Koalíciós adok-kapok, miután az EB nem fizet ki 1,1 milliárd eurót Romániának, a kolozsvári metró is érintett

Vita. Az Európai Bizottság felfüggesztette a Romániának járó kifizetések 40 százalékát, a koalíciós pártok egymást ütik •  Fotó: Pixabay

Vita. Az Európai Bizottság felfüggesztette a Romániának járó kifizetések 40 százalékát, a koalíciós pártok egymást ütik

Fotó: Pixabay

Kampányvitát váltott ki a bukaresti kormányt alkotó koalíciós pártok között, hogy kiderült: az Európai Bizottság (EB) bizonyos elmaradt reformok miatt visszatartja az uniós helyreállítási mechanizmus (PNRR) részeként Romániának járó harmadik kifizetési összeg mintegy 40 százalékát.

Balogh Levente

2024. október 16., 09:592024. október 16., 09:59

2024. október 16., 10:482024. október 16., 10:48

A harmadik részlet 2,7 milliárd euró lett volna, ebből Brüsszel 1,1 milliárdot tartott vissza.

Az uniós végrehajtó testület kedden közölte, hogy jóváhagyta az uniós helyreállítási mechanizmus keretében Románia által benyújtott harmadik kifizetési kérelem előzetes értékelését.

Az EB közleménye szerint Románia teljesítette a harmadik kifizetési kérelemhez rendelt hat célkitűzést, illetve a 68 mérföldkő közül 62-t.

Hat mérföldkő nem teljesült, ezek az állami vállalatok irányításának reformjához, közlekedési beruházásokhoz és a mikrovállalkozások adórendszerének reformjához kapcsolódnak.

A mechanizmus szabályainak megfelelően a nem teljesített mérföldkövekhez rendelt összegek kifizetését felfüggesztik, és a harmadik kifizetési kérelemmel igényelt összegnek csak egy részét kaphatja meg az ország.

Az EB közleményében hangsúlyozták azt is, hogy a harmadik kifizetési kérelem 37 reform és 17 beruházás megvalósításának fontos szakaszait tartalmazza, amelyek

pozitív változásokat hoznak majd mind az állampolgárok, mind a vállalkozók számára olyan területeken, mint a zöld és a digitális átállás, a fenntartható közlekedés, az energetikai felújítás, az adó- és nyugdíjrendszerek, az üzleti környezet, a városi mobilitás, a turizmus és a kultúra, az egészségügy, a szociális reformok, az oktatás vagy a víz-, hulladék- és erdőgazdálkodás.

Az EB továbbította előzetes értékelését a Gazdasági és Pénzügyi Bizottságnak, amelynek négy hét áll a rendelkezésére a véleményezése kibocsátására.

A Bizottság ugyanakkor tájékoztatta a román hatóságokat is azokról az okokról, amelyek miatt úgy ítélte meg, hogy hat mérföldkő nem teljesült kielégítően. Az országnak egy hónapon belül el kell küldenie az EB-nek a kifogásokkal kapcsolatos megjegyzéseit.

A Gazdasági és Pénzügyi Bizottság pozitív véleményezése, illetve Románia megjegyzéseinek kiértékelése után az EB elfogadja a kifizetési határozatot, majd utalják a pénzt Romániának – ismertették az eljárást. Ettől számítva hat hónap áll az ország rendelkezésére a hiányosságok pótlására. Ha ennek az időszaknak a lejártával úgy ítélik meg, hogy a problémás mérföldkövek kielégítően teljesültek, utalják az országnak a visszatartott összegeket is.

A számos beruházást és reformot magában foglaló helyreállítási tervének végrehajtására Románia 28,5 milliárd eurót kap az EU helyreállítási alapjából, ebből 13,6 milliárd eurót vissza nem térítendő támogatás és 14,9 milliárd eurót hitel formájában.

Sajtóértesülések szerint az EB többek között egyes állami energetikai és közlekedési vállalatok vezetőségének átláthatatlan kinevezése miatt tart vissza 1,1 milliárd eurót. Többek között a cernavodai atomerőművet üzemeltető Nuclearelectrica, a Román Vasúttársaság és a bukaretsi metrót üzemeltető Metrorex vezetőségéről van szó.

