2012. október 17., 09:122012. október 17., 09:12
A már működő szélerőműparkot az év végéig befejezik, s végső beépített teljesítménye eléri a 600 megawattot. Európa legnagyobb szélerőművének eddig a skóciai Whitelee számított, amelyet a spanyol Iberdrola-csoport működtet. Beépített teljesítménye az idei bővítés után 539 megawatt.
„A romániai szélerőműpark az Egyesült Államok hasonló parkjai mellett a legnagyobb a világon” – állítja Daniel Benes, a CEZ vezérigazgatója. A Fântânele-Cogeleac szélerőműpark az idei első kilenc hónapban 655,9 gigawattóra villamos áramot termelt, ami 600 ezer romániai háztartás áramszükségletét fedezi.
A CEZ a szélerőműpark projektjét 2008-ban vette meg a Continental Wind Partners LLG csoportjától.
Az első turbinát 2010-ben helyezték üzembe. A beruházás összértéke 27,5 milliárd korona, azaz 1,1 milliárd euró. Az idei első félévben a CEZ bevétele a szélerőműparkban megtermelt áram eladásából 0,7 milliárd koronát tett ki – közölte a cseh energetikai csoport. A Fekete-tenger melléki szélerőműparkban összesen 240, egyenként 2,5 megawattos teljesítményű turbina fog működni.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.