Jön-megy? Ha Románia nem használja fel időben az uniós pénzeket, vissza kell térítenie az összegeket
Fotó: Pixabay
Az országos helyreállítási terv (PNRR) történelmi esélyt jelent Románia számára – jelentette ki pénteken Corina Creţu. Az európai parlamenti képviselő reményét fejezte ki, hogy 2026-ig Romániának sikerül felhasználnia a helyreállítási alapból lehívott összegeket, ellenkező esetben vissza kell térítenie az Európai Bizottságnak.
2024. április 19., 18:452024. április 19., 18:45
2024. április 19., 21:002024. április 19., 21:00
Egy Facebook-bejegyzésben Corina Creţu rámutatott, az európai uniós tagállamok gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácsa abban állapodott meg, hogy nem terjeszti ki 2026 utánra a Next Generation EU-nak is nevezett uniós helyreállítási alap forrásainak felhasználását.
(...). A PNRR történelmi esélyt jelent Románia számára, és őszintén remélem, nem fogunk abba a helyzetbe kerülni 2026-ban, hogy nem használtuk fel a kiutalt pénzt, és vissza kell térítenünk az EB-nek” – fogalmazott az Agerpres szerint. A volt uniós biztos hangsúlyozta, Románia tavaly decemberben nyújtotta be a harmadik kifizetési kérelmét az uniós helyreállítási mechanizmus keretében, és azt mindmáig nem hagyták jóvá Brüsszelben, bár a szabályzat szerinti határidő február 15-én lejárt.
Corina Creţu szerint Románia eddig 9,4 milliárd eurót kapott meg a helyreállítási tervvel lehívható összegből, ami a rendelkezésére álló keret 32 százalékát teszi ki. A 2024-re időzített beruházások és reformok között szerepel 75 ezer osztályterem bebútorozása, 1200 elektromos iskolabusz beszerzése, 10 ezer iskolai labor felszerelése, legalább 25 állami kórház ellátása a nozokomiális fertőzések kockázatát csökkentő berendezésekkel, 25 intenzív terápiás osztály korszerűsítése. Emellett be kell fejezni a vasúti és közúti infrastruktúrát érintő beruházások 50 százalékát – sorolta a teendőket az EP-képviselő.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
szóljon hozzá!