Fotó: Pinti Attila
Az élelmiszerek és nem élelmiszer jellegű termékek online forgalma 2023-ban tovább csökkent az előző évhez képest, miután 2022-ben trendforduló következett be ebben a szegmensben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. A legmeredekebb visszaesés decemberben következett be az előző hónaphoz képest, a forgalom több mint 28 százalékkal csökkent.
2024. március 04., 18:012024. március 04., 18:01
Az Economica.net gazdasági portál által készített, az elmúlt négy év (2019–2023) statisztikáit górcső alá vevő elemzés szerint az adatok azt mutatják, hogy a romániai lakosság decemberben inkább fizikai boltokban vásárol, mint online, az e-kereskedelem iránti étvágy jelentősen visszaesett novemberhez képest.
A tendenciát hivatalos statisztikák 2019 óta alátámasztják, akkor a webáruházak forgalma 27,5 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest. Ezt követően 2020 decemberében az online boltok forgalma 23,8 százalékkal csökkent novemberhez mérten, 2021 decemberében 24,1 százalékos volt a havi szintű csökkenés, míg 2022 decemberében 24,3 százalékos volt a visszaesés.
Tavaly minden második romániai lakos legalább egyszer vásárolt az interneten keresztül, az e-kereskedelem súlya pedig 14 százalékos volt a teljes romániai kikereskedelmen belül – derül ki a Statista adataiból.
Mindez olyan körülmények között, hogy a gépjárművek és motorkerékpárok kivételével az elsődlegesen kiskereskedelemmel foglalkozó vállalkozások forgalma 1,9 százalékkal nőtt, a nem élelmiszeripari termékek esetében 3,8 százalékos, az élelmiszerek esetében pedig 3,6 százalékos volt a növekedés.
A romániaiak közel fele (47 százaléka) a rokonaitól vagy a barátaitól kérne kölcsön, ha pénzre lenne szüksége, és csak a 29 százalékuk folyamodna banki hitelhez – derül ki a Reveal Marketing Research felmérésének kedden közzétett adataiból.
Ami az online kereskedelem visszaesését illeti, az elemzés szerint nem szabad elfelejtenünk, hogy 2022 előtt – többek között a koronavírus-világjárvány miatt – az éves internetes értékesítés erőteljes pozitív tendenciát mutatott. Konkrétan 2021-ben az online boltok forgalma 10,3 százalékkal nőtt 2020-hoz képest, miután 2020-ban 39,7 százalékkal, 2019-ben pedig további 6,8 százalékkal nőtt ez a piaci szegmens.
Talán nincs olyan internethasználó, akivel ne jött volna szembe az erőteljesen terjeszkedő, viszonylag új kínai webáruház, a Temu neve vagy hirdetése.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!