Időt nyertek. Két évük van a cégeknek az ingatlanok felértékelésére
Fotó: Pixabay
Nem kell többletadót fizetniük azoknak a cégeknek, amelyeknek idén lejár az ingatlanfelértékelésük, az erről szóló hírek csak riogatásnak bizonyultak, miután a hatályos jogszabályok szerint csak ötévente kell megújítani a dokumentumokat.
2021. február 03., 16:182021. február 03., 16:18
Újabb riogatáshoz vezetett a rosszindulatú törvényértelmezés Romániában. Az önkormányzatok egy része már kiküldte a felszólításokat, hogy azok a cégek, amelyeknek lejárt a hároméves ingatlanfelértékelése, újítsák meg azt, és március 31-ig nyújtsák be, ellenkező esetben egész évre emelt ingatlanadót fizetnek. Történt mindez olyan körülmények között, hogy a tavaly decemberi törvénymódosítás alapján a felértékelés érvényességét három évről öt évre növelték. A bizonytalanság onnan adódott, hogy különböző módon értelmezték a módosítás életbelépésének időpontját.
Debreczeni László adószakértő a Krónika megkeresésére leszögezte,
Az adószakértő a pénzügyminisztériumhoz fordult, ahol megerősítették értelmezését. „Végre néhány hetes bizonytalanság után elméletben és gyakorlatban is rend lett, tiszta vizet öntöttünk a pohárba” – szögezte le Debreczeni.
Közben a bukaresti sajtó még mindig arról ír, hogy nem egyértelmű, életbe lépett vagy sem a felértékelések érvényességét öt évre növelő jogszabály-módosítás. A Hotnews.ro hírportál keddi cikkében megszólaltatta Bukarest 1. és 2. kerületi polgármesteri hivatalainak munkatársait, akik úgy értelmezik, még a régi törvény van érvényben, kiküldték a felszólításokat, és március 31-ig várják a jogi személyektől a hároméves felértékelések aktualizált változatát. Igaz, azt is elmondták, a helyzet nem egyértelmű, és hogy a pénzügyminisztériumtól várják a végleges választ.
Az adótörvénykönyv értelmében a cégek meghatározott időközönként kötelesek újraértékeltetni az ingatlanjaikat, és az alapján fizetik a helyi adót. Ha ezt nem teszik meg,
Két évvel ezelőtt már módosították a jogszabályt, hogy a felértékelést utólag az adott évben már nem lehetett elvégeztetni, március 31-e, a helyi adó első részletének befizetési időpontja a határidő. Ezért az adószakértők, könyvelők mindig figyelmeztettek, hogy a cégek ne mulasszák el a felértékelés megújítását, különben jelentősen megemelkedik a helyi adójuk.
Debreczeni László felidézte, tavaly december 21-én jelent meg a 296-os törvény, amely mintegy kétszáz pontban módosította az adótörvénykönyvet. Bizonyos cikkelyei január 1-jétől léptek életbe, több pontja később, illetve vannak benne olyan passzusok, amelyeknél nem jelölték meg az érvénybe lépése időpontját.
– részletezte az adószakértő.
Viszont minden törvény esetében, amelyben nem rögzítik a hatálybalépés időpontját, az alkotmány előírása érvényes, miszerint a Hivatalos Közlönyben való megjelenése után három nappal alkalmazandó. „Az alkotmány a legerősebb törvény, mindent felülír, az adótörvénykönyv 4-es cikkelyét is” – húzta alá a szakértő.
Rámutatott, az ingatlanfelértékelés körüli értelmezés tovább bonyolódott, mert a felértékelők meggyőzték a fejlesztési minisztériumot, a tárca szakemberei pedig január elején kiadtak egy körlevelet, ami szerint a háromról öt évre szóló módosítás csak ez év júliusától lép érvénybe, tehát akiknek idén lejár a három év nem kapnak haladékot. Az önkormányzatok többsége készpénznek vette a fejlesztési minisztérium körlevelét, elkezdték kiküldeni a felszólításokat a cégeknek, hogy március 31-ig tegyenek eleget a kötelezettségüknek. Időközben a pénzügyminisztérium átiratban tájékoztatta a fejlesztési szaktárcát, hogy a módosítás december 24-től életbe lépett, és a felújítás már nem három, hanem öt évig érvényes, a cégek kaptak két év haladékot. Ennek hatására a fejlesztési minisztérium január 20-án javította saját tájékoztatóját, tehát az önkormányzatok is értesülhetnek erről – hangsúlyozta Debreczeni László.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
szóljon hozzá!