Nem keveset kell lepengetnie annak, aki másfél évig halogatta a villanyszámla kifizetését
Fotó: Jakab Mónika
Több mint félmilliárd lejes hátralékot halmoztak fel az Electricánál a fogyasztók, miután a kormány a világjárvány miatt előírta, hogy nem lehet levágni a gázt és a villanyt azoknál, akik nem fizetnek határidőre. Lapunknak az áramszolgáltató képviselője azt mondta, sokan kérték az adósságok átütemezését, de most már csak legtöbb három hónap haladékot adnak a törlesztésre.
2022. május 07., 08:442022. május 07., 08:44
2022. május 07., 08:532022. május 07., 08:53
Visszaéltek a fogyasztók az áramszolgáltatás felfüggesztését tiltó rendelettel, a járványhelyzetben meghozott védelem a nemfizetést bátorította – panaszkodnak a romániai szolgáltatók. Az észak-munténiai, észak-erdélyi és dél-erdélyi fogyasztókat kiszolgáló elektromosáram-szolgáltató,
Mint ismeretes, a koronavírus-világjárvány miatt a bajbajutottak megsegítését célzó mentőcsomag keretében volt egy olyan előírás is, ami szerint a több mint másfél évig tartó időszak alatt a szolgáltató nem vághatta le a gázt és az elektromos áramot azoknál a fogyasztóknál, ahol a számlák kifizetése a határidő után sem történt meg.
Corina Popescu, az Electrica vezérigazgatója a részvényesek éves közgyűlésén úgy fogalmazott, hogy sokan nem fizettek, mert arra számítottak, hogy ennek a magatartásnak nem lesz következménye, gyakran az volt a hozzáállás, hogy „úgysem függesztik fel a szolgáltatást, nem történik semmi, ezért inkább nem fizetek”.
Amikor pedig a kormány tavaly októberben megszüntette a felfüggesztésre vonatkozó tiltást, és újra lehetővé tette, hogy a szolgáltató levágja az áramot a tartozást felhalmozóknál, akkor már nehezen lehetett orvosolni a kialakult helyzetet.
Hatalmas tartozások halmozódtak fel másfél év alatt, ebben a helyzetben az ügyfelek átütemezést kértek. Az Electrica éves jelentésében az szerepel, hogy 582 millió lejes kinnlevőségük van, ami a több mint 90 napos elmaradásokból gyűlt fel.
Elemzők sokatmondó adatnak tartják, hogy az elmúlt év végén 843 millió lej volt a kinnlevőség, és ebből csak 78,1 millió lej volt az a tartozás, amely nem haladta meg a 30 napos fizetési határidőt.
Tavaly októberben, amikor újra lehetővé vált a szolgáltatás felfüggesztése, aki tudott, fizetett, ez többletbevételt jelentett a szolgáltatóknak, de az adósok jelentős része nem tudta törleszteni a másfél év alatt felhalmozott elmaradást.
mert nem akarták tolni maguk előtt az adósságot, és attól is tartottak, hogy az emelkedő kamatok miatt utólag magasabb összegű lesz a törlesztőrészletük. Az elektromos energia esetében viszont sokan nem érzékelték a halogatás veszélyét, mivel a késlekedőknek nem számoltak büntetőkamatot, így egyszerűen „elfelejtették” kifizetni a számlát.
– mondta Corina Popescu.
Lapunknak a szolgáltató egyik, neve elhallgatását kérő illetékese úgy nyilatkozott, valóban sokan kérik az átütemezést, ám általában csak három hónapos haladékot kapnak. Aki nem tudja kifizetni az elmaradást, kérheti az adósság átütemezését, általában legtöbb három hónap haladékot kap, ha az alatt nem fizeti ki a teljes összeget, levágják az áramot, összegezte a szolgáltató munkatársa.
Amint megjelenik a Hivatalos Közlönyben, hatályba is lép az a sürgősségi kormányrendelet, amelynek értelmében veszélyhelyzet idején is le lehet kapcsolni azoknál az áramot vagy földgázt, akik nem fizetik rendszeresen a számláikat.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!