Fotó: Pinti Attila
Az élelmiszerek és nem élelmiszer jellegű termékek online forgalma 2023-ban tovább csökkent az előző évhez képest, miután 2022-ben trendforduló következett be ebben a szegmensben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. A legmeredekebb visszaesés decemberben következett be az előző hónaphoz képest, a forgalom több mint 28 százalékkal csökkent.
2024. március 04., 18:012024. március 04., 18:01
Az Economica.net gazdasági portál által készített, az elmúlt négy év (2019–2023) statisztikáit górcső alá vevő elemzés szerint az adatok azt mutatják, hogy a romániai lakosság decemberben inkább fizikai boltokban vásárol, mint online, az e-kereskedelem iránti étvágy jelentősen visszaesett novemberhez képest.
A tendenciát hivatalos statisztikák 2019 óta alátámasztják, akkor a webáruházak forgalma 27,5 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest. Ezt követően 2020 decemberében az online boltok forgalma 23,8 százalékkal csökkent novemberhez mérten, 2021 decemberében 24,1 százalékos volt a havi szintű csökkenés, míg 2022 decemberében 24,3 százalékos volt a visszaesés.
Tavaly minden második romániai lakos legalább egyszer vásárolt az interneten keresztül, az e-kereskedelem súlya pedig 14 százalékos volt a teljes romániai kikereskedelmen belül – derül ki a Statista adataiból.
Mindez olyan körülmények között, hogy a gépjárművek és motorkerékpárok kivételével az elsődlegesen kiskereskedelemmel foglalkozó vállalkozások forgalma 1,9 százalékkal nőtt, a nem élelmiszeripari termékek esetében 3,8 százalékos, az élelmiszerek esetében pedig 3,6 százalékos volt a növekedés.
A romániaiak közel fele (47 százaléka) a rokonaitól vagy a barátaitól kérne kölcsön, ha pénzre lenne szüksége, és csak a 29 százalékuk folyamodna banki hitelhez – derül ki a Reveal Marketing Research felmérésének kedden közzétett adataiból.
Ami az online kereskedelem visszaesését illeti, az elemzés szerint nem szabad elfelejtenünk, hogy 2022 előtt – többek között a koronavírus-világjárvány miatt – az éves internetes értékesítés erőteljes pozitív tendenciát mutatott. Konkrétan 2021-ben az online boltok forgalma 10,3 százalékkal nőtt 2020-hoz képest, miután 2020-ban 39,7 százalékkal, 2019-ben pedig további 6,8 százalékkal nőtt ez a piaci szegmens.
Talán nincs olyan internethasználó, akivel ne jött volna szembe az erőteljesen terjeszkedő, viszonylag új kínai webáruház, a Temu neve vagy hirdetése.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
szóljon hozzá!