Fotó: Gábos Albin
Nettó 3365 lej volt idén februárban az átlagbér, ami 5,1 százalékkal meghaladja az előző év azonos időszakában regisztrált szintet, ám 0,9 százalékkal, vagyis 30 lejjel elmarad a januári átlagfizetéstől – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból. A bruttó átlagfizetés 5497 lej volt az idei év második hónapjában.
2021. április 12., 16:562021. április 12., 16:56
A legnagyobb nettó fizetést ezúttal is az IT-szektorban dolgozók vihették haza,
A legrosszabbul februárban is a vendéglátóipari alkalmazottak kerestek, a szállodákban és vendéglőkben, bárokban dolgozók nettó átlagfizetése 1747 lej volt.
A statisztikai intézet közleménye arra is rámutat, hogy idén februárban 101,9 százalékos volt a reálbérindex 2020 második hónapjához mérten, 1990 októberéhez mérten pedig 2221,4 százalékon állt, ami 2,8 százalékpontos csökkenést mutat az előző hónaphoz viszonyítva.
ami azzal magyarázható, hogy az előző hónapban több szektorban is voltak prémiumok, 13. fizetés vagy más juttatások, de azt is mutatja, hogy számos gazdasági ágazatban leállt a tevékenység, sokan voltak kényszerszabadságon, vagy ha történtek is alkalmazások, akkor a cégek alacsonyan javadalmazott posztokra vettek fel munkaerőt.
A legnagyobb visszaesést a kőolaj- és földgázkitermelésben regisztrálták, ahol a februári átlagfizetés 26,3 százalékkal maradt el a januári szinttől. 6 és 10 százalék közötti csökkenéssel olyan szektorok következnek, mint a kőolaj és kőszén feldolgozásával foglalkozó ágazat, a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás ágazat vagy a fémkitermelés. 2 és 5 százalék közötti értékkel csökkentek eközben a fizetések a távközlésben, a filmeket és audiófelvételeket készítő cégeknél, a kőszénkifejtésben, az autógyártásban, a közúti szállításban és a futárszolgálatoknál is.
Olyan szerencsések is voltak ugyanakkor, akik több pénzt vihettek haza februárban, mint egy hónappal korábban.
A gyógyszeripari vállalatok alkalmazottai eközben 13 százalékkal kerestek jobban februárban, az ingatlanközvetítések terén, a kiadóknál és a számítógépgyártásban pedig 6,5 százalékkal gyarapodott az átlagfizetés.
Ami a közszférát illeti, 2,7 százalékkal zsugorodott februárban az átlagfizetés az egészségügyben és szociális ellátásban, a tanügyben pedig 0,3 százalékkal csökkent az átlagbér. A közigazgatásban dolgozók eközben 0,1 százalékkal több pénzt vittek haza átlagosan, mint az idei év első hónapjában.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!