2010. július 09., 10:162010. július 09., 10:16
Pénzhiányra 49,19 százalékuk hivatkozik, ők otthon töltik el szabadnapjaikat. A válaszadók 13,24 százaléka pedig azt állítja, nem engedheti meg magának, hogy szabadságot vegyen ki. Mindössze 7,7 százalékuk utazik el valahová az országban, általában vidékre, mivel úgy látják, hogy sokkal kisebb költségekkel jár, és 17,12 százalékuk nyaral a román tengerparton vagy hegyvidéki turistaparadicsomokban. Külföldi nyaralásra a megkérdezetteknek mindössze 12,7 százaléka indul. A MyJob állásportál felmérése június 21. és 30. között készült, háromezer, többségében 21 és 35 év közötti válaszadó részvételével.
„Így július elején elég nehéz megállapítani, hogy csökkent-e az érdeklődés a vakációk iránt. Az biztos, hogy az elmúlt év történései miatt sok minden átalakult” – jelentette ki a Krónika kérdésére Janka Katalin, a kolozsvári Boomerang Services utazási iroda ügyvezető igazgatója. Mint részletezte, több külföldi turistaparadicsomba induló charterjáratot is törölni kellett az alacsony utaslétszám miatt. Ilyen sorsra jutott például a kolozsvári indulású korfui charter, amit több éve sikerült megtartani a kolozsvári piacon, ebben az évben azonban olyannyira kevés az érdeklődő, hogy július 12. után már nem lehet többé a görög szigetre repülni a kincses városból. Ezzel szemben Krétára és Rodosz szigetére változatlanul van charterjárat, a törökországi célterületekre (Antalya és Bodrum régiók) hetente több repülőgép is indul, és ugyanúgy üzemelnek hetente kétszer az egyiptomi és a tunéziai charterek.
„A bolgár tengerparti nyaralások iránt talán egy kicsit megnőtt az érdeklődés, de ezt sem lehet konkrétan kijelenteni. Nagyon sokan választják ellenben az egyéni utazást. Az egyéni úti célok között a közkedvelt a bolgár és a horvát tengerpart, illetve az olasz riviéra. A repülős utazások közkedvelt célterülete változatlanul Törökország és a görög szigetek” – részletezte Janka Katalin a legnépszerűbb célpontokat firtató kérdésünkre. Előbbiek az odaúton kívül átlag 200 euróba kerülnek, ellátással, utóbbiak 300–400 euró, plusz a repülőtéri illeték. Janka Katalin ugyanakkor elmondta, az idei utazások ára az áfaemelést követően egyelőre nem változott, a drágulás valószínűleg csupán a következő szezon árszabásaiban lesz majd érezhető. „Az utazók száma, illetve az utazásra szánt összegek előreláthatóan csökkenni fognak az állami alkalmazottak bércsökkentésének következtében, ellenben ennek mértéke még egyelőre nem határozható meg. Nagy valószínűséggel a szeptemberi és az azt követő őszi és téli szezon eladásaiban mutatkoznak majd meg a kormány által bevezetett megszorító intézkedések közvetlen hatásai” – vázolta a nem túl derűs kilátásokat a kolozsvári utazási iroda ügyvezető igazgatója.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.