Szociális jelleget szánnak a bukaresti hatóságok az Első otthon programnak – jövőre azonban még nem várható változás.
2017. november 20., 19:462017. november 20., 19:46
Az Első otthon program szociális vonzatának az erősítését fontolgatják a bukaresti hatóságok, ám ígéreteik szerint jövőre még nem lesz jövedelemküszöb. Mint Ştefan Nanu, az Államkincstár vezérigazgatója tájékoztatott, a pénzügyminisztérium és a Román Nemzeti Bank (BNR) továbbra is azt tervezi, hogy egy idő után csak a legrászorulóbb rétegek élvezhessék az állami garancia által biztosított kedvezményes hitelfeltételeket ingatlanvásárláskor.
tehát állami beavatkozás nélkül is működnie kellene” – magyarázta a módosítások szükségességét a szakember.
Kizárná a jegybank a magasabb jövedelműeket az Első otthon program haszonélvezői közül.
Emlékeztetett, az ingatlan- és hitelpiacnak a válság éveiben történt megroppanásakor bevezetett kormányprogram első nagy módosítását ettől az évtől hajtották végre, amikor bevezették, hogy már csak az újépítésű ingatlanok esetében garantálja az állam az érték 50 százalékát, a régi lakásoknál csak 40 százalékot szavatolnak.
természetesen figyelembe véve az ezzel járó kockázatokat” – fejtette ki a kincstári illetékes.
Kevesebb fiatal költözhet saját lakásba, ám visszaesnek az ingatlanárak – ezeket a piaci mozgásokat várják a Krónika által megkeresett ingatlanszakértők abban az esetben, ha a kormány fokozatosan kivezeti a piacról a kedvezményes hiteleket nyújtó Első otthon programot.
Arra a kérdésre, hogy már jövőre figyelembe vehetik-e a jövedelmek szintjét a hitel megítélésekor, azt mondta, már nincs idő egy hasonló kaliberű módosításra, mivel több elemzést is el kell még végezni. Beszélt ugyanakkor arról is, hogy
Amint arról korábban beszámoltunk, a kormány az idei évre 2,5 milliárd lejt irányzott elő állami garanciára a 2016-os 2,94 milliárd lej után. Jövőre ez az összeg 2 milliárd lejre csökken, és ezen a szinten marad 2019–2020-ban is, hogy 2021-ben már csak 1,5 milliárd lej álljon rendelkezésre.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!