2009. június 24., 10:132009. június 24., 10:13
Aláírta Románia az Európai Bizottsággal az ország által az Európai Uniótól kért ötmilliárd eurós hitelről szóló memorandumot. A hitelfelvétel célja a fizetési mérleghiány kiegyensúlyozása, és részét képezi annak az összesen 20 milliárd eurós hitelnek, amelyet Románia a Nemzetközi Valutaalap (IMF) koordinálásával az EU-tól, a Világbanktól, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD) és az IMF-től vesz fel. „A memorandum az uniós készenléti hitel folyósításának feltételeit rögzíti, a kölcsön első, 1,5 milliárd eurós részletét várhatóan jövő hónapban utalják át” – olvasható az Európai Bizottság (EB) tegnapi közleményében.
A dokumentumot az EB pénzügyi biztosa, Joaquin Almunia, román részről pedig Emil Boc miniszterelnök, Gheorghe Pogea pénzügyminiszter és Mugur Isărescu jegybankelnök látta el kézjegyével. „A hitel első részletéhez való hozzáférés feltétele a hitelmegállapodás és jelen memorandum életbelépése. A memorandumot az EB a gazdasági és pénzügyi bizottsággal való egyeztetést követően fogadja majd el” – áll a közleményben.
Amint arról beszámoltunk, a pénzügyi segélyprogramot májusban hagyták jóvá az uniós pénzügyminiszterek, és öt részletben folyósítják majd a benne foglalt összeget. A memorandumban foglalt feltételek között szerepel a pénzügyi rendszer konszolidálása, a fiskális politika rendbetétele, a szerkezeti reformok megvalósítása, valamint a pénzügyi szektor szabályozása és megfigyelése.
A tegnap aláírt dokumentumban foglaltak több pontban megegyeznek a Nemzetközi Valutaalappal aláírt memorandumban foglaltakkal. Mint arról beszámoltunk, Románia márciusban kötött az IMF által koordinált készenlétihitel-megállapodást a Valutaalappal (amely 13 milliárd eurót bocsát az ország rendelkezésére), az Európai Unióval (5 milliárd euró), a Világbankkal (egymilliárd euró), valamint az Európai Befektetési Bankkal és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (egymilliárd euró). A megállapodást május elején hagyta jóvá az IMF végrehajtó tanácsa.
A Világbank július 16-án folyósítja a hitel első, 300 millió eurós részletét, amely a költségvetési hiány fedezését szolgálja – jelentette be tegnap Suceaván a nemzetközi pénzintézet képviselője, Benoit Blarel. Mint kifejtette, év végéig a második, szintén 300 millió eurós részletet is a kormány rendelkezésére bocsátják. A fennmaradó 400 millió eurót a jövő év során folyósítják.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.