Nem ez az egyetlen metró: a jelek szerint

az Emil Boc kolozsvári polgármester számára presztízsberuházásnak számító, egyes közlekedési szakértők által bírált metróépítés is elveszítheti a 300 millió eurós finanszírozást, egyrészt a munkálatok késlekedése miatt, másrészt azért, mert eljárásjogi huzavonák miatt késlekedik a közbeszerzési eljárás közzététele az Európai Unió közlönyében.

Adrian Câciu európai forrásokért felelős miniszter korábban azt mondta: a metrót a közlekedésfejlesztési programból és zöldkötvények kibocsátásából származó pénzből építik meg.

korábban írtuk

Kolozsvári metró: lett új pénzforrás Emil Boc szerint
Kolozsvári metró: lett új pénzforrás Emil Boc szerint

A kolozsvári metró új finanszírozást kapott, miután elveszíthetett 300 millió eurót az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében biztosított forrásokból – számolt be kedden Emil Boc, a kincses város polgármestere.

Emellett a vasúthálózat felújítását célzó eljárásokban is kifogásokat találtak.

A Romániának járó kifizetések jelentős részének visszatartása miatt az elmúlt hónapokban immár megszokottnak tekinthető vita robbant ki a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői között.

A csörtét Nicolae Ciucă, a PNL elnöke kezdte, aki a közösségi oldalon kérte számon a PSD elnökét, Marcel Ciolacu miniszterelnökön a kifizetések elmaradását.

„Amit a Bizottság ma bejelentett, egyáltalán nem hasonlít ahhoz, amit Ciolacu úr nyilvánosan elmondott nekünk arról, hogy fennáll a veszélye annak, hogy pénzt veszítünk a PNRR-ből. A legrosszabb az, hogy ez a hír éppen akkor ér minket, amikor tudnunk kellett volna, hogyan tervezzük meg a 2025-ös költségvetést” – írta Nicolae Ciucă kedd este a közösségi oldalán.

A PNL elnöke azt követelte Marcel Ciolacu miniszterelnöktől, hogy „sürgősen magyarázza el, mit fog tenni annak érdekében, hogy Románia ne veszítse el a PNRR-ből származó mintegy 1,1 milliárd eurót”.

„A miniszterelnök felelőssége, hogy világos tervet mutasson be arról, hogyan teljesíti a PNRR fennmaradó mérföldköveit. Mivel ismerem a PSD-t és Ciolacu urat, szeretném, ha nem halogatná a szükséges intézkedéseket, hogy ne veszítse el az európai pénzeket, ahogyan abban a párbeszéd során megállapodtunk” – tette hozzá Ciucă.

Ciolacu nem maradt adós a válasszal.

A miniszterelnök szintén a közösségi oldalán azzal vádolta meg Ciucát, hogy csupán kampánymegfontolásból bírálja őt, és a hiányosságokat igyekezett a liberális kormánytagok nyakába varrni.

„Ciucă úr, most először zavarban vagyok, hogy válaszolnom kell önnek. Ez az ellenzéki cirkusz senkinek sem segít. És önnek sem! A románok mást várnak egy államférfitól. Először is felelősséget várnak. És mindaz, amire a Bizottság hivatkozott, olyan dolog, amely az ön mandátuma alatt történt” – írta kedd este, arra utalva, hogy a felrótt mulasztások idején Ciucă volt a miniszterelnök.

Egyúttal dicsérte a jelenlegi és bírálta a volt liberális energiaügyi minisztert.

Idézet
Szerencsére nagyon jól dolgozom együtt Burduja miniszterrel, és ki fogjuk javítani mindazokat a hibákat, amelyeket az ön kollégája, Virgil Popescu volt miniszter az energetikai vállalatoknál elkövetett.

Nagyon jól dolgozom együtt a közlekedési miniszterrel, és talán észrevette, hogy ma egy másik kollégája végre lemondott a Metrorexnél. Nagyon jól együttműködöm a PNL által vezetett kormányfőtitkársággal, és amint lehet, folytatjuk a munkát az állami állami cégek ellenőrzésére létrehozott hatóságnál. Nagyon jól dolgozom mindenkivel, Ciucă úr, hogy kijavítsuk, ami elromlott, és hogy egyetlen eurót se veszítsen a PNRR” – tette hozzá a miniszterelnök.

