Fotó: Krónika
A cég 30–40 millió eurót kíván befektetni, az új üzemben a tervek szerint több ezer munkahelyet teremtenének.
A Hanil Electronics Kft. máris jelen van Nagyvárad közelében: a város tőszomszédságában fekvő Biharszentandráson július óta bérelt helyiségekben működtet összeszerelő üzemet, amelyben mintegy száz alkalmazott napi 2000 képernyőt állít össze. Év végéig ugyanakkor szeretnék megháromszorozni a termelést, és bővíteni kívánják üzemüket.
Petru Filip, Nagyvárad polgármestere elmondta, az ázsiai céggel két hónapig tartó tárgyalások után állapodtak meg, a megegyezés nyomán körvonalazódott a mintegy 40 millió eurós befektetés, amely várhatóan 3400 új munkahelyet jelent majd. A nagyváradi befektetés egyébként várhatóan párhuzamosan zajlik majd a Samsung egy magyarországi beruházásával, amelynek során plazmatévékhez szükséges modulokat gyártó üzemet építenek.
A Hanil egy, Nagyvárad Őssi negyede közelében fekvő, 17 hektáros területet kíván megvásárolni. Ezen jelenleg az újpalotai Nutrientul cég sertéstenyészete működik, amelyet a beruházás kezdetéig felszámolnak. Ez várhatóan nem lesz zökkenőmentes, a telek ugyanis a nagyváradi önkormányzat tulajdonában van, az azon álló létesítmények azonban a Nutrientul tulajdonát képezik. A koreai cég illetékesei egyelőre elzárkóztak a nyilatkozattételtől, a hivatalos bejelentéssel meg kívánják várni a szeptember 18-ára tervezett rendkívüli önkormányzati ülést, amelyen a képviselő-testület tagjai a tervek szerint jóvá hagyják majd a szerződést. Az ülésig nem hozzák nyilvánosságra sem a telek árát, sem a beruházás kezdésének időpontját. A Hanil Electronics egyik vezetője csupán annyit volt hajlandó elárulni, hogy a tranzakció során reális és korrekt árban állapodtak meg.
A Hanil Electronics Kft.-t 1986-ban alapították, és 1987 óta gyárt és szállít különböző alkatrészeket a Samsungnak. 1992 óta az IBM számára is dolgozik. 1996-ban kezdett terjeszkedni, ekkor Malajziában hozott létre egy alegységet, 1998-ban Mexikóban épített gyárat, 1999-től pedig Hongkongban is jelen van.
Az első fecske: a Celestica
Nagyvárad környékén már megtelepedett egy, a Hanilhoz hasonló jelentőségű elektronikai cég. A kanadai Celestica mikroelektronikai vállalat a borsi ipari parkban fogott hozzá egy üzem felépítéséhez, amely a tervek szerint négyezer ember számára biztosít majd munkahelyet. A százmillió eurós zöldmezős beruházás nyomán számítógép-eket alkatrész gyártó üzemet létesítenek, az épületkomplexum négy modulból áll, és összesen 6,9 hektáron terül el. A beruházás nyomán az ipari parkban zömmel a Celestica számára beszállítóként tevékenykedő üzemek telepedtek meg. A beruházók már az első év után 300 millió dolláros forgalomra számítanak, a beruházás befejeztével pedig évi egymilliárd dolláros forgalmat remélnek.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.