Romániában regisztrálták a legnagyobb költségvetési hiányt
Fotó: Pixabay
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az idei első negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző három hónaphoz képest. Ez a tendencia érvényesült Romániában is, de a tagállamok közül itt volt a legnagyobb a deficit.
2025. július 21., 15:422025. július 21., 15:42
Az Európai Unióban a 2024 negyedik negyedévi 3,3 százalékról az idei első negyedévben 2,9 százalékra csökkent a költségvetési hiány. Romániában a tavalyi év utolsó trimeszterében jegyzett 9,6 százalékról 2025 első negyedévében a GDP 7,5 százalékára csökkent a deficit – derül ki az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorokból.
Ezzel szemben az idei első negyedévet Ciprus 5,6 százalékos, Görögország 4,2 százalékos költségvetési többlettel zárta.
Az Eurostat hétfőn közzétette a tagállamok idei első negyedévi GDP-arányos államadósságára vonatkozó adatokat is. Ezek szerint az euróövezetben a tavalyi utolsó negyedévi 87,4 százalékról 88 százalékra, az EU-ban pedig 81 százalékról 81,8 százalékra nőtt az államadósság.
Negyedéves összevetésben tizenhat tagállamban nőtt az államadósság 2025 első negyedévében, a legnagyobb mértékben Ausztriában és Szlovákiában (3,5 százalékponttal), Szlovéniában (2,9 százalékponttal) és Olaszországban (2,5 százalékponttal). Romániában egy százalékpontos volt a növekedés.
Az idei első negyedév végén az uniós tagállamok közül Bulgáriában (23,9 százalék), Észtországban (24,1 százalék) és Luxemburgban (26,1) volt a legalacsonyabb, illetve Görögországban (152,5 százalék), Olaszországban (137,9 százalék) és Franciaországban (114,1 százalék) a legmagasabb a GDP-arányos államadósság.
Romániában a GDP-arányos államadósság 2025 első negyedévének végére 55,8 százalékra (998,196 milliárd lejre) nőtt a tavalyi negyedik negyedévi 54,8 százalékról (963,941 milliárd lejről), illetve a 2024 első negyedévi 51,7 százalékról (845,528 milliárd lejről).
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
A központi költségvetési intézmények tartozása májusban 4,33 százalékkal 620,7 millió lejre nőtt az áprilisi 594,9 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adataiból.
Az Egyesült Államok meg fogja kötni a kereskedelemről szóló megállapodást az Európai Unióval és további fontos partnereivel – hangoztatta Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap.
Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből.
Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.
Továbbra is a főváros és a nyugati megyék uralják a rangsort a fizetések földrajzi összevetésében egy állásközvetítő platform adatai szerint.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
szóljon hozzá!