Idézet
Már csak egy dolog van hátra, de azt közösen kell eldöntenünk a koalícióban: mi a legjobb döntés a kisvállalkozók számára, akiket önök állítólag támogatnak. Egyértelmű politikai döntésre van szükségünk a mikrovállalkozások adóküszöbéről.

Arról, amelyet az akkori PNL-elnök – Cîțu úr – által vezetett jobboldali kormány a PNRR-be tett” – mutatott rá a kormányfő.

„Választhatunk, hogy csökkentjük a mikrovállalkozások adóküszöbét, és elveszünk mintegy 300 millió eurót, vagy lemondunk a pénzről, és megtartjuk a jelenlegi 500 000 eurós összeget” – tette hozzá.

„Akarja vagy sem, Ciucă úr: ön is részese a döntésnek! Vállalja a felelősséget” – figyelmeztette partnerét Ciolacu.

Erre Ciucă szerdán délelőtt replikázott.

„Ciolacu úr, rátérünk a szavak helyett a tettekre?

Idézet
Az én hivatali időm alatt 6,3 milliárd eurót hívtunk le az PNRR-ből, tiszteletben tartva minden szükséges mérföldkövet. Ezek tények, nem retorika. Ma a probléma önökkel van.

Az Ön által vezetett kormány megakadályozta a 3. részletből származó pénzeszközökhöz való hozzáférést, mivel 6 lényeges mérföldkő nem került véglegesítésre” – írta Nicolae Ciucă szerdán.

Hangsúlyozta, hogy nem „jó együttműködésről vagy formai lemondásokról” van szó.

„A románok eredményeket várnak, nem pedig magyarázatokat és választási altatókat. Fejezzék be a reformokat és szabadítsák fel a pénzeszközöket – ez az egyetlen út előre. Nem lehet megnyerni az elnökválasztást Románia valódi problémáinak megkerülésével” – érvelt a PNL vezetője.

Végezetül megjegyezte: „Kezd inflálódni a felelősségvállalás szó. Szeretnék többet hallani a megoldásról”.

A téma kapcsán Adrian Câciu szociáldemokrata párti európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter kifejtette: a kifogásolt témákról már évek óta zajlik a vita, a brüssueli döntés pedig nem érte meglepetésként a kormányt.

A B1 televíziónak nyilatkozva azt vetítette előre, hogy az energetikai cégek vezetőségének kinevezési eljárását elölről kezdik, a közlekedési cégek esetében pedig decemberben vagy januárban oldódhat meg a helyzet.

A miniszter a reformok szükségességéről beszélt, de ő is a liberális párti kormánytagok felelősségét hangsúlyozta.

„Alapvetően nem meglepő, de be kell látnunk, hogy ezeket a reformokat meg kell valósítani. Ezt szeretném közvetíteni, és ezt közvetítettem a kollégáimnak is, azoknak, akiknek végre kell hajtaniuk ezeket a reformokat, az energiaügyi miniszternek, a kormányfőtitkárnak és a pénzügyminiszternek, ahol a mikrovállalkozásokkal kapcsolatos reformmal foglalkoznak. Ezeket a dolgokat Románia érdekében kell rendezni, egyetértek, de az európai szabályoknak megfelelően is, és miért ne, az OECD szabályainak megfelelően, mert mi oda akarunk bekerülni” – mutatott rá az európai forrásokért felelős miniszter.

A vitába bekapcsolódott a Ciolacu által bírált volt miniszter, Virgil Popescu is. A PNL jelenlegi európai parlamenti képviselője azzal vádolta meg a Ciolacu-kormányt, hogy az eddig nem volt képest lehívni pénzt a helyreállítási alapból, az eddigi két részletet a Ciucă-kormány szerezte meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 15., kedd

Aradi közreműködéssel fejlesztett, Erdélybe szánt kínai vonatot teszteltek

Próbaútra indult az aradi Astra Vagoane és a kínai Qingdao Sifang gördülőállomány-gyártó vállalat együttműködésében 2021-ben gyártott új elektromos vonat Romániában.

