Gazdagodó orosz milliárdosok

Nemhogy visszahúzta volna, egyenesen kedvezett a válság az orosz milliárdosoknak: miközben Oroszországban a válságot még messze nem sikerült leküzdeni, a tíz leggazdagabb ember összvagyona egyetlen év alatt majdnem megduplázódott.

2010. február 16., 09:072010. február 16., 09:07

Az orosz milliárdosok a válság idején meggazdagodtak – ez derül ki a Finansz című orosz folyóiratból, amely hétfőn közölte a leggazdagabb 500 orosz üzletember listáját.

Szembetűnő, hogy az orosz dollármilliárdosok száma 77, vagyis a válságos 2009. év eleje óta mintegy 30 százalékkal nőtt. A dúsgazdagok többségére súlyos csapást mért vagyontárgyaik tőzsdei árfolyamának zuhanása. A pénzpiacnak és a legnagyobb vállalatoknak nyújtott állami támogatás azonban megtette hatását, az árfolyamok felszöktek, s aki jól fektette be pénzét az árfolyamok mélyrepülése idején, az mostanra nagyon jól járt.

A listát idén Vlagyimir Liszin 54 éves acélmágnás vezeti, aki a 3. helyről került az élre: tavaly 7,7 milliárd dollárral rendelkezett, jelenleg vagyonát 18,8 milliárd dollárra becsülik, s ezzel nem csupán a leggazdagabb lett, hanem ő növelte legnagyobb mértékben gazdagságát. Liszin vagyonát a Forbes Magazin tavaly 5,2 milliárd dollárra tette, s a világ leggazdagabbjainak listáján a 96. helyen állt.

A második helyen Mihail Prohorov (44), az Onexim csoport főrészvényese áll, aki tavaly a leggazdagabb orosznak bizonyult: akkor 14,1 milliárd, most 17,85 milliárd dollárra teszik vagyonát. A Forbes tavaly 9,5 milliárd dollárra tette vagyonát, s listáján a 40. helyen állt. A 43 éves Roman Abramovics, a csukcsföldi parlament elnöke a másodikról a harmadik helyre került, de szegényebb ő sem lett: tavaly év elején 13,9 milliárd dollárja volt, idén 17 milliárdja van a becslések szerint.

Abramovics a Forbes szerint 8,5 milliárd dollárral bírt tavaly, s ezzel a világ 51. leggazdagabb embere volt. A negyedik az idén 44 éves Szulejman Kerimov, az orosz parlament felsőházának tagja, a Nafta Moskva csoport tulajdonosa, aki tavaly óta egy hellyel lépett előre a listán, s egy év alatt 7,5 milliárd dollárról 14,5 milliárdra növelte vagyonát.

A Forbes szerint tavaly 3,1 milliárd dollárja volt, és a 196. helyen állt. Oroszország ötödik leggazdagabb embere Mihail Fridman, az Alfa Group főrészvényese, aki egy hellyel került előre, s vagyonát egy év alatt több mint megduplázta: a tavalyi 6,1 milliárdról 14,3 milliárd dollárra növelte. Fridman vagyonát a Forbes tavaly 6,3 milliárd dollárra becsülte, s ezzel a 71. helyen állt a világon.

A Finansz listájának 6. helyén a 43 éves Oleg Gyeripaszka, a Basic Element holding főrészvényese áll. Gyeripaszka nehéz évet tud maga mögött:  tavaly az első helyről a tizedikre esett vissza, s mindössze 4,9 milliárd dollárral, valamint igen jelentős adósságokkal rendelkezett. A hitelezőket azonban sikerült féken tartania, s állami forrásokból igen jelentős támogatásokhoz jutott. Így a 8. helyről kettővel lépett feljebb, s vagyonát több mint megduplázta 4,9 milliárdról 13,8 milliárd dollárra.

A Forbes 2008-ban még 28 milliárd dollárra becsülte vagyonát és a 9. helyre tette, 2009-ben 3,5 milliárdra tartották, s ezzel a 164. helyen állt. Miközben Oroszországban a válságot még messze nem sikerült leküzdeni, a tíz leggazdagabb ember összvagyona egyetlen év alatt majdnem megduplázódott a tavalyi 75,9 milliárd dollárról 139,3 milliárdra, s a lista első ötven helyezettje közül csak Anatolij Szedih, a 46. helyezett vesztett vagyonából: tavaly 3,3 milliárd dollárja volt, s ez egy év alatt 2,5 milliárdra csökkent.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból
2025. május 13., kedd

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint

Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint
2025. május 13., kedd

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók

Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók
2025. május 13., kedd

Borús kilátások: rontotta Románia gazdasági növekedési kilátásait az EBRD

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.

Borús kilátások: rontotta Románia gazdasági növekedési kilátásait az EBRD
2025. május 13., kedd

Stagnált áprilisban az infláció, a szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben

Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Stagnált áprilisban az infláció, a szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben
2025. május 13., kedd

Roncstraktorprogram újratöltve: ki kell szűrni az ügyeskedőket

Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.

Roncstraktorprogram újratöltve: ki kell szűrni az ügyeskedőket
2025. május 12., hétfő

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét

A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét