Kereskedelempolitika. Az Egyesült Államok mkész megkötni a kereskedelemről szóló megállapodásokat
Fotó: Pixabay
Az Egyesült Államok meg fogja kötni a kereskedelemről szóló megállapodást az Európai Unióval és további fontos partnereivel – hangoztatta Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap, aki arról is beszámolt, hogy washingtoni idő szerint reggel telefonon egyeztetett az Európai Unió kereskedelmi tárgyalóival.
2025. július 21., 10:312025. július 21., 10:31
A miniszter a CBS News televízió Face the Nation című heti politikai magazinjának adott interjúban kijelentette, hogy a Donald Trump elnök által az új vámok bevezetésére szabott augusztus 1-jei dátum „kemény határidő”, azon nem lesz módosítás, ugyanakkor megjegyezte, hogy a tárgyalások azt követően sem kizártak, de azon időszakban az egyes országokra megállapított vámokat meg kell fizetni az Egyesült Államokba irányuló export után.
A hét második felében Washingtonban tárgyalt Maros Sefcovic, az Európai Bizottság kereskedelmi ügyekért felelős tagja, ugyanakkor a beszámolók szerint megegyezés nélkül utazott el.
Howard Lutnick azt a meggyőződését hangoztatta, hogy
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
Közölte: a vámokra építő amerikai kereskedelmi politika nyomán számos kereskedelmi partnerrel indultak tárgyalások, amelyektől azt várják, hogy az adott országok megnyitják piacukat az amerikai termékek előtt. Emlékeztetett arra, hogy a Vietnámmal és Indonéziával már megkötött megállapodás is ezen az alapon született. Felidézte, hogy
Mint ismeretes, Donald Trump júliusban a 25 legfontosabb kereskedelmi partner – köztük az Európai Unió, Kanada és Mexikó – vezetőit levélben kereste meg, amelyben tájékoztatta őket az Egyesült Államok által augusztus 1-jétől bevezetni szándékozott vámtarifáról, valamint sürgette őket, hogy ennek elkerülése érdekében állapodjanak meg a jövőbeli kereskedelem feltételeiről. Az Európai Unióra 30 százalékos vámot jelentette be az amerikai elnök, azzal kiegészítve, hogy ha európai részről viszontvámban gondolkodnának, akkor az automatikusan hozzáadódik újabb 30 százalékhoz.
Howard Lutnick hangsúlyozta, hogy az adminisztráció célja az amerikai külkereskedelmi deficit elmozdítása az egyensúly felé, és annak a véleményének is hangot adott, hogy az amerikai vámok nem járnak majd inflációs hatással az amerikaiak számára.
Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre szombaton augusztus 1-jei hatállyal.
Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből.
Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.
Továbbra is a főváros és a nyugati megyék uralják a rangsort a fizetések földrajzi összevetésében egy állásközvetítő platform adatai szerint.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
szóljon hozzá!