Ma már a használt autók körében is előre törtek a fiatalabbak
Fotó: Alexandru Nițescu
Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből, amely az idei első félévet vette górcső alá. Amíg az új autók iránti kereslet alacsony szintje a lakosság vásárlóerejével van összefüggésben, amit idén a roncsautóprogramok késlekedése is tetéz, a dízelek iránti kereslet megcsappanása miatt minden valószínűség szerint a szennyezőbbnek tartott autók kiszorítására tett törekvések állnak. Újdonság viszont, hogy a régi autók közül ma már az újabbak is nagy népszerűségnek örvendenek.
2025. július 19., 19:082025. július 19., 19:08
Az idei év első felében tapasztalt trendek azt mutatják, hogy a romániaiak a használt autók nagy kedvelői, de preferenciáik változnak: 2025-ben a legtöbben az újabb modelleket választották, és a dízelmotorok már nem olyan népszerűek, mint korábban.
A platform működtetői által közzétett adatsorok szerint az Autovit.ro felhasználóinak kedvenc modelljei között
A márka 2025 első félévében 17 950 hirdetést és 11,2 millió látogatást gyűjtött be.
Szorosan a Volkswagen követte 17 123 hirdetéssel és 7,8 millió látogatással, míg a Mercedes-Benz 13 321 hirdetéssel és 8,3 millió látogatással továbbra is a harmadik helyen áll. A három német márka együttesen több mint 27 millió látogatást ért el, ami a platform teljes érdeklődésének mintegy 35 százalékát jelentette az időszak alatt.
amelyet a Volkswagen Passat és a Skoda Octavia követ, a hirdetések egyenként 3 százalékával.
A megtekintések számát tekintve viszont már a BMW 3-as sorozat vonzza a legtöbb látogatót több mint 2,3 millió megtekintéssel, ezt követi a BMW 5-ös sorozat 2,2 millióval, majd a Volkswagen Golf 1,9 millióval.
A Dacia Duster eközben több mint 1,4 millió megtekintéssel a 7. helyen áll, ami ismét megerősíti, hogy a helyi közönség kedvencei között szilárd helyet foglal el.
A 10 000 euró alatti kategória a második legnépszerűbb a maga 24 százalékával.
A 40 000 euró feletti prémium szegmens a hirdetések 9 százalékát teszi ki, és több mint 9,5 millió megtekintést vonz, ami a luxusjárművek iránti fokozott érdeklődést jelzi a Wall-street.ro gazdasági portál elemzése szerint.
A környezetkímélő járművek piaci részesedése elérte a 20,4 százalékot az idei első négy hónapban, amikor 29,4 százalékkal több ilyen autót helyeztek forgalomba, mint egy évvel korábban.
Az üzemanyagtípust tekintve az Autovit által összesített adatsorok szerint továbbra is a dízelüzemű gépkocsik dominálnak a kínálatban a hirdetések 60 százalékával, ezt követi a benzines a hirdetések 28 százalékával.
2025-ben csak 38 865 727 ilyen autó hirdetésére kattintottak rá az autóvásárlásra készülők, miközben 2024 első félévében 57 784 228 megtekintés volt – ez pedig 33 százalékos csökkenést jelent.
Ami a típust illeti:
a 2021-es évjáratú járművek látványos, 81 százalékos növekedést értek el – a 2024-es első félévben megjelent 5 799 hirdetésről 10 519 hirdetéssel 2025-re, és ezzel elérték a 3. helyet a legnépszerűbb gyártási évek között.
A pódium tetején a 2020-as autók állnak, amelyek a legtöbb hirdetéssel dominálnak, őket követik a 2019-es modellek a második helyen.
A környezetkímélő járművek piaci részesedése elérte a 20,4 százalékot az idei első négy hónapban, amikor 29,4 százalékkal több ilyen autót helyeztek forgalomba, mint egy évvel korábban.
A 2025. január–június időszakban gyűjtött adatok ugyanakkor arra is ráirányítják a figyelmet, hogy új autók szegmensében is jelentős számú hirdetés jelent meg a platformon – 2025 első hat hónapjában több mint 3500. Az új autó ajánlatok összértéke elérte a 165 millió eurót.
A megtekintések tekintetében a Mercedes-Benz a látogatások 9 százalékával továbbra is őrzi első helyét, a német brandet követi a Hyundai és a Toyota, egyenként 7 százalékkal.
A prémium szegmensben figyelemre méltó tendencia a 40 000 euró feletti árú új autók térnyerése. Ez a szegmens az újautó-hirdetések több mint 43 százalékát teszi ki, és a megtekintések 44 százalékát generálja, valamint az eladások tekintetében is vezet, az új autók 39 százaléka ebből az árkategóriából került ki.
Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.
Továbbra is a főváros és a nyugati megyék uralják a rangsort a fizetések földrajzi összevetésében egy állásközvetítő platform adatai szerint.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
szóljon hozzá!