2009. július 01., 13:472009. július 01., 13:47
Hat hónapos határidőt ad a kormány a gazdasági válság által sújtott vállalatoknak az adóhátralékaik kifizetésére. A kedd esti kormányülésen elfogadott rendelet értelmében a kabinet a kedvezmény igénybevételéhez azt szabja feltételül, hogy a cégek a továbbiakban időben fizessék be az adót. „Ezzel a rendelettel azon cégeket kívánjuk támogatni, amelyeknek 2008 szeptember 30-án nem volt adóhátralékuk, amelyeknek a gazdasági válság miatt megrendült a pénzügyi helyzete, és most végrehajtás vagy csőd fenyegeti őket az adósságok miatt” – mutatott rá a döntés hátterére Emil Boc kormányfő. Mint kifejtette, a segítség abban áll, hogy az érintett cégeknél nem jelenik meg a végrehajtó, hogy behajtsa az államkincstárral szembeni adósságokat, ugyanakkor hangsúlyozta: ennek feltétele az, hogy a továbbiakban havi rendszerességgel fizessék az adósságaikat. A kormányfő szerint ez lehetőséget biztosít a cégeknek arra, hogy megőrizzék a munkahelyeket és folytassák a termelést. Gheorghe Pogea pénzügyminiszter közölte, azon cégek jelentkezhetnek, amelyek naprakészek az adóbevallással, és nem állnak felszámolás alatt.
Emil Boc kormányfő cáfolta, hogy a kormány emelné a 19 százalékos áfát és a 16 százalékos egységes adókulcsot, miután a sajtóban olyan hírek jelentek meg, miszerint a Pénzügyminisztérium fontolgatja az adóemelést. Boc leszögezte, hogy intézményes keretek között eddig sem a kormányban, sem politikai testületekben nem került szóba az adóemelés. A Szociáldemokrata Párt a jövedelmek progresszív adóztatásának visszaállítását szorgalmazza. A jegybank elnöke viszont ellenzi az adóemeléseket. |
Mint kifejtette, a programot igénybe venni kívánó cégeknek a területileg illetékes adóhivatalnál kell kérelmezniük az adósság kifizetésének elhalasztását, amelyek a kérvényt 15 napon belül bírálják majd el. A halasztás ugyanakkor érvényét veszti, ha a cég nem fizeti naprakészen az adót a kedvezmény biztosításáról szóló határozat kibocsátása után. A halasztást ugyanakkor egy évben csupán egyszer kérhetik. A lehetőséggel 2009. december 20-áig élhetnek az érintettek.
Emil Boc ugyanakkor leszögezte: a lépést nem lehet adóamnesztiának tekinteni. „Nem adóamnesztiáról, nem adósságátütemezésről van szó, csupán az adósságok kifizetésének hat hónappal való elhalasztásáról. A cégeknek garantálniuk kell, hogy képesek fizetni az adósságokat, ugyanakkor a késedelmi kamatok folyamatosan rátevődnek az összegre” – hangsúlyozta a kormányfő. A fizetőképességet banki garancialevéllel vagy egyéb módon kell igazolni.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.