Fotó: Pál Árpád
Nem kell aggódni a költségvetési hiány miatt Sorin Grindeanu miniszterelnök szerint, aki az első két havi makrogazdasági adatok alapján azt mondja, a bér- és nyugdíjemelésekkel együtt is sikerül a maastrichti szerződésben foglalt 3 százalékos küszöb alatt tartani a deficitet.
2017. március 28., 16:592017. március 28., 16:59
Mint hangsúlyozta, az Országos Előrejelzési Bizottság (CNP) adatai szerint az idei év első két hónapjában 5,8 százalékkal nőtt az ipar termelése, 7,8 százalékkal nőttek az ipar új megrendelései, 13,6 százalékkal bővült az export és az év eleje óta 44 ezer új munkaszerződést kötöttek meg.
Eközben szintén kedden a román közszolgálati rádió a bukaresti pénzügyminisztérium adataira hivatkozva arról számolt be, hogy csökkenő bevételek mellett a bruttó hazai termék (GDP) arányában 0,05 százalékos többlettel zárta az államháztartás az idei első két hónapot. A tavalyi azonos időszakban 0,10 százalék volt a GDP-arányos többlet. A román államháztartás bevételei 34,9 milliárd lejt értek el, ami 1,4 százalékkal alacsonyabb 2016 első két havához mérten. A román kormány az idei költségvetésben 14 százalékkal magasabb bevételt tervezett.
A bevételek csökkenését főként az általános forgalmi adóból (áfa/TVA) származó jövedelmek csaknem 16 százalékos visszaesése okozta, de a jövedéki adóból is 5,3 százalékkal kevesebb gyűlt az államkasszába. Mint ismert, tavaly óta két lépésben csökkent az áfa 24-ről 19 százalékra. A pénzügyminisztérium szerint az adatokban még a tavalyi, 4 százalékpontos áfacsökkentés is érezteti hatását. A kiadások 0,3 százalékkal mérséklődtek. A személyi kiadások 13,3 százalékkal, a szociális kiadások 9,4 százalékkal nőttek, ugyanakkor az eszköz- és szolgáltatás-beszerzésre 5,1 százalékkal kevesebbet költöttek. Beruházásokra a GDP 0,11 százalékát, 870 millió lejt fordítottak.
Amint arról beszámoltunk, a Nemzetközi Valutaalap március közepén figyelmeztette a Grindeanu-kormányt, hogy az államháztartási hiány elérheti a GDP 3,7 százalékát, ha nem változtat a költségvetés szerkezetén. Az Európai Bizottság is 3,6 százalékos deficitet vetített előre, miközben a kormány 2,98 százalékos államháztartási hiányt vár. Corina Crețu biztos a múlt héten közölte, hogy Brüsszel bizonyítékokat vár Bukaresttől, hogy a fizetések és nyugdíjak emelése mellett is a bruttó hazai termék 3 százaléka alatt tudja tartani a költségvetés hiányát. Mint ismeretes, ellenkező esetben az ország ellen túlzottdeficit-eljárás indulhat, ami Brüsszel részéről megszorításokkal jár.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.