Fotó: Barabás Ákos
Ugyan egy felmérés szerint az üdülési csekkekkel rendelkezők mintegy 80 százaléka a Fekete-tengerre szeretne utazni, a székelyföldi idegenforgalmat is érzékelhetően felpezsdítette a közalkalmazottaknak nyújtott utalvány.
Alig egy hónapja kapták kézhez az idén bevezetett üdülési csekkeket a közszférában dolgozók, de a belföldi turizmuson máris nagyot lendítettek az utalványokkal fizető turisták. A vendégfogadók nagyon sok helyen megteltek, így a népszerűbb településeken várhatóan szálláshelyek bővítésére irányuló fejlesztéseket is eredményezhet a belföldi turizmus fellendítéséért bevezetett, államilag finanszírozott utalványrendszer.
Egy, a TUI TravelCenter megrendelésére készített felmérés szerint az utazási irodákat üdülési csekkekkel felkereső polgárok több mint 80 százaléka a Fekete-tenger romániai partszakaszán szeretné azt elkölteni, és mindössze 20 százalék az, aki a hegyekben, a Duna-deltában vagy a gyógyfürdőkben nyaralna. A Dcnews.ro portál által idézett elemzés szerint ugyanakkor
Az utazási irodákat felkeresők 50 százaléka viszont kész 500-600 lejjel is felpótolni a kapott utalvány értékét, 10 százalék pedig 1500 lejnél is többet pótol a vágyott nyaralásba. Az idegenforgalmi szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy a csekkeket nem kell feltétlenül idén nyáron, és nem kötelező egyszerre felhasználni. Érvényességi idejük egy év, így a jövő évi nyaralást is lehet abból fedezni, de a csúcsszezont követően sokkal olcsóbb üdülésre is elkölthető.
A csekkek által kirobbantott belföldi nyaralási láz érezteti hatását a Székelyföldön is. „Egyre többen igénybe veszik és szerintünk ez egy jó dolog. Én úgy látom, hogy
– fogalmazott lapcsaládunk megkeresésére Moldován László, a Sóvidék–Hegyalja Turisztikai Egyesület elnöke, aki maga is panziót működtet Parajdon.
Fotó: Barabás Ákos
Tapasztalata szerint a településre érkező száz turistából harminc már most üdülési csekkes vendég, de ez a szám negyvenre, ötvenre is felmehetne, ha lenne a szálláshelyeknek ekkora kapacitása.
A szakember szerint azonban ez nem jelent kieső bevételt, mert aki most nem tud eljönni, az jön később – hiszen jövő év közepéig felhasználhatók a csekkek –, és ez kinyújtja a turisztikai szezont Sóvidéken. Egy másik haszna az lehet a jegyeknek, hogy kifehéríti a turisztikai ágazatot és a gazdaságot is stimulálja, és Moldován László szerint Parajdon is újabb fejlesztéseket indíthat be. „Tavaly és tavalyelőtt már elértük a telítettségi küszöböt, tehát úgy éreztük, hogy a szálláskínálat mértéke elérte a szálláskereslet mértékét. Idén a kereslet túllépte a kínálatot, úgyhogy elképzelhető, hogy fognak bővülni a szállásadó egységek” – fogalmazott.
A csekkekből származó bevétel egyébként nemcsak a szállásadóknak, hanem minden, a turisztikai ágazathoz kapcsolódó tevékenységet folytató vállalkozásnak, így az éttermeknek, strandoknak, wellnessközpontoknak is hasznot hozhat. Parajdon erre most kezdtek ráébredni az éttermek működtetői. „Egy-kettő már elfogadja a csekkeket, de egyre több fog átállni arra, hogy elfogadja ezeket a jegyeket” – mondta el tapasztalatait a szakember, magyarázatként hozzáfűzve, hogy az 50 lej értékű csekkeket ezekben az egységekben is felhasználhatják a turisták, amennyiben az adott időszakra érvényes szállásfoglalásuk van a településen.
Az üdülési csekkel érkező turistákra azonban inkább az a jellemző – szemben a készpénzzel fizetőkkel –, hogy többségük a szálláshelyén étkezne, ezért félpanziós ellátást vásárolnak. Örülnek is ennek a vendéglátók.
– vélekedett megkeresésünkre Bereczki István. A Szovátai Turisztikai Egyesület elnöke szerint van egy másik előnye is az üdülőcsekkes idegenforgalomnak: az utalvánnyal fizető turisták rugalmasak: ha a tervezettnél csak egy-két héttel később találnak szabad helyet a kiszemelt vendéglátóhelyen, elhalasztják az utazást. A készpénzzel fizetőkre ez nem jellemző.
Egyébként a Maros megyei üdülőtelepülésen is nagyon sok a turista, a szállodát működtető Bereczki István úgy tapasztalja, vendégeik mintegy 30-40 százalékát már az üdülési csekkel fizetők teszik ki. Az utalványok egyetlen kisebb hátránya az, hogy csak mintegy húsz nappal az elszámolásuk után kapják meg a vendéglátók a csekkek ellenértékét. Ha azonban nem a hagyományos étkezési utalványok formájában – tehát kis csekkfüzetből – hanem elektronikus üdülésijegy-kártyával fizet a turista, akkor két napon belül megérkezik a vendéglátó számlájára a pénz – számolt be a tapasztalatokról a szakember.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!