az európai munkaadói szervezet alelnökét, az MGYOSZ elnökét, aki szerint a jelenleginél összehangoltabb gazdaságpolitikára van szükség ahhoz, hogy Európa továbbra is a világ egyik meghatározó gazdasági szereplője maradhasson. Úgy vélte, az Európai Unió vezetésének a magyar elnökség alatt is különös figyelmet kell fordítania a vállalatok pénzügyi forrásokhoz jutásának biztosítására és a termék-, munkaerő- és tőkepiacokat egyaránt érintő, mélyreható strukturális reformok kidolgozására. Különösen fontosnak nevezte a kutatás-fejlesztési támogatások európai és nemzeti rendszerének összehangolását, ami ideális esetben versenyelőny lehet a világ más, meghatározó gazdasági szereplőivel szemben.
A BUSINESSEUROPE és az MGYOSZ több javaslatot is tesz. Ajánlja egyebek mellett a közkiadások korlátozását, a közszféra hatékonyságának növelését, a kutatás-fejlesztés támogatási rendszer és a szabályozási környezet javítását, az aktív állami munkaerő-piaci szabályozást, a vállalkozók számára releváns szabályozási környezet egyszerűsítését, az állami beruházások rendszerének fejlesztését és hatékonyságának növelését, a nyugdíjrendszer átalakítását, s olyan bérszabályozási rendszer kialakítását, amely rugalmas, biztonságos a munkaadók és a munkavállalók számára, és összhangban van a szükséges munkaerő-piaci reformokkal is. A BUSINESSEUROPE Európa legbefolyásosabb munkaadói érdek-képviseleti szervezeteként 34 ország 40 munkaadói szövetségét tömöríti, emellett 25 multinacionális vállalat is közvetlen tagja.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
szóljon hozzá!