A megkérdezettek 44 százaléka mondta azt, hogy a rá nehezedő nyomás miatt nem meri a többiekétől vagy főnökétől eltérő véleményét kifejteni
Fotó: Pexels
A romániai lakosság csaknem fele nem mer munkahelyén a többséggel, vagy a főnökével ellentétes véleményének hangot adni – állapította meg az Open Minds Egyesület legújabb felmérése, amelynek előzetes adatsorát az Edupedu.ro oktatási szakportál ismertette.
2025. május 19., 10:232025. május 19., 10:23
A civil szervezet 2025-ös „diverzitás és befogadás” témakörű felmérését több mint 800 véletlenszerűen kiválasztott internetfelhasználó válaszait felhasználva végezték el, a hibahatár pedig elvileg nem haladja meg a 3,5 százalékot.
A kutatás szerint a megkérdezettek 81 százaléka fontosnak tartja, hogy a munkahelyi légkört a kölcsönös tisztelet és támogatás jellemezze, 57 százalékuk a kollégák közti együttműködést és kölcsönös segítséget is nagyra tartja. A kutatás szerint azonban felszínes a közösségen belüli harmónia, melynek hátterében a különvélemények elhallgatása által keltett feszültség is meghúzódik.
A megkérdezettek 44 százaléka mondta azt, hogy a rá nehezedő nyomás miatt nem meri a többiekétől vagy főnökétől eltérő véleményét kifejteni: ezt csak 34 százalékuk szokta szabadon felvállalni. A felmérés résztvevőinek 22 százaléka nem válaszolt erre a kérdésre.
Az Open Minds Egyesület szerint a véleménynyilvánítási szabadság visszaszorulása nagy mértékben hozzájárul a kiszolgáltatott – alacsony képzettségű és jövedelmű – társadalmi rétegek frusztrációjának növekedéséhez és radikalizálódásához.
„Miután 35 éve megszabadultunk az ellenvéleményt nem tűrő állampárti rendszertől, ma megint ott tartunk, hogy a társadalom jelentős része nem mer hangot adni ellenvéleményének. Reményeink szerint ez a felmérés kiindulópontja lehet az olyan tudatosító kampányoknak, amelyekkel a munkáltatók a szabad véleménynyilvánítást bátorítják olyan munkahelyi légkör kialakítása érdekében, amelyben a tiszteletnek nem előfeltétele a konformizmus” – összegezte Paul Kasprovschi kutatási igazgató.
XIV. Leó pápa szentévi audienciáján részt vettek szombaton a Magyar Cigány Labdarúgó Válogatott tagjai is menedzserükkel, Mezei Istvánnal.
Egy nagyszebeni férfi, Petru Fehervari 136-szoros véradóként jelenleg a legaktívabb donor Szeben megyében. Több mint két és fél évtizedes elkötelezettségével mintegy 54 liter vért adott – csendes példát mutatva a segítségnyújtás erejéről.
A királyi elismerések kitüntetettjeinek névsorát évente kétszer, a mindenkori uralkodó hivatalosan júniusban megünnepelt születésnapján, illetve újév előtt hirdetik ki.
Laktató, olcsó, és könnyen hozzáférhető alapanyagokból készül Észtország hagyományos étele, a mulgipuder.
A nyolcezres hegycsúcsokra szervezett expedíciók világába kalauzol el Varga Csaba, aki pótlólagos oxigén és magashegyi teherhordók segítsége nélkül eddig hat 8000 méter feletti csúcsot hódított meg a Himalájában.
A székelyföldi árvízkárosultak, valamint a parajdi sóbánya-baleset érintettjeinek megsegítésére tart jótékonysági koncertet Mága Zoltán hegedűművész június 15-én Kolozsváron. A koncert teljes bevételét a bajbajutottak támogatására fordítják.
Több mint húszezer résztvevő, világhírű előadók koncertjei és családias hangulat jellemezte a Jazz in the Park idei, 13. kiadását. A jazzfesztivál a zenei program mellett a közösségi élményekre és művészeti párbeszédre is hangsúlyt fektetett.
Gyakran a gyerek beszéli rá a szülőket a kutyavásárra, később viszont ráun, és már szabadulni szeretnének tőle, de nem tudnak túladni rajta. Az ilyen helyzetek elkerülésére, a felelős kutyatartás alapelveire hívta fel a figyelmet Tóth Attila kiképző.
A 14. századi mesterségeket és életformát idézi meg hitelesen az Erdélyi Szabad Karaván elnevezésű középkori újrajátszó csoport, amelynek tagjai nemcsak beöltöznek, hanem valós képet adnak a korabeli műhelyekről.
Az elődök példáján sok mindent megvalósított az elmúlt 12 évben a gyergyószentmiklósi Bagossy Brothers Company, játszott már minden színpadon, minden idősávban, most pedig arra próbál rájönni, hogyan válhat „örökzöld” együttessé.
szóljon hozzá!