A Renault csoport eladásai az első félévben mindössze 8,1 százalékkal csökkentek, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a Dacia márkájú autók értékesítése 16 százalékkal nőtt
Fotó: Pinti Attila
Miközben Európában csaknem 14 százalékkal kevesebb új személygépkocsit helyeztek forgalomba az idei első hat hónapban, mint a tavalyi első félévben, Románia növekedést könyvelhetett el ezen a téren, a legnagyobb mértékűt az európai országok közül – derül ki az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) pénteken közzétett adataiból.
2022. július 15., 14:412022. július 15., 14:41
Az agerpres által idézett adatsorok szerint 2022 elejétől június végéig az Európai Unió tagállamaiban, Nagy-Britanniában, valamint az Európai Szabadkereskedelmi Társuláshoz tartozó négy országban (Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc) 5,597 millió személygépkocsit helyeztek forgalomba, ami 13,7 százalékkal elmarad a tavaly ugyanebben az időszakban jegyzett 6,485 milliótól.
A visszaesés Spanyolországban volt a legkisebb, 10,7 százalékos, és Olaszországban a legnagyobb, 22,7 százalékos.
az idei első félévben (58 712 darabot). Európai viszonylatban ez volt a legnagyobb arányú növekedés.
2022 júniusa immáron zsinórban a tizenegyedik hónap volt, amikor csökkent az Európában forgalomba helyezett új személygépkocsik száma. Csak júniusban 15,4 százalékos volt a visszaesés, az ellátási láncra nehezedő nyomás miatt mindössze 886.510 forgalomba helyezést regisztráltak.
Az Európai Unió mind a négy nagy piaca (Németország, Franciaország, Spanyolország és Olaszország) két számjegyű csökkenést jegyzett júniusban, ez Németországban volt a legnagyobb, 18 százalékos és Spanyolországban a legkisebb, 7,8 százalékos.
Romániában jóval az európai átlagon aluli, 6,6 százalékos csökkenést mértek az idei hatodik hónapban, amikor 11 067 személygépkocsit helyeztek forgalomba.
A Stellantis csoport eladásai az első félévben 22,5 százalékkal mérséklődtek, különösen a Peugeot, a Fiat és a Citroen esetében volt jelentős a visszaesés.
A Renault csoport eladásai az első félévben mindössze 8,1 százalékkal csökkentek, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a Dacia márkájú autók értékesítése 16 százalékkal nőtt: az év első hat hónapjában 210.526 darabot helyeztek forgalomba ezekből Európában, ami ellensúlyozta a Renault márkájú autók értékesítésének 20,8 százalékos csökkenését.
az első félévben 9,9 százalékkal nőttek a forgalomba helyezések, így a Hyundai-Kia felzárkózott a Renault mögé a piaci részesedést tekintve.
MInt ismeretes, 2021 tavaszától kezdve az európai és amerikai autópiacot számos logisztikai probléma, például félvezetőhiány hátráltatja. A főként Ázsiában előállított chipek nemcsak a telefonok és laptopok gyártásához, hanem az egyre nagyobb technológiai igényű gépjárműgyártáshoz is nélkülözhetetlenek. A félvezető-kínálat stabilizálódásával az ACEA 2022 második felére az autóeladások fellendülését prognosztizálta, az ukrajnai háború kitörése azonban visszavetette az optimista kilátásokat – közölte az Agerpres hírügynökség.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!