2011. december 20., 12:542011. december 20., 12:54
Románia jelentős előrelépést tett, a megállapodásban szereplő célkitűzések teljesültek, visszatért a gazdasági növekedés, az infláció pedig csökkent. Ennek ellenére a kockázatok növekedtek az eurózóna pénzügyi turbulenciái miatt – állapította meg az IMF vezetésének döntése után kiadott közleményében David Lipton, a nemzetközi pénzintézet igazgatóhelyettese.
Az IMF azt követően hagyta jóvá az újabb részlet kiutalását, hogy a Valutaalap, az Európai Bizottság (EB) és a Világbank küldöttsége október végén és november elején Bukarestben harmadik alkalommal értékelte a márciusban kötött, összesen 3,6 milliárd euró értékű megállapodás teljesítését.
Emil Boc miniszterelnök egy hétfő esti televíziós műsorban azt mondta: a gazdaság jelenlegi állapota alapján Romániának vélhetően nem lesz szüksége a hitelmegállapodásban szereplő részletösszegek lehívására.
A kormányfő szerint Románia 2012-ben csak akkor fogja lehívni az IMF- és EB-hitel részleteit, ha valóban szüksége lesz rá, ha a gazdasági helyzet romlani kezd.
Korábban Lucian Croitoru, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnökének tanácsadója kijelentette, Románia négy hónapig működhet anélkül, hogy hitelekhez folyamodna.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.