A tavalyi választási szuperév kampányintézkedései miatt komoly összegektől esett el Románia
Fotó: Pixabay
Románia 2024-ben 7,18 milliárd euró vissza nem térítendő európai uniós forrást kapott – ez az összeg azonban a kormány által a tavalyi évre becsült 14,29 milliárd eurónak csupán a felét teszi ki – irányította rá a figyelmet friss elemzésében a Profit.ro gazdasági szakportál.
2025. január 30., 15:582025. január 30., 15:58
Míg az uniós források egyes kategóriái esetében a különbség nagyrészt az eljárások menetével – skár az Európai Unió, akár Románia részéről – magyarázható, addig az országos helyreállítási terv (PNRR) esetében, ahol a tervezett 3,65 milliárd euróból (két részletben nyújtott támogatások) mindössze 288,1 millió euró érkezett 2024-ben,
– húzza alá az elemzés.
Kampányvitát váltott ki a bukaresti kormányt alkotó koalíciós pártok között, hogy kiderült: az Európai Bizottság (EB) bizonyos elmaradt reformok miatt visszatartja a PNRR részeként Romániának járó harmadik kifizetési összeg mintegy 40 százalékát.
Amely szerint pozitívum ugyanakkor, hogy 2024 végére Románia elérte a 99,29 milliárd eurót az uniós költségvetésből kapott vissza nem térítendő források terén, ami
Kudarcba fulladt a 12 hidrogénvonat megvásárlására kiírt harmadik tender is – licitet kiíró vasúti reformért felelős hatóság (ARF) ezúttal egyetlen ajánlatot sem kapott a gyártóktól.
A 2007-es európai uniós csatlakozás óta eltelt időszakban Románia 32,6 milliárd euróval járult hozzá az uniós költségvetéshez, ami azt jelenti, hogy minden három kapott euróból egy euró valójában a romániai lakosság által befizetett adókat és vámokat jelenti, két euró pedig a fejlettebb országok polgárainak hozzájárulása. Tehát 66,68 milliárd euró az uniós forrásokból származó nettó haszon.
Corina Creţu reményét fejezte ki, hogy 2026-ig Romániának sikerül felhasználnia a helyreállítási alapból lehívott összegeket, ellenkező esetben vissza kell térítenie az Európai Bizottságnak.
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
szóljon hozzá!