2013. február 03., 20:082013. február 03., 20:08
Tamás Sándor megyei tanácselnök elmondta, Háromszékről kevesebb pályázatot nyújtottak be, mint a központi fejlesztési régió másik öt megyéjéből, ennek ellenére Kovászna első helyen áll a térségben a nyertes pályázatok számát és az egy lakosra jutó, lehívott EU-s támogatást tekintve.
Például Brassó megye 293 pályázata közül 102 nyert összesen 102 millió eurót, tehát a projektek 35 százaléka kapott támogatást, miközben a kovásznaiak által benyújtott 105 projekt közül 52 nyert.
A háromszéki önkormányzat számításai szerint a megye 277 eurót hívott le lakosonként a Regionális Operatív Programon keresztül, míg ez az összeg Fehér megyében 257, Szeben megyében 218, Brassóban 202 euró, Hargita megyében 194, Maros megyében pedig 163 euró. „Nincs nagy jelentősége, hány pályázatot nyújtottunk be, többet nyom a latban, hogy ezek közül hányat finanszírozott az EU, és mennyi pénzt sikerült lehívni” – szögezte le Tamás Sándor.
A háromszéki pályázatok közül 22-t (összesen 47,5 millió euró értékben) az önkormányzatok nyújtottak be, a többi harmincat – közel 10 millió euró értékben – a magánvállalkozások. A legnagyobb összeget, 28,5 millió eurót a megyei tanács nyerte négy nagyszabású projekttel, melyeket a Kovászna és Kézdivásárhely közötti 12-es számú megyei út felújítására, a sepsiszentgyörgyi megyei kórház korszerűsítésére és a katasztrófavédelmi felügyelőség gépkocsiparkjának bővítésére nyertek. Eközben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat 12 pályázata 11 millió lejes támogatásban részesült.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.