2009. december 22., 13:432009. december 22., 13:43
Sebastian Vlădescu kijelölt pénzügyminiszter szerint még legalább három évig szigorú megszorításokat kell alkalmazni a bérpolitikában. Nem nőnek a nyugdíjak, és több tízezer elbocsátás várható a közszférában, mondta Vlădescu, aki szerint a kormány nem kockáztathatja, hogy 2010-ben szociális konfliktusok robbanjanak ki.
A közalkalmazotti béreket befagyasztják az idei szinten, a január 1-jén életbe lépő egységes bérezési törvény pedig a 705 lejes szintre hozza a legalacsonyabb béreket, mondta Mihai Şeitan. A kijelölt szaktárcavezető szerint 2010 első negyedében a munkanélküliség elérheti a 8,2 százalékot, ezt követően ismét a jelenlegi szintre csökken az előrejelzések szerint.
A kijelölt munkaügyi miniszter szerint megpróbálják csökkenteni az idei elbocsátások társadalmi hatását azzal, hogy 2010-ben munkahelyet találjon az elbocsátottak 11 százaléka.
Nem növekednek a nyugdíjak sem a jövő évben, Mihai Şeitan szerint a nyugdíjpont értéke biztosan nem fogja elérni az országos átlagbér 45 százalékát, mivel ez két százalékponttal növelné a költségvetési kiadásokat, ez pedig még nagyobb költségvetési hiányt eredményezne. A kijelölt miniszter azt is elmondta, hogy elkezdődött a betegnyugdíjasok ellenőrzése, mivel ennek a kategóriának jelentős hányada olyan betegségek alapján lett nyugdíjas, amely nem szerepel a vonatkozó listán. Néhány megyében máris kiderült, hogy a betegnyugdíjasok több mint 40 százalékát nem kellett volna nyugdíjazni.
Megszorításokat felsorakoztató bérpolitikáról beszélt a parlament szakbizottsága előtt Sebastian Vlădescu kijelölt pénzügyminiszter is, aki szerint a kormányzatnak legalább három évig korlátozásokat és megvonásokat kell életbe léptetnie. „A szociális és bérpolitika sajnos rendkívül szigorú lesz, legalább három évig. Ezt ellensúlyozni kell megfelelő szociális védelmi intézkedésekkel, hiszen a kormány nem kockáztathatja, hogy társadalmi konfliktusok alakuljanak ki” – mondta a szakbizottságban a kijelölt pénzügyminiszter.
A közszférából való elbocsátások továbbra is szerepelnek a kormányzat terveiben, a jövő évi költségvetés tervezete több tízezer, de százezernél kevesebb közalkalmazott elbocsátásával számol, mondta Sebastian Vlădescu. A több tízezres leépítések egy része azt jelenti, hogy a megüresedő munkahelyekre nem vesznek fel új alkalmazottakat, tette hozzá.
A 2010-re szóló társadalombiztosítási költségvetés tervezete, amelyet a kormány még az idén véglegesíteni kíván az állami költségvetés tervezetével együtt, a 2009 októberi szinten fagyasztaná be a nyugdíjakat. Ez azt jelenti, hogy továbbra is a 732,8 lejes nyugdíjpont alapján számolják majd a nyugdíjakat.
A költségvetés tervezete a jövő évben a nemzeti össztermék 7,36 százalékát, azaz 39,6 milliárd lejt különít el a nyugdíjakra.
Növekedni fog viszont a tervezet szerint a bruttó átlagbér, amelynek összege 2010-ben 1836 lejre emelkedik az idei 1767 lejes szintről.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.