Nem keveset kell lepengetnie annak, aki másfél évig halogatta a villanyszámla kifizetését
Fotó: Jakab Mónika
Több mint félmilliárd lejes hátralékot halmoztak fel az Electricánál a fogyasztók, miután a kormány a világjárvány miatt előírta, hogy nem lehet levágni a gázt és a villanyt azoknál, akik nem fizetnek határidőre. Lapunknak az áramszolgáltató képviselője azt mondta, sokan kérték az adósságok átütemezését, de most már csak legtöbb három hónap haladékot adnak a törlesztésre.
2022. május 07., 08:442022. május 07., 08:44
2022. május 07., 08:532022. május 07., 08:53
Visszaéltek a fogyasztók az áramszolgáltatás felfüggesztését tiltó rendelettel, a járványhelyzetben meghozott védelem a nemfizetést bátorította – panaszkodnak a romániai szolgáltatók. Az észak-munténiai, észak-erdélyi és dél-erdélyi fogyasztókat kiszolgáló elektromosáram-szolgáltató,
Mint ismeretes, a koronavírus-világjárvány miatt a bajbajutottak megsegítését célzó mentőcsomag keretében volt egy olyan előírás is, ami szerint a több mint másfél évig tartó időszak alatt a szolgáltató nem vághatta le a gázt és az elektromos áramot azoknál a fogyasztóknál, ahol a számlák kifizetése a határidő után sem történt meg.
Corina Popescu, az Electrica vezérigazgatója a részvényesek éves közgyűlésén úgy fogalmazott, hogy sokan nem fizettek, mert arra számítottak, hogy ennek a magatartásnak nem lesz következménye, gyakran az volt a hozzáállás, hogy „úgysem függesztik fel a szolgáltatást, nem történik semmi, ezért inkább nem fizetek”.
Amikor pedig a kormány tavaly októberben megszüntette a felfüggesztésre vonatkozó tiltást, és újra lehetővé tette, hogy a szolgáltató levágja az áramot a tartozást felhalmozóknál, akkor már nehezen lehetett orvosolni a kialakult helyzetet.
Hatalmas tartozások halmozódtak fel másfél év alatt, ebben a helyzetben az ügyfelek átütemezést kértek. Az Electrica éves jelentésében az szerepel, hogy 582 millió lejes kinnlevőségük van, ami a több mint 90 napos elmaradásokból gyűlt fel.
Elemzők sokatmondó adatnak tartják, hogy az elmúlt év végén 843 millió lej volt a kinnlevőség, és ebből csak 78,1 millió lej volt az a tartozás, amely nem haladta meg a 30 napos fizetési határidőt.
Tavaly októberben, amikor újra lehetővé vált a szolgáltatás felfüggesztése, aki tudott, fizetett, ez többletbevételt jelentett a szolgáltatóknak, de az adósok jelentős része nem tudta törleszteni a másfél év alatt felhalmozott elmaradást.
mert nem akarták tolni maguk előtt az adósságot, és attól is tartottak, hogy az emelkedő kamatok miatt utólag magasabb összegű lesz a törlesztőrészletük. Az elektromos energia esetében viszont sokan nem érzékelték a halogatás veszélyét, mivel a késlekedőknek nem számoltak büntetőkamatot, így egyszerűen „elfelejtették” kifizetni a számlát.
– mondta Corina Popescu.
Lapunknak a szolgáltató egyik, neve elhallgatását kérő illetékese úgy nyilatkozott, valóban sokan kérik az átütemezést, ám általában csak három hónapos haladékot kapnak. Aki nem tudja kifizetni az elmaradást, kérheti az adósság átütemezését, általában legtöbb három hónap haladékot kap, ha az alatt nem fizeti ki a teljes összeget, levágják az áramot, összegezte a szolgáltató munkatársa.
Amint megjelenik a Hivatalos Közlönyben, hatályba is lép az a sürgősségi kormányrendelet, amelynek értelmében veszélyhelyzet idején is le lehet kapcsolni azoknál az áramot vagy földgázt, akik nem fizetik rendszeresen a számláikat.
Az Európai Bizottság a romániai aszálykár után járó kártérítés töredékét fizeti ki az országnak, a bukaresti mezőgazdasági minisztérium által beígért 200 eurós kárpótlás a jövő ködébe vész.
Bevezeti a bankkártyás vonatjegyvásárlás lehetőségét a járatokon az ország legnagyobb magánvasút-társasága. Az erdélyi alapítású vállalat szerelvényein felszállás után, a kalauznál is vonatjegyet lehet váltani elektronikus fizetéssel.
Kanada azt a feltételt szabta egy, a cernavodai atomerőmű új blokkjainak megépítéséhez szükséges hitel folyósításához, hogy Románia Ukrajnába és Moldovába is exportáljon az ott megtermelt áramból – derült ki kedden.
A Román Postát bízná meg a pénzügyminisztérium, hogy kézbesítse a részleges adóamnesztia lehetséges kedvezményezettjeinek az állammal szembeni tartozásukról szóló dokumentumokat, és a címzettek kis is fizethetik az adóhátralékot postásoknak.
A román kormány elkötelezett a Fekete-tenger kontinentális talapzatának romániai szakaszán található Neptun Deep földgázmező kitermelése mellett – szögezte le kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szó sincs arról, hogy a progresszív adó kivetésén dolgozna a román kormány, meg kell védeni az egységes adókulcsot, ahogyan azt most az adótörvénykönyv szabályozza – jelentette ki Marcel Boloș pénzügyminiszter.
A hatályos törvény egyértelműen kimondja, hogy a nyugdíjakat az inflációval indexálják, és egyelőre ez a törvény az, amely alapján a 2025-ös költségvetés készül – jelentette ki hétfőn Marcel Boloș pénzügyminiszter.
Közzétett hétfőn a bukaresti pénzügyminisztérium egy határozattervezetet, amelyben az illetékes hatóságok javasolják, hogy hosszabbítsák meg december 31-ig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (RCA/KGFB) árának befagyasztását.
Jövőre elkerülhetetlen lesz az adóemelés vagy új adók kivetése az Erste bankcsoport elemzői szerint. Közben egy törvény arra kötelezheti a kormányt, hogy befagyassza a közalkalmazottak fizetését, mivel meghaladta a GDP 50 százalékát az államadósság.
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke szerint „fájdalmas” lesz a 2025-ös év, amelyben a jelentős kiadáscsökkentések mellett adóemelésekre is számítani lehet.
szóljon hozzá!