Nem aprózta el. Vladimir Plahotniuc volt moldovai politikus igyekezett mindent megtenni annak érdekében, hogy kényelmesen és nyugodtan élhessen a szökésben
Fotó: Interpol
Jókora pénzösszeget és több mint egytucatnyi útlevelet találtak a görög hatóságok Vladimir Plahotniuc szökésben levő moldovai oligarchánál egy 1 milliárd dolláros banki csalásban és más bűncselekményekben való részvétellel gyanúsítanak.
2025. július 23., 10:362025. július 23., 10:36
2025. július 23., 10:462025. július 23., 10:46
A moldovai rendőrség kedden közölte, hogy Görögországban elfogták Plahotniucot.
A moldovai hatóságokat az Interpol athéni irodája értesítette arról, hogy két moldovai állampolgárt – köztük Plahotniucot – őrizetbe vettek. A másik személy Constantin Țuțu, a Plahotniuc-féle Demokrata Párt volt képviselője. Az 59 éves Plahotniuc Dubajba akart továbbutazni, amikor elfogták.
A görög rendőrség közölte:
A moldovai igazságügyi minisztérium és az ügyészség már egyeztet a görög hatóságokkal a kiadatás előkészítéséről.
Szerdai hírek szerint miután őrizetbe vették az athéni repülőtéren, a görög rendőrség házkutatást végzett a szaronidai villában, ahol Plahotniuc Țuțuval együtt bujkált.
A görög Kathimerini című lap szerint
Görögországban kiállított vezetői engedéllyel is rendelkezik, amelyet a rendőrök egy periszterii autókereskedésben találtak meg.
A szaronidai lakásában végzett házkutatás során a nyomozók nagyon fontos dolgokat találtak: körülbelül 155 000 euró készpénzt, 17 hamis útlevelet és személyi igazolványt különböző országokból, speciális biztonsági szoftverrel felszerelt számítógépeket, számos mobiltelefont és számítógépet, valamint négy nagy értékű luxusórát.
Emellett lefoglaltak egy Skoda Kodiaq autót is, amelyet Plahotniuc utazásaihoz használt.
A görög rendőrség információi szerint
Vasárnap délután a két férfi taxit hívott, és nagyon kevés poggyásszal a repülőtérre indult, hogy felszálljon egy Dubaja tartó járatra.
Plahotniucnál a motozás során egy bolgár állampolgár nevére szóló úti okmányokat, 2670 eurót, két mobiltelefont, egy laptopot és egyéb elektronikus adathordozókat találtak.
Țuțu poggyászában utazási okmányokat és román és bolgár névre szóló, szintén hamis engedélyeket, valamint pénzt és mobiltelefonokat találtak. Ugyanakkor a görög sajtó arról ír, hogy
A mozgásukat követő rendőröknek sikerült késleltetniük távozásukat, és a schengeni térségen kívüli járatok kapuinál feltartóztatták őket.
Vladimir Plahotniuc 2019-ben hagyta el Moldovát, miután politikai pártja, a Demokrata Párt nem tudott kormányt alakítani.
Az Egyesült Államokba menekült, ahonnan 2020-ban kiutasították, majd 2022-ben szankciós listára helyezték korrupt tevékenységek miatt.
A moldovai ügyészség szerint
Az ügy miatt 2015-ben Moldovában tiltakozások robbantak ki, két kormány és az Európa-barát pártok kormánykoalíciója megbukott, és Vladimir Filat volt miniszterelnök börtönbe került.
Az ugyancsak szökésben lévő Ilan Șor befolyásos oroszbarát oligarchához kötődő Plahotniuc egyike annak a hét személynek, akit az Európai Unió július közepén szankciókkal sújtott „a Moldova önállóságának és függetlenségének destabilizálására, aláásására vagy fenyegetésére irányuló tevékenységért”.
Donald Trump amerikai elnök súlyos következményeket sürgetett, miután a 2016-os demokrata választási vereség után a leköszönő Obama-adminisztráció vezető tisztségviselői állítólag hírszerzési iratokat hamisítottak.
Marta Kos bővítésért felelős uniós biztos komoly visszalépésnek nevezte, hogy az ukrán parlament megszavazta kedden azt a törvényjavaslatot, amely a főügyészség irányítása alá helyezi a nemzeti korrupcióellenes nyomozóhivatalt.
A luxemburgi hatóságok még 2020 februárjában őrizetbe vettek egy svéd férfit, aki a rotterdami Eurovíziós Dalfesztivál ellen tervezett terrortámadást – írta a Het Parool holland lap kedden luxemburgi igazságügyi forrásokra hivatkozva.
Huszonöt ország – köztük az Egyesült Királyság, Kanada, Franciaország és Japán külügyminiszterei – a Gázai övezetben dúló harcok azonnali leállítására szólított fel hétfőn egy közös nyilatkozatban.
A romániai hatóságok aláírták a keretmegállapodást rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek beszerzésére az izraeli Rafael Advanced Defense Systems céggel – közölte hétfőn a védelmi minisztérium.
Az ukrán és az orosz delegáció közötti közvetlen tárgyalások harmadik fordulójára július 23-án kerül sor Isztambulban – közölte Volodimir Zelenszkij elnök hétfőn este tartott beszédében.
Magyarországnak abszolút nemzeti érdeke a jó együttműködés Romániával, különösen mivel Brüsszel sorozatos hibái miatt Európa folyamatosan az energiaválság szélén lavírozik – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
A „kollektív Nyugat” az ukrajnai konfliktusba való közvetlen beavatkozás lehetséges kiindulópontjának tekinti Romániát – jelentette ki Vlagyimir Lipajev bukaresti orosz nagykövet a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek vasárnap adott interjújában.
Csak az idei év első felében több tízmillió eurós kártérítés kifizetésére kötelezte Romániát az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) különböző ügyekben.
Donald Trump amerikai elnök meghívta Washingtonba Nicușor Dan román államfőt – közölte Cristian Diaconescu elnöki tanácsadó.
szóljon hozzá!