Nem keveset kell lepengetnie annak, aki másfél évig halogatta a villanyszámla kifizetését
Fotó: Jakab Mónika
Több mint félmilliárd lejes hátralékot halmoztak fel az Electricánál a fogyasztók, miután a kormány a világjárvány miatt előírta, hogy nem lehet levágni a gázt és a villanyt azoknál, akik nem fizetnek határidőre. Lapunknak az áramszolgáltató képviselője azt mondta, sokan kérték az adósságok átütemezését, de most már csak legtöbb három hónap haladékot adnak a törlesztésre.
2022. május 07., 08:442022. május 07., 08:44
2022. május 07., 08:532022. május 07., 08:53
Visszaéltek a fogyasztók az áramszolgáltatás felfüggesztését tiltó rendelettel, a járványhelyzetben meghozott védelem a nemfizetést bátorította – panaszkodnak a romániai szolgáltatók. Az észak-munténiai, észak-erdélyi és dél-erdélyi fogyasztókat kiszolgáló elektromosáram-szolgáltató,
Mint ismeretes, a koronavírus-világjárvány miatt a bajbajutottak megsegítését célzó mentőcsomag keretében volt egy olyan előírás is, ami szerint a több mint másfél évig tartó időszak alatt a szolgáltató nem vághatta le a gázt és az elektromos áramot azoknál a fogyasztóknál, ahol a számlák kifizetése a határidő után sem történt meg.
Corina Popescu, az Electrica vezérigazgatója a részvényesek éves közgyűlésén úgy fogalmazott, hogy sokan nem fizettek, mert arra számítottak, hogy ennek a magatartásnak nem lesz következménye, gyakran az volt a hozzáállás, hogy „úgysem függesztik fel a szolgáltatást, nem történik semmi, ezért inkább nem fizetek”.
Amikor pedig a kormány tavaly októberben megszüntette a felfüggesztésre vonatkozó tiltást, és újra lehetővé tette, hogy a szolgáltató levágja az áramot a tartozást felhalmozóknál, akkor már nehezen lehetett orvosolni a kialakult helyzetet.
Hatalmas tartozások halmozódtak fel másfél év alatt, ebben a helyzetben az ügyfelek átütemezést kértek. Az Electrica éves jelentésében az szerepel, hogy 582 millió lejes kinnlevőségük van, ami a több mint 90 napos elmaradásokból gyűlt fel.
Elemzők sokatmondó adatnak tartják, hogy az elmúlt év végén 843 millió lej volt a kinnlevőség, és ebből csak 78,1 millió lej volt az a tartozás, amely nem haladta meg a 30 napos fizetési határidőt.
Tavaly októberben, amikor újra lehetővé vált a szolgáltatás felfüggesztése, aki tudott, fizetett, ez többletbevételt jelentett a szolgáltatóknak, de az adósok jelentős része nem tudta törleszteni a másfél év alatt felhalmozott elmaradást.
mert nem akarták tolni maguk előtt az adósságot, és attól is tartottak, hogy az emelkedő kamatok miatt utólag magasabb összegű lesz a törlesztőrészletük. Az elektromos energia esetében viszont sokan nem érzékelték a halogatás veszélyét, mivel a késlekedőknek nem számoltak büntetőkamatot, így egyszerűen „elfelejtették” kifizetni a számlát.
– mondta Corina Popescu.
Lapunknak a szolgáltató egyik, neve elhallgatását kérő illetékese úgy nyilatkozott, valóban sokan kérik az átütemezést, ám általában csak három hónapos haladékot kapnak. Aki nem tudja kifizetni az elmaradást, kérheti az adósság átütemezését, általában legtöbb három hónap haladékot kap, ha az alatt nem fizeti ki a teljes összeget, levágják az áramot, összegezte a szolgáltató munkatársa.
Amint megjelenik a Hivatalos Közlönyben, hatályba is lép az a sürgősségi kormányrendelet, amelynek értelmében veszélyhelyzet idején is le lehet kapcsolni azoknál az áramot vagy földgázt, akik nem fizetik rendszeresen a számláikat.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!