Fotó: Barabás Ákos
Kizárná a jegybank a magasabb jövedelműeket az Első otthon program haszonélvezői közül.
2017. szeptember 29., 15:552017. szeptember 29., 15:55
Úgy tűnik, a Román Nemzeti Bankon (BNR) belül is megoszlanak a vélemények a fiatalok lakásvásárlását segítő Első otthon programról: míg a napokban Liviu Voinea, a jegybank alelnöke egy elemzésben több ponton is bírálta a kedvezményes hitelkonstrukciót, Florin Georgescu első alelnök szerdán, a szenátus gazdasági bizottsági meghallgatásán „rendkívül hasznosnak” nevezte azt.
Mint hangsúlyozta, az Első otthon főként az alacsony vagy közepes jövedelemmel rendelkezőknek van segítségére. De – tette hozzá –
Georgescu abban látja a megoldást, hogy egy módosítással vegyék ki a potenciális jogosultak köréből azokat, akik nagyobb jövedelemmel rendelkeznek. Ő maga a határt 3000-4000 lejes jövedelemben húzná meg, hiszen meglátása szerint, akik ennél többet keresnek, azok számára hozzáférhetőek a piacon kínált ingatlanhitelek.
Mint ismeretes, a piacinál alacsonyabb törlesztőrészlet mellett az Első otthon program egyik legnagyobb előnye, hogy alig 5 százalékos önrész is elég, miközben a piaci szint 20-25 százalék, amit az albérletben lakó fiatalok nehezen tudnak előteremteni. Georgescu a parlamenti meghallgatáson emlékeztetett,
Amint arról a napokban írtunk, egyre több jel utal arra, hogy a szociálliberális kormány meg kívánja szüntetni az Első otthon programot. Az máris biztosnak látszik, hogy akik abban bíztak: az év hátralevő időszakában jutnak az állam által felerészt garantált hitelhez, nem is reménykedhetnek, hogy a tavasz előtt sorra kerülnek.
A 2017-es esztendőre előirányzott keret ugyanis már kimerült, és eltérően az előző évek gyakorlatától, a Tudose-kormány a szeptemberi költségvetés-kiigazításkor nem utalt ki újabb összegeket, a hiteleket garantáló állami garanciaalap illetékesei pedig jelezték, nem is bővítik már idén a keretet.
{K1}
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!