Ismét recesszió fenyeget

Nem zárják ki az elemzők, hogy újfent recesszióba süllyed Románia, miután a harmadik negyedévben 0,6 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) az előző év azonos időszakához viszonyítva, az idei év első kilenc hónapjában pedig alig 0,2 százalékos volt a gazdasági növekedés. Mint ismeretes, recesszióról akkor beszélhetünk, ha negatív tartományba süllyed a GDP-növekedés, azaz visszaesést regisztrálnak. Mint az Országos Statisztikai Intézet (INS) által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorokból kiderül, a második negyedévi adatokhoz képest a harmadik évnegyedben 0,5 százalékkal volt kisebb a GDP.

Bálint Eszter

2012. november 16., 07:372012. november 16., 07:37

Egyértelmű tehát, hogy nem lehet tartani a tavalyi év végén, illetve még az idei év elején is becsült 1 százalék feletti növekedési célkitűzést. Ezt már az év közepe táján látták egyébként az elemzők és a gazdasági szakemberek, akik már akkoriban rontották a korábbi becsléseiket. A statisztikai intézet például akkortájt módosította lefele, 0,7 százalékra a célkitűzést, míg Románia nemzetközi hitelezői is akkortól 1 százalék alatti növekedésről beszélnek.

Şerbănescu: az IMF-megállapodás okolható

A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötött hitelmegállapodást okolja a gazdasági viszszaesés miatt Ilie Şerbănescu gazdasági elemző, aki – mint korábban a Krónikának is nyilatkozta – ismételten leszögezte, megszorítások közepette nem lehet GDP-növekedésre számítani. A rossz mutató mögött álló másik lehetséges okként az elemző azt hozta fel, hogy a román gazdaságot nagyon nagy mértékben tartja ellenőrzés alatt a külföldi tőke, amelynek „nem a gazdasági növekedés előidézése a dolga, hanem a profittermelés”.

„Természetesen viszszaesés tapasztalható a román gazdaságban, ez a trend pedig az elkövetkezőkben is folytatódni fog” – fogalmazta meg a csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorok kapcsán az elismert elemző. Szerinte egyszerűen nincs, ami gazdaságnövekedést eredményezhetne, s az is előfordulhat, hogy a hivatalos növekedési becslések ellenére is recesszióba sülylyed az ország. Şerbănescu egyébként arra is kitért, hogy a közvélekedéssel ellentétben, nem az aszály okozta rossz agrárév eredményezte a visszaesést.

Stagnálást jósol az Erste

Ha recesszióról nem is beszélnek, de nem zárják ki, hogy a 2012-es esztendő a stagnálás éve lesz Romániában az Erste osztrák csoport elemzői, akik egyébként csütörtökön a korábbi 0,7 százalékos növekedési előrejelzésüket 0 százalékra rontották. Indoklásukban leszögezték, ennek oka, hogy az euróövezet újfent receszszióba süllyedt. Az Erste elemzői szerint viszont valószínűleg a rossz mezőgazdasági termés húzta vissza a leginkább a román gazdaságot, miközben az ipari termelés, valamint az építőipar visszaesése tovább rontott a helyzeten. Egyébként az osztrák csoport szakemberei egyúttal módosították a román gazdaság 2013-as kilátásait, a korábbi 1,9 százalékos növekedési prognózist az eurózóna kilátásai miatt 1,1 százalékra rontották.

Visszahúzó kiszámíthatatlanság

Hasonlóképpen vélekedik  Steven van Groningen, a Raiffeisen Bank elnöke – aki egyben a Külföldi Beruházók Tanácsának (CIS) az elnöke is –, aki szintén azt mondja, hogy az igen gyenge mezőgazdasági termés, illetve a kiszámíthatóság hiánya vezetett a GDP visszaeséséhez. „Az agrárium eredményei bizonyára hozzájárultak a GDP visszaeséséhez, de meggyőződésem, hogy az euróövezet szintjén tapasztalható kiszámíthatatlanság is okolható. Nehéz úgy kommentálni, hogy nem láttam minden adatot, de ezek semmiképpen sem jó hírek. Azokat a tényezőket kell szem előtt tartanunk, amelyek gazdasági növekedéshez vezetnek” – fogalmazott a szakember. Szerinte ugyanis jelenleg az a kulcskérdés, hogyan alakul a jövő. Mint hangsúlyozta, politikai, törvénykezési stabilitásra van feltétlenül szükség, valamint egy hosszú távú stratégiára. „Két tényezőt kell szem előtt tartanunk. Fogyasztásra van szükségünk, a fogyasztók bizalmára és természetesen, beruházásokra” – vallja Steven van Groningen, aki szerint Romániában megvan a potenciál, azonban „túl kevés szó esik arról, hogy mit akarunk tenni”.

