A romániai szárnyastelepek egyelőre védettek. A madárinfluenza vírusát két kisgazdaságban észlelték eddig
Fotó: Haáz Vince
Kontinens-szerte fertőz a madárinfluenza vírusa. Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország, ahol az elmúlt egy hónap alatt több, mint kétmillió szárnyast kellett elaltatni. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
2024. november 20., 20:152024. november 20., 20:15
Az elmúlt 30 napban Európában összesen 193 baromfigazdaságban, 24 fogságban tartott madarakat nevelő létesítményben és 842 vadmadárból mutatták ki szakemberek a magas patogenitású madárinfluenza vírusát –tájékoztat a magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal (Nébih) honlapja. Az érintett országok: Albánia, Ausztria, Bulgária, Cseh Köztársaság, Dánia, Észak-macedón Köztársaság, Feröer szigetek, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Izland, Lengyelország, Nagy-Britannia, Magyarország, Moldovai Köztársaság, Németország, Norvégia, Olaszország, Spanyolország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Törökország és Ukrajna.
A legnagyobb fertőzést Törökország területén jegyezték, ahol közel négymillió baromfi betegedett meg.
Lengyelországban 1, 77 millió szárnyas esett áldozatul a vírus megjelenését követő állategészségügyi intézkedéseknek. Románia, Albánia, Észak-Macedónia és Németország egyelőre minimális, ezer szárnyas alatti veszteséggel úszta meg.
Csutak Nagy László állatorvos, a romániai Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság alelnöke a Krónika érdeklődésére elmondta, hogy az Europán végigsöprő magas patogenitású madárinfluenza-vírus Romániában egyelőre csak két háztáji gazdaságot érintett Brăila és Konstanca megyében, amelyekben összesen 47 szárnyast semmisítettek meg a hatóság emberei, az érintett gazdák pedig kártérítést kapnak.
A szakember szerint az uniós előírások szigorúak: a fertőzött régiókból tilos állatot kihozni, így a szabályok betartása gátat szabhat a fertőzés további terjedésének.
A magángazdaságokban arra kell leginkább vigyázni, hogy a libákat és kacsákat ne engedjék ki olyan vízparti területekre, ahol vándormadarakkal találkozhatnak, ez jelenti ugyanis a vírus terjedésére vonatkozó fő veszélyforrást” – fogalmazott portálunknak az ANVSA elnöke, Csutak Nagy László.
Romániai ,,körbe van kerítve” olyan országokkal, ahol ismét felütötte a fejét a madárinfluenza. Noha nálunk hivatalosan még nem észlelték, a szárnyas-tartók a legrosszabb forgatókönyvekre készülhetnek, ha nem tartják be a szigorú járványügyi előírásokat.
Több európai országban is madárinfluenza-vírust mutattak ki a közelmúltban a házi- és vadon élő szárnyasokban, ezért megelőző intézkedések betartását javasolja a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!