Szociális jelleget szánnak a bukaresti hatóságok az Első otthon programnak – jövőre azonban még nem várható változás.
2017. november 20., 19:462017. november 20., 19:46
Az Első otthon program szociális vonzatának az erősítését fontolgatják a bukaresti hatóságok, ám ígéreteik szerint jövőre még nem lesz jövedelemküszöb. Mint Ştefan Nanu, az Államkincstár vezérigazgatója tájékoztatott, a pénzügyminisztérium és a Román Nemzeti Bank (BNR) továbbra is azt tervezi, hogy egy idő után csak a legrászorulóbb rétegek élvezhessék az állami garancia által biztosított kedvezményes hitelfeltételeket ingatlanvásárláskor.
tehát állami beavatkozás nélkül is működnie kellene” – magyarázta a módosítások szükségességét a szakember.
Kizárná a jegybank a magasabb jövedelműeket az Első otthon program haszonélvezői közül.
Emlékeztetett, az ingatlan- és hitelpiacnak a válság éveiben történt megroppanásakor bevezetett kormányprogram első nagy módosítását ettől az évtől hajtották végre, amikor bevezették, hogy már csak az újépítésű ingatlanok esetében garantálja az állam az érték 50 százalékát, a régi lakásoknál csak 40 százalékot szavatolnak.
természetesen figyelembe véve az ezzel járó kockázatokat” – fejtette ki a kincstári illetékes.
Kevesebb fiatal költözhet saját lakásba, ám visszaesnek az ingatlanárak – ezeket a piaci mozgásokat várják a Krónika által megkeresett ingatlanszakértők abban az esetben, ha a kormány fokozatosan kivezeti a piacról a kedvezményes hiteleket nyújtó Első otthon programot.
Arra a kérdésre, hogy már jövőre figyelembe vehetik-e a jövedelmek szintjét a hitel megítélésekor, azt mondta, már nincs idő egy hasonló kaliberű módosításra, mivel több elemzést is el kell még végezni. Beszélt ugyanakkor arról is, hogy
Amint arról korábban beszámoltunk, a kormány az idei évre 2,5 milliárd lejt irányzott elő állami garanciára a 2016-os 2,94 milliárd lej után. Jövőre ez az összeg 2 milliárd lejre csökken, és ezen a szinten marad 2019–2020-ban is, hogy 2021-ben már csak 1,5 milliárd lej álljon rendelkezésre.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!