A romániai szárnyastelepek egyelőre védettek. A madárinfluenza vírusát két kisgazdaságban észlelték eddig
Fotó: Haáz Vince
Kontinens-szerte fertőz a madárinfluenza vírusa. Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország, ahol az elmúlt egy hónap alatt több, mint kétmillió szárnyast kellett elaltatni. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
2024. november 20., 20:152024. november 20., 20:15
Az elmúlt 30 napban Európában összesen 193 baromfigazdaságban, 24 fogságban tartott madarakat nevelő létesítményben és 842 vadmadárból mutatták ki szakemberek a magas patogenitású madárinfluenza vírusát –tájékoztat a magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal (Nébih) honlapja. Az érintett országok: Albánia, Ausztria, Bulgária, Cseh Köztársaság, Dánia, Észak-macedón Köztársaság, Feröer szigetek, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Izland, Lengyelország, Nagy-Britannia, Magyarország, Moldovai Köztársaság, Németország, Norvégia, Olaszország, Spanyolország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Törökország és Ukrajna.
A legnagyobb fertőzést Törökország területén jegyezték, ahol közel négymillió baromfi betegedett meg.
Lengyelországban 1, 77 millió szárnyas esett áldozatul a vírus megjelenését követő állategészségügyi intézkedéseknek. Románia, Albánia, Észak-Macedónia és Németország egyelőre minimális, ezer szárnyas alatti veszteséggel úszta meg.
Csutak Nagy László állatorvos, a romániai Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság alelnöke a Krónika érdeklődésére elmondta, hogy az Europán végigsöprő magas patogenitású madárinfluenza-vírus Romániában egyelőre csak két háztáji gazdaságot érintett Brăila és Konstanca megyében, amelyekben összesen 47 szárnyast semmisítettek meg a hatóság emberei, az érintett gazdák pedig kártérítést kapnak.
A szakember szerint az uniós előírások szigorúak: a fertőzött régiókból tilos állatot kihozni, így a szabályok betartása gátat szabhat a fertőzés további terjedésének.
A magángazdaságokban arra kell leginkább vigyázni, hogy a libákat és kacsákat ne engedjék ki olyan vízparti területekre, ahol vándormadarakkal találkozhatnak, ez jelenti ugyanis a vírus terjedésére vonatkozó fő veszélyforrást” – fogalmazott portálunknak az ANVSA elnöke, Csutak Nagy László.
Romániai ,,körbe van kerítve” olyan országokkal, ahol ismét felütötte a fejét a madárinfluenza. Noha nálunk hivatalosan még nem észlelték, a szárnyas-tartók a legrosszabb forgatókönyvekre készülhetnek, ha nem tartják be a szigorú járványügyi előírásokat.
Több európai országban is madárinfluenza-vírust mutattak ki a közelmúltban a házi- és vadon élő szárnyasokban, ezért megelőző intézkedések betartását javasolja a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
szóljon hozzá!