Fotó: Jakab Mónika
Az országos nettó átlagbér idén januárban 4254 lej volt, 15 százalékkal nagyobb, mint 2022 első hónapjában, de 3,3 százalékkal, azaz 144 lejjel csökkent 2022 decemberéhez mérten – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2023. március 15., 13:212023. március 15., 13:21
Az Agerpres által idézett adatsorok szerint a bruttó átlagbér 6831 lej volt januárban, 276 lejjel (3,9 százalékkal) kisebb, mint egy hónappal korábban.
amikor különféle alkalmi juttatásokban (negyedéves, éves, karácsonyi vagy különleges teljesítményért járó bónuszok, 13. fizetés), a természetbeni és pénzbeli juttatásokban, a nettó nyereségből származó összegekben részesültek az alkalmazottak. A nettó átlagbér csökkenéséhez a vállalatok bevételeinek mérséklődése is hozzájárult
A legjelentősebb átlagbércsökkenést – 31,3 százalék – a kokszgyártásban és a kőolaj feldolgozásából nyert termékek gyártásában, valamint a szénbányászatban (–26,4 százalék) jegyezték. 18,5 és 24,5 százalék közötti bércsökkenést regisztráltak a dohánytermékek gyártásában, a pénzügyi közvetítésben (kivéve a biztosításokkal és magánnyugdíjakkal kapcsolatos tevékenységet), a villamos- és hőenergia, illetve földgáz és melegvíz előállításának és szolgáltatásának ágazatában, a kohászatban, a szállításhoz kapcsolódó raktározási és egyéb tevékenységek terén, a kőolaj- és földgázkitermelés ágazatában.
8,5–16,5 százalékkal csökkentek a bérek a vegyi anyagok és termékek gyártásában, a nyomdai tevékenységekben, gyógyszergyártásban, távközlésben, számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártásában, a biztosítási és viszontbiztosítási tevékenységek terén, csatornázásban, szakmai, tudományos és műszaki tevékenységekben, mezőgazdaságban, vadászatban.
A közigazgatási, postai és gyorsfutári tevékenységekben, építkezésben 1 és 5 százalék közötti mértékben nőtt az átlagbér.
A közszférában bizonyos törvényi előírások hatályba lépésével a tanügyben 5 százalékkal, az egészségügyben és szociális ellátásban 2,8 százalékkal, a közigazgatásban 2,7 százalékkal nőtt januárban a nettó átlagfizetés decemberhez képest.
Negyven százalékkal drágult egy év és három hónap alatt az alapvető élelmiszereket tartalmazó fogyasztói kosár Bukarestben, miközben az országos nettó átlagbér 17 százalékkal emelkedett a Ziarul Financiar számítása szerint.
A Központi Fejlesztési Régió megyéi közül októberben a Szeben és a Hargita megyei bruttó átlagbér között volt a legnagyobb az eltérés, több mint 2200 lej – közölte kedden a Fehér megyei regionális statisztikai igazgatóság (DRS).
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!