Fotó: Twitter/Secretary Antony Blinken
Az Egyesült Államok és az Európai Unió a közös Kereskedelmi és Technológiai Tanács keretében is tárgyal az amerikai klímavédelmi intézkedések keretében bevezetett állami támogatást érintő vita rendezéséről – hangzott el hétfőn a tanács éves megbeszélésének keretében Washingtonban.
2022. december 06., 07:562022. december 06., 07:56
Az amerikai kormányzati delegációt vezető Anthony Blinken külügyminiszter az ellátási láncok kritikus fontosságára hívta fel a figyelmet, és igazi előrelépésnek nevezte, hogy a Kereskedelmi és Technológiai Tanács kereteiben a félvezetők ellátási láncát tekintve sikerülhet erősíteni az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti együttműködést. Közölte, hogy szintén a félvezetőkre vonatkozóan egy korai figyelmeztetési rendszert dolgoznak ki, valamint növelik az átláthatóságot a különböző támogatási programokat tekintve.
Európai részről Margaret Vestager, az Európai Bizottság alelnöke a tanácskozás utáni sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az amerikai törvényhozás által elfogadott úgynevezett Inflációcsökkentési Törvény keretében belül életbe lépő amerikai klímavédelmi támogatási rendszerről szóló egyeztetéseket folytatják, illetve a bizottság még tanulmányozza az amerikai intézkedéseket. Ugyanakkor világossá tette, hogy
Fontosnak mondta, hogy az ösztönző állami támogatások ne haladják meg a szükséges mértéket, és ne károsítsák az adófizetőket. Reményét fejezte ki, hogy a felmerülő kérdésekre sikerül válaszokat találni, és feltétlen jó hírnek nevezte azt, hogy az Egyesült Államok elkötelezett a klímaváltozás elleni küzdelmet tekintve.
Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság másik alelnöke fontosnak mondta a hasonlóan gondolkodó partnerekkel való együttműködést a zöld átállás folyamatában és jó hírnek nevezte, hogy az amerikai elnök és a külügyminiszter is együttműködési készségét fejezte ki abban, hogy a támogatási kérdésekben felmerülő európai aggályokra válaszokat találjanak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy
Blinken külügyminiszter a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a vitás pontok tisztázására létrehozott kormányzati munkacsoport vizsgálja az európai aggályokat, és megerősítette a rendezési készséget amerikai részről.
Gina Raimondo az Egyesült Államok kereskedelmi minisztere ehhez azt tette hozzá, hogy fontos a kereskedelmi tanács keretein belül is válaszokat találni a támogatási rendszert illető vitákra. Hozzátette: sok olyan ügy van, amelyben előre lehet lépni, és ezek közé sorolta a félvezetők kereskedelmének összehangolását.
Az Európai Bizottság vezetői a közelmúltban többször komoly aggályaiknak adtak a hangot az amerikai Kongresszus által szeptemberben elfogadott Inflációcsökkentési Törvény lehetséges európai kihatásai miatt. A jogszabály egy része ugyanis 370 milliárd dolláros támogatást irányoz elő Egyesült Államokban gyártott klímabarát termékekre, többi között elektromos autókra és megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos eszközökre. Az Európai Unió legfőbb kifogása, hogy az amerikai támogatási rendszer protekcionista jellegű és hátrányosan megkülönböztet európai termékeket. A vita rendezéséről hetek óta tárgyal egy európai–amerikai munkacsoport.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!