Fotó: Agerpres
2010. január 05., 09:132010. január 05., 09:13
Már január 13-án elfogadhatja a parlament az ország 2010-es költségvetését – jelentette ki tegnap Gheorghe Flutur, a Demokrata-Liberális Párt (PDL) alelnöke azt követően, hogy a nagyobbik kormánypárt vezetése tegnap a büdzsé beterjesztésével kapcsolatos gyorsított parlamenti procedúráról egyeztetett.
A képviselők tegnaptól nyújthatták be módosító indítványaikat a költségvetés kormány által beterjesztett változatához, és csütörtökön este nyolc óráig várják a további módosító javaslatokat. Az illetékes szakbizottságok is összeülnek a napokban, hogy a december 29-én a parlament két kamarájának házbizottságai által elfogadott ütemterv szerint már január 11-én elkezdődhessen a tervezet parlamenti vitája.
Mint arról már beszámoltunk, a költségvetés mihamarabbi elfogadása rendkívül fontos az ország számára, mivel a kormánnyal készenlétihitel-megállapodást kötött Nemzetközi Valutaalap (IMF) csupán akkor hajlandó átutalni az esedékes hitelrészleteket, ha elkészült a büdzsé, és az tartalmazza a hitelmegállapodásban feltételül szabott megszorításokat is. Az IMF, a Világbank és az Európai Unió küldöttségét 20-ára várják Bukarestbe. Gheorghe Flutur tegnap úgy vélte, amennyiben sikerült betartani a menetrendet, 13-án már meg is lehet a költségvetés. Emlékeztetett, hogy a módosító indítványokat benyújtó honatyáknak azt is meg kell jelölniük, milyen forrásokból finanszíroznák az általuk javasolt változtatásokat.
Ludovic Orban (képünkön), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alelnöke korábban kevésbé mutatkozott optimistának Fluturnál, szerinte január 15. lehet a költségvetés végszavazásának reális időpontja. Orban tegnap közölte, pártja alapvető módosításokat készül benyújtani a büdzséhez, és amennyiben a parlament ezeket elveti, a liberálisok nem szavazzák meg a költségvetést.
Orban a PNL álláspontját közvetítve hevesen bírálta a kormány által benyújtott költségvetéstervezetet, mondván, az az elmúlt húsz év legrosszabb büdzséje, amely képtelen megoldani az ország gondjait. „Áldozati költségvetésről van szó” – vélte Orban. Rámutatott: a tervezet azért nem jelent megoldást a problémákra, mert több százezer munkavállaló elbocsátásán alapszik, és állandósítja a gazdasági válságot. Leszögezte, a PNL többek között az átalányadó eltörlését javasolja, valamint azt, hogy a nyugdíjpont értékét emeljék az átlagbér 45 százalékára. Emellett azt is indítványozzák, hogy az oktatásra a hazai össztermék 6, az egészségügyre 4, a kutatásra 1, a védelemre pedig 2 százalékát irányozzák elő.
Nem csupán az ellenzék borúlátó a büdzsé kapcsán: Sebastian Vlădescu pénzügyminiszter tegnap arról beszélt, a költségvetés alapján nem csupán a 2010-es, de a 2011-es év is nehéz lesz majd. Rámutatott, Európában a romániai költségvetés a legkisebb GDP-arányosan számítva, ráadásul több pontban is a túlköltekezés jegyeit mutatja. Itt többek között a bérkiadásokat említette, amelyekre a büdzsé 9 százalékot szán, miközben ennek az aránynak 7 százalékosnak kellene lennie.
Leszögezte: a büdzsé sarokszámait nem szabadon választották, azokat külső tényezők diktálták. Megnyugtatott ugyanakkor, hogy a pénzügyi tárca rendelkezik az európai uniós támogatással megvalósítandó programokhoz szükséges önrésszel. Közölte, idén lényegesen több uniós pénz érkezik az országba, mint korábban. A büdzsétervezetben a kormány enyhe, 1,3 százalékos gazdasági növekedéssel, illetve 3,7 százalékos éves inflációval számol, és meghagyja az 19 százalékos áfa, a 16 százalékos egységes személyi jövedelemadókulcs és a társadalombiztosítási hozzájárulás szintjét, emellett a nyugdíjpont értéke sem változik. Az átlagnyugdíj ugyanakkor a tervezet szerint 2,2 százalékkal növekedik, és továbbra is adómentes marad az újrabefektetett nyereség.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.