2012. augusztus 07., 08:182012. augusztus 07., 08:18
„Nem szabad elfelejteni, hogy ez a világ olyan piacokból áll, ahol Románia komoly összegeket vesz fel, hogy a költségvetési deficitjét finanszírozza, sőt hogy a fizetéseket és a nyugdíjakat kifizesse. Nagyon világosan azt kell üzenni, hogy az országnak tovább kell haladnia, az intézményeknek meg kell tenniük a kötelességüket. Mindenkinek tennie kell a dolgát, a külföldi és még inkább a belföldi pénzügyeket illetően pedig úgy vélem, sok beszédnek sok az alja. Erre nincs szükségünk” – mondta Mugur Isărescu.
A jegybankelnök kijelentette, a BNR megteszi a kötelességét, megpróbál profitot termelni, és annak 80 százalékát az állami költségvetésbe irányítja, ezzel segítve Florin Georgescu pénzügyminisztert céljainak elérésében. „Nem mondhatok többet, mert a jegybank politikailag semleges, de a román társadalomnak el kell mondanunk az igazságot. Az igazság pedig az, hogy az ország a nemzetközi piacoktól függ, azok pedig keményen büntetnek a hibákért. Ez egyelőre az árfolyamon látszik meg, de elkerülhetetlen, hogy hamarosan a finanszírozási költségeken is megmutatkozzék. Isărescu hozzátette: a nemzeti bank reméli, hogy a következőkben a politikai életben a párbeszéd lesz a jellemző.
Mint ismeretes, július elejétől a lej 4,4 százalékkal értékelődött le a politikai életben tapasztalható zavar miatt, és a bankárok jó része úgy véli, hogy az alkotmánybíróságnak a referendummal kapcsolatos döntéséig az árfolyam nyomás alatt is marad. Péntekre a lej-euró árfolyam történelmi mélypontra ért, 4,6481 lejbe került egy euró. Tegnap kis javulás mutatkozott, 4,5740 lej/euróra csökkent az árfolyam.
Tegnap törlesztette Románia a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által a 2009-es megállapodás alapján nyújtott hitel első, 655 millió eurós részletét. Mint ismeretes, az IMF 2009 és 2011 között Románia számára 13 milliárd euró értékű kölcsönt biztosított. Ebből az összegből az orzság 12 milliárd eurót hívott le, mivel az utolsó, 1 milliárd euró értékű részletet már nem használta fel. Így Romániának öszszesen 13,4 milliárd eurót kell viszszafizetnie a kamatokkal és egyéb költségekkel együtt. Az országnak 2015-ig kell törlesztenie a kölcsönt, az idén összesen 1,9 milliárd eurót kell visszafizetnie. A törlesztés a jövő évben éri el a csúcsot, amikor 5,1 milliárd eurót kell kifizetni az IMF-nek: 2014-ben újabb 4,7 milliárd eurót, 2015-ben pedig az utolsó, 1,4 milliárd eurót kell folyósítaniuk a román hatóságoknak. A pénz jelentős részét (9,8 milliárd eurót) a Román Nemzeti Bank (BNR) fogja állni a valutatartalékaiból. Az Adevărul című napilap szerint a banknak nem okoz gondot a törlesztés, hiszen a tartalékai elérik a 32 milliárd eurót. Ugyanakkor a Ziarul Financiar című pénzügyi napilap arra figyelmeztet, hogy a bank tartaléka képezi „az egyedüli pajzsot” a lej számára, amely az elmúlt egy hónapban jelentős mértékben gyengült az euróval szemben a belpolitikai bizonytalanságok miatt. A fennmaradó 3,6 milliárd eurót a kormánynak kell biztosítania. Ez jóval kisebb összeg, mint az, amely a központi bankot terheli, ugyanakkor sokkal nehezebb lesz előteremteni. Az Adevărul által megkérdezett elemzők szerint a kormány kénytelen lesz adókat emelni vagy kiadásokat csökkenteni, ha nem áll rendelkezésére a szükséges összeg. Újabb hiteleket is felvehet bankoktól, amivel azonban csak tovább görgeti az adósságot, ami előbb-utóbb szintén a lakosság vállára nehezedik. Az Európai Bizottságtól lehívott mintegy 5 milliárd euró kölcsönt 2015-től kell elkezdeni törleszteni, 2022-től pedig a Világbank által biztosított 600 millió eurót kell visszafizetni. Románia összesen csaknem 19 milliárd euró hitelt használt fel 2009–2011 között az IMF szervezésében megkötött többoldalú nemzetközi hitelmegállapodás alapján. |
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.