Vasilescu nem borúlátó

Nem borúlátó eközben a most nyilvánosságra hozott adatsorok miatt Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnökének tanácsosa. Mint csütörtökön elmondta, a jegybank arra számít, hogy a GDP az idei év végére 0,5 és 1 százalék közötti értékkel bővül. Kijelentését azzal támasztotta alá, hogy várakozásaik szerint a negyedik évnegyed lényegesen jobb lesz az előzőnél, ugyanis a romániai lakosság a karácsony közeledtével lényegesen többet vásárol, a fogyasztás növekedése pedig előre lendíti majd az ország gazdaságát.

Amint arról korábban beszámoltunk, nem számítanak egyébként stagnálásra vagy recesszióra a nemzetközi hitelezők képviselői sem. Az Európai Bizottság által a múlt héten közzétett prognózis, ha a korábbi becslésekhez képest rontotta is Románia gazdasági kilátásait, 0,8 százalékos GDP-növekedést vetített elő az idei év végére, aminek a legfőbb mozgatója meglátásuk szerint a belföldi kereslet lesz. Az EB szakértői jövőre már 2,2 százalékos gazdasági növekedésre számítanak.

Drámai adatok EU-s szinten

Az Európai Unió 27 tagállamának hazai összterméke (GDP) 0,1 százalékkal nőtt, ezen belül az euróövezet 17 tagországában 0,1 százalékkal csökkent a harmadik negyedévben az előző negyedévhez képest – közölte csütörtökön első becslésében az Eurostat, az Unió statisztikai hivatala. Az egy évvel korábbihoz képest az euróövezetben 0,6 százalékkal, az EU-ban pedig 0,4 százalékkal csökkent a GDP. Az euróövezet GDP-je már két egymást követő negyedévben csökkent, ami azt jelenti, hogy az eurózóna, 2009 óta másodszor, technikai recesszióba került. Az övezet GDP-je a második negyedévben 0,2 százalékkal esett. Az előző negyedévhez képest a legnagyobb mértékben, 1,1 százalékkal Hollandiában hanyatlott a gazdaság.

A további sorrend: Portugália (-0,8 százalék), Ciprus (-0,5), Spanyolország és Csehország (-0,3), Olaszország (-0,2). Ausztriában 0,1 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. Görögországból nem érkezett adat. Az euróövezetben a múlt év harmadik negyedéhez képest a legnagyobb, 7,2 százalékos visszaesést Görögország szenvedte el, majd Portugália (-3,4 százalék), Olaszország (-2,4), Ciprus (-2,3) és Spanyolország (-1,6) következik. Hollandiában 1,4 százalékkal, Finnországban 0,8 százalékkal, Belgiumban pedig 0,3 százalékkal maradt el a GDP az egy évvel korábbi értékétől. A legnagyobb növekedést az előző negyedévvel összevetve 1,7-1,7 százalékkal Észtország és Lettország mutatta fel. A múlt év harmadik negyedéhez képest 5,3 százalékkal Lettországban nőtt a leggyorsabb ütemben a GDP, majd 3,4 százalékkal Észtország és 3,3 százalékkal Litvánia következik.


 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 06., kedd

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt

Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt
2025. május 06., kedd

Nagyváradra is „besiklott” a világ egyik vezető sportszergyártója

Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Nagyváradra is „besiklott” a világ egyik vezető sportszergyártója
2025. május 06., kedd

Magyarországon volt a legolcsóbb a földgáz, Románia is dobogós

A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.

Magyarországon volt a legolcsóbb a földgáz, Románia is dobogós
2025. május 06., kedd

5 lejt meghaladó euró, elszálló kamatok: sokba fáj a polgároknak Simion első fordulós győzelme és a kormányválság

Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.

5 lejt meghaladó euró, elszálló kamatok: sokba fáj a polgároknak Simion első fordulós győzelme és a kormányválság
2025. május 05., hétfő

Beleremegett a Bukaresti Értéktőzsde az elnökválasztás első fordulójának eredményébe

A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.

Beleremegett a Bukaresti Értéktőzsde az elnökválasztás első fordulójának eredményébe
2025. május 04., vasárnap

A bukaresti aggályok miatt az MVM kitolta az E.ON romániai üzletága megvásárlásának becsült időpontját

Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.

A bukaresti aggályok miatt az MVM kitolta az E.ON romániai üzletága megvásárlásának becsült időpontját
2025. május 01., csütörtök

Késlekedő kisajátítások miatt kell várni az észak-erdélyi autópálya problémás szakaszának építésére

Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.

Késlekedő kisajátítások miatt kell várni az észak-erdélyi autópálya problémás szakaszának építésére
2025. április 30., szerda

Zárulgat a bérolló, de az egyenlőtlenségek továbbra is társadalmi feszültségeket generálnak

Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.

Zárulgat a bérolló, de az egyenlőtlenségek továbbra is társadalmi feszültségeket generálnak
2025. április 30., szerda

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok
2025. április 30., szerda

A romániai életszínvonal jelentős javulására számítanak az ING elemzői

Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.

A romániai életszínvonal jelentős javulására számítanak az ING elemzői