Fotó: Wikipédia
Románia 600 millió eurós kölcsönt vesz fel az Európai Beruházási Banktól (EBB) az A7-es autópálya egy részének megépítéséhez.
2023. május 26., 17:262023. május 26., 17:26
A finanszírozási szerződésről szóló tárgyalások megkezdését jóváhagyó memorandumot pénteki ülésén fogadta el a Nicolae Ciucă kormány. A kölcsönt a Havasalföldet Moldvával összekötő, A7-es jelzésű, Moldvai sztrádának is nevezett autópálya Ploieşti és Paşcani közötti 319 kilométeres szakaszának megépítéséhez kéri a kormány. A projekt becsült értéke 6,7 milliárd euró, amiből 1,949 milliárd euró a helyreállítási alapból származik majd.
A kabinet 2022 szeptemberében jóváhagyta, hogy Románia legfeljebb 4 milliárd euró hitelt vegyen fel az EBB-től az országos helyreállítási tervbe (PNRR), valamint a 2021-2027-es egészségügyi operatív programba foglalt reformok és beruházások végrehajtásához szükséges közfinanszírozás egy részének fedezésére. A 4 milliárd euró felét a tervek szerint a szállításügyi ágazat, a másik felét az egészségügyi szektor beruházásaira szánják.
A szállításügyi minisztérium az A3-as és az A7-es autópálya bizonyos szakaszainak megépítésére, a Karánsebes–Temesvár–Arad-vasútvonal korszerűsítésére, a Kolozsvár–Nagyvárad–Biharpüspöki-vasútvonal villamosítására és helyreállítására, továbbá a kolozsvári metróvonal megépítésére, illetve a bukaresti 4-es metróvonal bővítésére szánná az EBB-től származó hitelt. Az A3-as autópályára 200 millió eurót fordíthat, az A7-es sztrádára 1 200 millió eurót. Ennek első részleteként hívják le majd a 600 millió eurós támogatást – közölte a kormány.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!