Románia csak akkor csatlakozhat az eurózónához, amikor a lakosság jövedelme megközelíti az Európai Unió más országaiban élőkét – nyilatkozta Sorin Grindeanu miniszterelnök hétfőn, az euróra való áttérést előkészítő tárcaközi bizottság gyűlésén.
2017. április 10., 12:032017. április 10., 12:03
A kormányfő az Agerpres szerint hangsúlyozta, számos vita alakult ki az utóbbi időben az EU jövőjét illetően, ezeket azonban lehetőségként és nem akadályként kell felfogni. „A mai találkozó egyik célja bebizonyítani, hogy Románia az elkövetkezőkben is támogatni fogja az Unió kohéziós politikáját, hogy mindannyian egyet akarunk: egy erős Európai Uniót, amelyben minden tagállam ugyanazért a célért küzd” – fogalmazott Grindeanu.
A miniszterelnök szerint az illetékes romániai hatóságok feladata gondoskodni arról, hogy ez az áttérés „a lehető legzökkenőmentesebb legyen\". „Tanulnunk kell azoknak az országoknak a tapasztalatából, amelyek már csatlakoztak az euróövezethez, és a Romániáéhoz hasonló helyzetből indultak. Jelentős változás lesz ez, természetes tehát, hogy vonakodást, ellenállást vált ki az emberekből, de mi azért vagyunk ma itt, és leszünk itt a jövőben is, hogy részletekbe menően előkészítsük ezt a folyamatot” – mondta még Grindeanu. A Victoria-palotában zajló egyeztetésen részt vesz a Román Nemzeti Bank kormányzója, Mugur Isărescu, valamint Viorel Ştefan pénzügyminiszter és Mihai Tudose gazdasági tárcavezető is.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.