„A cég aktíváit, magát a gyárat, az öntődét és a telket pályázati úton értékesítették, és egy helyi cég vásárolta meg. Ez most részletekben értékesíti a Tractorult, és bennünket is megkeresett, hogy érdeklődünk-e az üzlet iránt. Ennek nyomán elemezni fogjuk a helyzetet” – jelentette ki Andzsu Csudri.
Az indiai cég már korábban is érdeklődött a traktorgyár átvétele iránt, amikor a vállalatot az állammal szemben felhalmozott 180 millió dolláros adóssága miatt privatizálni akarták, ám a tranzakció kútba esett, amikor az Európai Unió tiltakozott az ellen, hogy a megállapodás részeként töröljék a traktorgyár adósságait, mivel ez sértette volna a szabad versenyre vonatkozó uniós jogszabályokat.
A Mahindra azért szeretne tulajdont szerezni a traktorgyárban, mert ezáltal betörhetne az európai uniós piacra. A cég egyébként nemrég kötött együttműködési szerződést a török Uzel céggel, valamint az iráni Tractor Manufacturing Companyval.
A Tractorul még július elején kelt el, ekkor nevezték meg az értékesítésére kiírt pályázat győzteseként a bukaresti Flavius Investiţii nevű befektetési társaságot. A cég 91,6 millió lejért jutott hozzá az üzemhez. A Tractorul három részből áll, a Flavius a 43 millió euróra becsült traktorgyártó részleg mellett a kapcsolódó energetikai berendezéseket, a 14 millió euróra becsült öntödét és a 20 milliós értékű független aktívákat is megszerezte. A Tractorul értékesítésével megbízott Transilvania Investment közlése szerint a tranzakciót augusztus 15-éig fejezik be, az alkalmazottak pedig szeptember 13-áig megkapják elmaradt fizetéseiket.
A céget még áprilisban zárták be, ekkor az összesen 1900 alkalmazottból 1800-at elbocsátottak. Részvényesei az Állami Vagyonértékesítő Hatóság 80,18 és a SIF Transilvania 17,15 százalékos arányban, a papírok 2,67 százaléka pedig kisrészvényesek tulajdonában van.
A cégbírósági adatok szerint a Flavius Investiţiit idén januárban jegyezték be, a bejegyzési dokumentumok szerint egy ciprusi céggel áll kapcsolatban.
A Mahindra világszinten negyedik helyen áll az évente legyártott traktorok számát tekintve. A cég a Renault partnereként részt vesz a Dacia Logan indiai gyártásában is.
A Rulmentult is eladják
A Tractorul magánosítása után egy másik jelentős brassói üzemen, a Rulmentul gördülőcsapágygyáron is túl kíván adni az Állami Vagyonértékesítő Hatóság. A szakértők ugyanakkor nem optimisták az adásvételi összeget illetően, ugyanis a Tractorul esetében a telek, amelyen az üzem fekszik, többet ér, mint a privatizációs eljárás során a gyárért kapott öszszeg, és a várakozások szerint ez nem lesz másképp a Rulmentul esetében sem. Ingatlanszakértők szerint a területért négyzetméterenként 71 és 100 euró közötti összeget kaphatnak, így a telekértékesítésért legfeljebb 45 millió dollár folyhat be, ez pedig nem elegendő arra, hogy fedezze a cég által az államkasszával szemben felhalmozott adósságokat. Az adósság mintegy 80 millió eurót tesz ki, miközben az államnak még mintegy 25 millió eurót kell végkielégítésként kifizetnie.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.