Fotó: Gábos Albin
Nettó 3365 lej volt idén februárban az átlagbér, ami 5,1 százalékkal meghaladja az előző év azonos időszakában regisztrált szintet, ám 0,9 százalékkal, vagyis 30 lejjel elmarad a januári átlagfizetéstől – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból. A bruttó átlagfizetés 5497 lej volt az idei év második hónapjában.
2021. április 12., 16:562021. április 12., 16:56
A legnagyobb nettó fizetést ezúttal is az IT-szektorban dolgozók vihették haza,
A legrosszabbul februárban is a vendéglátóipari alkalmazottak kerestek, a szállodákban és vendéglőkben, bárokban dolgozók nettó átlagfizetése 1747 lej volt.
A statisztikai intézet közleménye arra is rámutat, hogy idén februárban 101,9 százalékos volt a reálbérindex 2020 második hónapjához mérten, 1990 októberéhez mérten pedig 2221,4 százalékon állt, ami 2,8 százalékpontos csökkenést mutat az előző hónaphoz viszonyítva.
ami azzal magyarázható, hogy az előző hónapban több szektorban is voltak prémiumok, 13. fizetés vagy más juttatások, de azt is mutatja, hogy számos gazdasági ágazatban leállt a tevékenység, sokan voltak kényszerszabadságon, vagy ha történtek is alkalmazások, akkor a cégek alacsonyan javadalmazott posztokra vettek fel munkaerőt.
A legnagyobb visszaesést a kőolaj- és földgázkitermelésben regisztrálták, ahol a februári átlagfizetés 26,3 százalékkal maradt el a januári szinttől. 6 és 10 százalék közötti csökkenéssel olyan szektorok következnek, mint a kőolaj és kőszén feldolgozásával foglalkozó ágazat, a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás ágazat vagy a fémkitermelés. 2 és 5 százalék közötti értékkel csökkentek eközben a fizetések a távközlésben, a filmeket és audiófelvételeket készítő cégeknél, a kőszénkifejtésben, az autógyártásban, a közúti szállításban és a futárszolgálatoknál is.
Olyan szerencsések is voltak ugyanakkor, akik több pénzt vihettek haza februárban, mint egy hónappal korábban.
A gyógyszeripari vállalatok alkalmazottai eközben 13 százalékkal kerestek jobban februárban, az ingatlanközvetítések terén, a kiadóknál és a számítógépgyártásban pedig 6,5 százalékkal gyarapodott az átlagfizetés.
Ami a közszférát illeti, 2,7 százalékkal zsugorodott februárban az átlagfizetés az egészségügyben és szociális ellátásban, a tanügyben pedig 0,3 százalékkal csökkent az átlagbér. A közigazgatásban dolgozók eközben 0,1 százalékkal több pénzt vittek haza átlagosan, mint az idei év első hónapjában.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!