Fotó: Boda Gergely
2012. október 15., 07:392012. október 15., 07:39
A cég, amely 12 hektáros területet vásárolt meg a befektetéséhez, már beszerezte a jóváhagyások nagy részét, többek között rendelkezik környezetvédelmi engedéllyel, és megszerezte a koronkai önkormányzat beleegyezését is. Az Angela Kovács műépítész által bemutatott tervek szerint a Depomureş az évtizedek során kiürült, föld alatti gázzacskókat használná raktározási felületként. A régi, használaton kívül helyezett gázkutak némelyikét vízzel töltötték fel, mások meg üresen állnak.
Ezekbe több millió köbméter gázt lehet bepumpálni és raktározni. Annak ellenére, hogy a koronkai önkormányzati képviselők testületileg rábólintottak a területrendezési engedély kibocsátására, a tanácsosok némelyike fenntartással fogadta a beruházást. „Mi tíz perc alatt, szinte vita nélkül megszavaztuk a Depomureş kérését. Jóformán csak a beruházás nagyságáról és a munkahely-teremtésről esett szó. Senki nem magyarázta el, mit jelent, ha Koronka területe alá több millió köbméter gáz kerül, ez semmiféle kockázattal nem jár? Másrészt a falu lakossága sem tud sokat a beruházásról” – jegyezte meg Daniel Cheşa tanácsos, aki, mint hozzátette, maga is igennel szavazott, hogy kollégái ne tartsák kerékkötőnek.
Lapunknak nem sikerült elérnie a Depomureş vezetőit, de mind a településrendezési dokumentáció összeállítója, Angela Kovács, mind Takács Szabolcs alpolgármester arról igyekezett biztosítani, hogy a gáztározók létesítése semmiféle veszélyt nem hordoz magában. „Egyrészt nem a faluban, hanem a vácmányi erdő alatt lesz, másrészt Koronkában eddig is voltak gázkutak, a Romgaz pedig a mai napig itt működteti a gázszárítóját, és soha semmi gond nem történt. A Depomureş által megvásárolt 12 hektáros terület mellett lakóházak is épülnek majd, de senki nem reklamált a beruházás miatt” – szögezte le az alpolgármester. Takács szerint a községnek csak nyernivalója lehet a beruházásból. Azontúl, hogy a Koronkán megtelepedő cég a helyi költségvetést fogja gyarapítani, a tanácsosok azt szeretnék, ha a munkaerő egy része a falubeliek közül kerülne ki.
A Depomureş Románia első gázraktározó vállalataként határozza meg magát, melyet tíz évvel ezelőtt jegyeztek be. Öt esztendő elteltével, 2007-ben a cég részvényeinek többségét a párizsi Gaz de France, a GDP Suez-csoport tagja vásárolta meg. Információink szerint a Depomureş a koronkai gázszárítót is át szeretné venni a még állami tulajdonban lévő Romgaztól. A gázelraktározás technológiája nem számít újdonságnak. Lényege, hogy ily módon a szolgáltató nyáron is vásárolhat gázt, amikor az ára alacsonyabb, mint a téli hideg hónapokban. Ugyanakkor a tartalék léte egyféle biztonságot nyújt mind a gázszolgáltatónak, mind a fogyasztóknak.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.