Amnesztia: adós, ne fizess?
Bár valószínűleg hasznuk származna az intézkedésből, a romániai kis- és középvállalkozások háromnegyede nem támogatja a bukaresti kormány által fontolgatott adóamnesztiát.
2018. augusztus 01., 09:132018. augusztus 01., 09:13
2018. július 31., 23:352018. július 31., 23:35
Tízből két kis- és középvállalkozó támogatja az adóamnesztiát, jóllehet 44 százalékuknak előnyük származna belőle. Mindez azt jelenti, hogy felelős vállalkozói rétegünk van – jelentette ki hétfőn Florin Jianu, a Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) elnöke.
Jianu közölte, eddig nem hallott letisztult elképzelést a kormányzat részéről a sokat emlegetett adóamnesztiával kapcsolatban. Emlékeztetett, hogy egyes hírek szerint az adóamnesztia egyaránt érvényes lesz a magán- és a jogi személyekre, mások beszéltek arról is, hogy önkéntesen kell a jogkövető magatartást vállalni.
– idézte az Agerpres hírügynökség Jianut.
A CNIPMMR július 23. és 29. között felmérést végzett a romániai vállalkozók körében, amelyben azt kérdezték, hogy időszerűnek tartanának-e egy adóamnesztiát. A válaszadók 76,2 százaléka nemmel felelt. Arra a kérdésre, hogy kit kellene adóamnesztiában részesíteni, a válaszadók 41,3 százaléka a magán- személyeket, 40,3 százaléka pedig a mikrovállalkozásokat jelölte meg.
Lehetséges pozitív következményként említették, hogy az adósok megszabadulnának a büntetőkamattól, a negatív hozadéka viszont sokak szerint az lenne, hogy bátorítanák az adókötelesség megszegését. „A vitatott következményekkel járó intézkedések helyett, amelyek előnytelenek és igazságtalanok lennének a becsületes adófizetőkkel szemben, olyan módosításokat kellene bevezetni, amelyek ösztönzik és kedvezményeket biztosítanak az adókat és illetékeket időben befizető vállalkozóknak” – vélekedett a romániai kis- és középvállalkozások érdekeit ellátó szervezet vezetője.
Eugen Teodorovici pénzügyminiszter korábban úgy nyilatkozott, hogy a Viorica Dăncilă vezette kormány nem a magánszemélyek, hanem az idők során nagy adósságot felhalmozó állami vállalatok esetében fontolgatja az adóamnesztia bevezetését. A pénzügyi tárca vezetője leszögezte: az adóamnesztia csak a román vállalatokra vonatkozna. Teodorovici legutóbb közölte, egyelőre „jegelik a témát”, mert szerinte a romániai társadalom nincs felkészülve az intézkedésre.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!