Fotó: Pinti Attila
Az élelmiszerek és nem élelmiszer jellegű termékek online forgalma 2023-ban tovább csökkent az előző évhez képest, miután 2022-ben trendforduló következett be ebben a szegmensben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. A legmeredekebb visszaesés decemberben következett be az előző hónaphoz képest, a forgalom több mint 28 százalékkal csökkent.
2024. március 04., 18:012024. március 04., 18:01
Az Economica.net gazdasági portál által készített, az elmúlt négy év (2019–2023) statisztikáit górcső alá vevő elemzés szerint az adatok azt mutatják, hogy a romániai lakosság decemberben inkább fizikai boltokban vásárol, mint online, az e-kereskedelem iránti étvágy jelentősen visszaesett novemberhez képest.
A tendenciát hivatalos statisztikák 2019 óta alátámasztják, akkor a webáruházak forgalma 27,5 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest. Ezt követően 2020 decemberében az online boltok forgalma 23,8 százalékkal csökkent novemberhez mérten, 2021 decemberében 24,1 százalékos volt a havi szintű csökkenés, míg 2022 decemberében 24,3 százalékos volt a visszaesés.
Tavaly minden második romániai lakos legalább egyszer vásárolt az interneten keresztül, az e-kereskedelem súlya pedig 14 százalékos volt a teljes romániai kikereskedelmen belül – derül ki a Statista adataiból.
Mindez olyan körülmények között, hogy a gépjárművek és motorkerékpárok kivételével az elsődlegesen kiskereskedelemmel foglalkozó vállalkozások forgalma 1,9 százalékkal nőtt, a nem élelmiszeripari termékek esetében 3,8 százalékos, az élelmiszerek esetében pedig 3,6 százalékos volt a növekedés.
A romániaiak közel fele (47 százaléka) a rokonaitól vagy a barátaitól kérne kölcsön, ha pénzre lenne szüksége, és csak a 29 százalékuk folyamodna banki hitelhez – derül ki a Reveal Marketing Research felmérésének kedden közzétett adataiból.
Ami az online kereskedelem visszaesését illeti, az elemzés szerint nem szabad elfelejtenünk, hogy 2022 előtt – többek között a koronavírus-világjárvány miatt – az éves internetes értékesítés erőteljes pozitív tendenciát mutatott. Konkrétan 2021-ben az online boltok forgalma 10,3 százalékkal nőtt 2020-hoz képest, miután 2020-ban 39,7 százalékkal, 2019-ben pedig további 6,8 százalékkal nőtt ez a piaci szegmens.
Talán nincs olyan internethasználó, akivel ne jött volna szembe az erőteljesen terjeszkedő, viszonylag új kínai webáruház, a Temu neve vagy hirdetése.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!