A bérlista alján. Továbbra is a vendéglátásban dolgozók keresnek a legrosszabbul Romániában
Több mint négyszer többet visznek haza a legjobban fizető ágazat alkalmazottai a vendéglátásban dolgozókhoz képest Romániában. Szeptemberben a kőolajat és földgázt kitermelő ágazat volt a nyerő.
2018. november 08., 18:002018. november 08., 18:00
Enyhén nőtt szeptemberben az átlagbér az előző hónaphoz mérten: bruttó értékben 4482 lej volt, ami 0,7 százalékkal haladja meg az egy hónappal korábban mért szintet. Nettó értékben 2688 lej volt az átlagkereset, ami 19 lejes, vagyis 0,7 százalékos gyarapodást jelent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Eközben 2017 szeptemberéhez mérten a nettó átlagfizetés 13,1 százalékkal nőtt. Az infláció alapján kiszámolt reálbér pedig 7,7 százalékkal volt magasabb a tavalyi kilencedik hónaphoz mérten.
A legnagyobb fizetésnövekedést – a már említett prémiumnak köszönhetően – a nyers kőolajat és földgázt kitermelő ágazatban regisztrálták, ahol 21,1 százalékkal nőttek augusztushoz képest a fizetések. Öt és tíz százalék közötti mértékben nőtt a nettó átlagbér a kőszenet és kőolajat feldolgozó ágazatban, a kitermelésben, a számítástechnikai szektorban és más ipari tevékenységekben, mint ahogy a kiadóknál, a pénzügyi közvetítés kiegészítő tevékenységeiben, a biztosításoknál és a nyugdíjalapoknál is.
A más szállítási eszközöket gyártó ágazatban csökkent a legnagyobb mértékben a nettó átlagkereset – itt 5 százalékos zsugorodást mértek. A távközlésben 4,2 százalékos volt a visszaesés, majd 2 és 4 százalék közötti csökkenéssel az erdészet és fakitermelés, a fémipar, a vízi közlekedés, a vegyipar, a fémkitermelés, a raktározás és a szállítás melléktevékenységei következtek.
A közszférában is enyhén nőtt a nettó átlagbér az előző hónaphoz viszonyítva: a tanügyben 3,3 százalékos, az egészségügyben és szociális ellátásban 0,2 százalékos, míg a közigazgatásban 0,1 százalékos növekedést regisztrált a statisztikai intézet.
Mint ismeretes, a szociálliberális kormány az elmúlt években a közszférában több lépésben béremeléseket hajtott végre, főleg az oktatásban és az egészségügyben.
A Dăncilă-kabinet ugyanakkor decembertől ismét növelni akarja a bruttó minimálbért, amely a munkaügyi miniszter hét eleji bejelentése szerint 2080 lej lesz a jelenlegi 1900 lej helyett. A felsőfokú végzettséggel és a legkevesebb 15 éves munkaviszonnyal rendelkezők esetében viszont 2350 lejre nőne. A kormány most először vezetne be többlépcsős minimálbért, amely az elmúlt években jelentősen nőtt, 2015 elejéhez képest 94 százalékkal magasabb.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!