Fotó: A szerző felvétele
2009. június 17., 09:502009. június 17., 09:50
A gazdasági fellendülés közepette az elmúlt években sokan temetni kezdték a hazai használt számítógép-kereskedést. A válság beállta óta viszont már virágzó iparágként értékelik. Az élet azonban mindkét feltételezésre rácáfol.
„A használt számítógépek utáni kereslet most sem nagyobb, mint egy évvel korábban, azonban úgy, ahogy az iparág a fejlett nyugat-európai országokban sem halt meg, jó ideig Romániában is élni fog” – véli az ágazat piacvezetőjének számító Multiplan Kft. vezetője, Kolozsvári Tibor. A marosvásárhelyi cég évente átlagban húszezer számítógépet, képernyőt és nyomtatót hoz be külföldről. Ezeket saját, három évvel ezelőtt épült, 1300 négyzetméteres csarnokában ellenőrzi, feljavítja, majd az ország valamennyi megyéjében forgalmazza. Jelenlegi teljesítményével és kínálatával messzemenően uralja a hazai felújított számítástechnika piacát.
Bár sokan azt hinnék, hogy a használt számítógépek vásárlóközönségét a csekélyebb jövedelemmel rendelkező személyek vagy vállalkozások teszik ki, Kolozsvári Tibor szerint a kijelentés nem áll meg a lábán. A nyugati tapasztalat is azt mutatja, hogy a tehetősebb családokban is van egy jól felszerelt, korszerű, új „vezérgép”, a második meg harmadik számítógép azonban már másodkézből származik.
Ugyanez az elv érvényesül a cégeknél is. Néhány csúcstermék mellé számos közepes paraméterekkel rendelkező gép kerül. „Ha valaki otthon vagy az irodájában mindössze írásra, levelezésre, táblázatkészítésre meg internetezésre akarja használni a gépét, akkor teljesen fölösleges újat, jól felszereltet és sok drága programmal ellátott gépet vásárolnia. A célnak egy működőképes, felújított komputer is megfelel. Ezt Nyugat-Európában is jól tudják, de nálunk is egyre többen kezdenek jönni, hogy fölösleges egy számítógépbe mintegy kétezer lejt fektetni, hiszen rövid időn belül csaknem felére csökken az értéke” – állítja Kolozsvári, akinek asztalán is egy 350 lejért forgalmazott, munkatársai által felújított Pentium 4-es gép van.
Mint mondja, nem csak a reklám kedvéért részesíti előnyben a használt cikket; neki tökéletesen megfelel ez is. Különben az ISO 9001-es és 14001-es minősítésekkel rendelkező cégnél mindenki másodkézből származó berendezéssel dolgozik. „Egyik külföldi partnerünk jelszava valahogy így hangzik: Használd újra, ez a reciklálás legjobb módja. Mi is azt valljuk, hogy most, amikor minden a környezetkímélésről és az újrahasznosításról szól, nagyon lényeges a számítástechnikai cikkek életének meghosszabbítása” – vallja.
A kilencvenes évek első felében létrehozott Multiplan öt éven keresztül kizárólag csak új termékek forgalmazásával foglalkozott. A Kolozsvári által vezetett cég 1999 óta foglalkozik használt számítástechnikával. Kérdésünkre, hogy akkoriban hitte volna, hogy hosszú távon is virágzó üzletággá lehet fejleszteni, ismét a nyugatiak példáját hozza fel. „Akárcsak a fejlett országokban, Romániában is mindig lesznek olyan vevők, akik egy kisebb pénzösszegből maximális teljesítményt szeretnének kapni. Mindig is láttam fantáziát ebben” – mondja az üzletember.
Hozzáteszi, a lehetőségek kiaknázásához kellő hozzáállás szükségeltetik. Országszerte sokan próbálkoztak használt áru bütykölésével és forgalmazásával, de többen kénytelenek voltak felhagyni a kezdeményezéssel. A használt termékek forgalmazása a Multiplannál nem csak a külföldről leszerelt gépek drágábban való továbbadását feltételezi. Amíg egy Nyugatról jó állapotban leszerelt két-három, legfeljebb négyéves számítógép, képernyő vagy nyomtató a romániai vásárló asztalára kerül, komplex folyamaton esik át. A közel ötven szakembernek munkát biztosító marosvásárhelyi cég által kifejlesztett szoftver segítségével minden egyes készülék valamennyi alkatrészét leellenőrzik, portalanítják, és amennyiben úgy vélik, nem felel meg bizonyos szabványoknak, kicserélik.
Ha például egy laptop akkumulátoráról kiderül, hogy nem tökéletes, újabbal helyettesítik. Ezt követi az úgynevezett kozmetikázás, ami külsőleg is teljes mértékben újszerű, tetszetős állapotba hozza a terméket. Még a csomagolás előtt vonalkóddal és sorozatszámmal látnak el minden gépet, ami lehetővé teszi a termék követését. A viszonteladó vagy a cég marosvásárhelyi üzletébe betérő kliens egy teljesen újszerű árucikket kap kézbe, amire a Multiplan 12 hónapos jótállást vállal. A cég statisztikái meglepő adattal szolgálnak: a használt termékek ritkábban jutnak vissza a szervizbe 12 hónap alatt, mint az újak kétszer ennyi idő leforgása alatt. Ennek egyik magyarázata az, hogy csakis minőségi terméknek érdemes meghosszabbítani az életét – szögezi le a vásárhelyi vállalkozó.
Bár előreláthatólag lesz olyan ügyfél, aki eddig csak új gépeket vásárolt, de ezúttal beéri a használttal, Kolozsvári Tibor szerint nem lehet a felújított termékek piacának fellendülésére számítani. „Az új gépekhez képest arányban mindenképpen a használtak előretörésére számítunk. Ez viszont nem jelenti azt, hogy számszerűen is növekedne az eladásunk” – véli a vállalkozó. Visszafogott derűlátását a prioritási sorrenddel magyarázza, melynek élén a számítástechnika egyetlen családban sem áll az élen.
Pozitív előremozdulást eredményezhet viszont egy olyan operációs rendszer kidolgozása, mely összhangban van a számítógép árával. „Nagyon furcsa egy 50 euróért forgalmazott gépre 150 eurós vagy annál drágább programot installálni, ezért mi nem is vállaljuk ezt. Viszont kilátás mutatkozik arra, hogy néhány hónapon belül egy lényegesen olcsóbb operációs rendszert szerezzünk be” – mondja Kolozsvári Tibor.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.