Bolojan: Románia csak úgy tud kilábalni a jelenlegi nehéz helyzetből, ha komolyan veszi a bejelentett intézkedéseket
Fotó: gov.ro
A politikai stabilitás az egyik legfontosabb mutató, amelyet a pénzpiacok, az Európai Bizottság, a partnerországok vagy a befektetők figyelembe vesznek az ország helyzetének megítélésekor – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke egy hétfő esti televíziós interjúban. Kijelentésével minden valószínűség szerint arra utalt, hogy a szociáldemokraták (PSD) több politikusa is bírálta a kabinet döntéseit, és meglebegtette a koalícióból való kilépést is. Bolojan beszélt ugyanakkor a megszorításokról és más szükséges intézkedésekről is.
2025. július 22., 10:582025. július 22., 10:58
„Egy politikailag instabil ország nem biztonságos a befektetések szempontjából, és az instabilitás hatásai meglehetősen költségesek, elsősorban a polgárok számára” – jelentette ki Bolojan a B1 Tv műsorában. Hozzátette: miniszterelnökként tudatában van az ezzel kapcsolatban rá háruló felelősségnek, és mindent megtesz, hogy ne okozzon törést a koalícióban és ne fokozza a feszültséget, hanem racionálisan tárgyalva találják meg a helyes megoldásokat az ország számára.
A PNL alelnöke, Gigel Știrbu szerint a kormányt támadó PSD-s politikusok nem a deficit miatt aggódnak, hanem azért, „mert érzik, hogy elveszítik a hozzáférést a közpénzekhez”, amelyekből éveken át fenntartották a szinekúrákat.
Aláhúzta ugyanakkor: Románia csak úgy tud kilábalni a jelenlegi nehéz helyzetből, ha komolyan veszi a bejelentett intézkedéseket, és csökkenti a kiadásokat, leállítja a pazarlást, növeli a költségvetési bevételeket, rangsorolja az állami beruházásokat, és korrekciós intézkedéseket vezet be a méltánytalanságok megszüntetésére.
– idézte a kormányfő televíziós nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
A miniszterelnök ugyanakkor azt is kiemelte, hogy ha nem fogadják el az egészségügyi rendszert érintő intézkedéscsomagot, jövőre fenntarthatatlanná válik az egészségügyi kiadások növekedésének üteme, ami sokkal súlyosabb hatásokkal jár majd. „Abba a helyzetbe kerülünk, hogy nem lesz pénz a kórházakra, gyógyszerekre, nem fog működni az egészségügyi rendszer” – figyelmeztetett.
Bírálta hétfőn Ilie Bolojan miniszterelnök bizonyos kórházak szerinte eredménytelen menedzsmentjét, az ,,aránytalan” bérköltségeket és a digitalizáció késését.
Bolojan rámutatott, néhány állami intézménynél elkerülhetetlenek lesznek az elbocsátások a következő időszakban, és az ilyen esetekben az lenne „helyes erkölcsileg”, hogy azokat a személyeket menesszék, akik nyugdíjban is részesülnek.
„Megvizsgáljuk a nyugdíj és az állami fizetés halmozását tiltó intézkedés bevezetésének lehetőségét” – fogalmazott a miniszterelnök, hozzátéve azonban, hogy mielőtt bejelentenének egy ilyen döntést, meg akar bizonyosodni arról, hogy az „áll a lábán” és tiszteletben tartja az alkotmánybíróság korábbi határozatait.
Ilie Bolojan szerint az állami fizetés és a nyugdíj halmozásának a megtiltása hozzávetőlegesen 10 ezer személyt érintene.
Florin Roman nemzeti liberális párti (PNL) képviselő hétfőn kritikus üzenetet küldött Ilie Bolojan miniszterelnöknek. Burkoltan meg is fenyegette ugyanakkor a kormányfőt.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az idei első negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző három hónaphoz képest.
A központi költségvetési intézmények tartozása májusban 4,33 százalékkal 620,7 millió lejre nőtt az áprilisi 594,9 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adataiból.
Az Egyesült Államok meg fogja kötni a kereskedelemről szóló megállapodást az Európai Unióval és további fontos partnereivel – hangoztatta Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap.
Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből.
Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.
Továbbra is a főváros és a nyugati megyék uralják a rangsort a fizetések földrajzi összevetésében egy állásközvetítő platform adatai szerint.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
szóljon hozzá!