Jön-megy? Ha Románia nem használja fel időben az uniós pénzeket, vissza kell térítenie az összegeket
Fotó: Pixabay
Az országos helyreállítási terv (PNRR) történelmi esélyt jelent Románia számára – jelentette ki pénteken Corina Creţu. Az európai parlamenti képviselő reményét fejezte ki, hogy 2026-ig Romániának sikerül felhasználnia a helyreállítási alapból lehívott összegeket, ellenkező esetben vissza kell térítenie az Európai Bizottságnak.
2024. április 19., 18:452024. április 19., 18:45
2024. április 19., 21:002024. április 19., 21:00
Egy Facebook-bejegyzésben Corina Creţu rámutatott, az európai uniós tagállamok gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácsa abban állapodott meg, hogy nem terjeszti ki 2026 utánra a Next Generation EU-nak is nevezett uniós helyreállítási alap forrásainak felhasználását.
(...). A PNRR történelmi esélyt jelent Románia számára, és őszintén remélem, nem fogunk abba a helyzetbe kerülni 2026-ban, hogy nem használtuk fel a kiutalt pénzt, és vissza kell térítenünk az EB-nek” – fogalmazott az Agerpres szerint. A volt uniós biztos hangsúlyozta, Románia tavaly decemberben nyújtotta be a harmadik kifizetési kérelmét az uniós helyreállítási mechanizmus keretében, és azt mindmáig nem hagyták jóvá Brüsszelben, bár a szabályzat szerinti határidő február 15-én lejárt.
Corina Creţu szerint Románia eddig 9,4 milliárd eurót kapott meg a helyreállítási tervvel lehívható összegből, ami a rendelkezésére álló keret 32 százalékát teszi ki. A 2024-re időzített beruházások és reformok között szerepel 75 ezer osztályterem bebútorozása, 1200 elektromos iskolabusz beszerzése, 10 ezer iskolai labor felszerelése, legalább 25 állami kórház ellátása a nozokomiális fertőzések kockázatát csökkentő berendezésekkel, 25 intenzív terápiás osztály korszerűsítése. Emellett be kell fejezni a vasúti és közúti infrastruktúrát érintő beruházások 50 százalékát – sorolta a teendőket az EP-képviselő.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
szóljon hozzá!