Aradi közreműködéssel fejlesztett, Erdélybe szánt kínai vonatot teszteltek
2024. október 15., kedd

Adóemelések mellett az élelmiszerárak elszabadulását várja a 2025-ös évtől egy friss előrejelzés

Idén lassabb lesz a gazdasági növekedés az év elején vártnál, 2025-ben drágulnak az élelmiszerek, két százalékpontos áfaemelést láthatunk, de legkorábban jövő év közepén – vetíti előre az UniCredit Bank legfrissebb prognózisa.

Adóemelések mellett az élelmiszerárak elszabadulását várja a 2025-ös évtől egy friss előrejelzés
2024. október 15., kedd

Bezzeg Lengyelország: az adóterhek csökkentését követeli egy szakszervezeti szövetség

Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) kedden a munka adóterhének csökkentésére szólította fel a kormányt.

Bezzeg Lengyelország: az adóterhek csökkentését követeli egy szakszervezeti szövetség
2024. október 15., kedd

820 ezer lejt meghaladó életbiztosítást is fizettek tavaly Romániában

A tavaly kifizetett legnagyobb életbiztosítási összeg meghaladta a 820 ezer lejt – számolt be kedden Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR).

820 ezer lejt meghaladó életbiztosítást is fizettek tavaly Romániában
2024. október 14., hétfő

Szinte csak Romániában drágult az üzemanyag, a kilátások pedig cseppet sem derűsek

Miközben a vásárlóerő Romániában az egyik legalacsonyabb, itt drágult az egyik legnagyobb mértékben az üzemanyag az elmúlt év leforgása alatt. Főként a jövedéki adó emelésének volt betudható a gyors áremelkedés.

Szinte csak Romániában drágult az üzemanyag, a kilátások pedig cseppet sem derűsek
2024. október 14., hétfő

Bosszantja energiaszegénységünk a szakminisztert

Az uniós tagállamok közül Romániában az egyik legmagasabb az energiaszegénység szintje – írta hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Bosszantja energiaszegénységünk a szakminisztert
2024. október 14., hétfő

Az intézmények jólétre gyakorolt hatásának vizsgálatáért ítélték oda idén a közgazdaságtani Nobel-emlékdíjat

Az intézmények kialakulásának és a jólétre gyakorolt hatásának tanulmányozásáért Daron Acemoglu, Simon Johnson és James Robinson kapta idén a közgazdaságtudományi Nobel-emlékdíjat.

Az intézmények jólétre gyakorolt hatásának vizsgálatáért ítélték oda idén a közgazdaságtani Nobel-emlékdíjat
2024. október 14., hétfő

Sokkal több áramot termeltek eddig idén a naperőművek, mint a tavalyi év ugyanezen időszakában

Az év első nyolc hónapjában 2,57 milliárd kilowattóra (kWh) villamos energiát termeltek a fotovoltaikus erőművek, ami 60,5 százalékkal több a tavalyi év ugyanezen időszakában jegyzettnél – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Sokkal több áramot termeltek eddig idén a naperőművek, mint a tavalyi év ugyanezen időszakában
2024. október 14., hétfő

A recesszió veszélye is fennáll Romániában elemzők szerint

Jövőre tovább lassul a román gazdaság növekedése, sőt a recesszió veszélye is fennáll, bár nem ez az alapforgatókönyv – véli a CFA Románia Egyesület alelnöke, Adrian Codirlaşu.

A recesszió veszélye is fennáll Romániában elemzők szerint
2024. október 11., péntek

Színvonalas munkáltatókkal, jó fizetéssel „csalogatnák” haza a külföldön dolgozó romániaiakat

Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter pénteken egy ploieşti-i állásbörzén kijelentette, hogy a romániai munkaadók legnagyobb problémája a munkaerőhiány – számolt be a Facebook-oldalán a tárcavezető.

Színvonalas munkáltatókkal, jó fizetéssel „csalogatnák” haza a külföldön dolgozó romániaiakat