Fotó: Pinti Attila
Az élelmiszerek és nem élelmiszer jellegű termékek online forgalma 2023-ban tovább csökkent az előző évhez képest, miután 2022-ben trendforduló következett be ebben a szegmensben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. A legmeredekebb visszaesés decemberben következett be az előző hónaphoz képest, a forgalom több mint 28 százalékkal csökkent.
2024. március 04., 18:012024. március 04., 18:01
Az Economica.net gazdasági portál által készített, az elmúlt négy év (2019–2023) statisztikáit górcső alá vevő elemzés szerint az adatok azt mutatják, hogy a romániai lakosság decemberben inkább fizikai boltokban vásárol, mint online, az e-kereskedelem iránti étvágy jelentősen visszaesett novemberhez képest.
A tendenciát hivatalos statisztikák 2019 óta alátámasztják, akkor a webáruházak forgalma 27,5 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest. Ezt követően 2020 decemberében az online boltok forgalma 23,8 százalékkal csökkent novemberhez mérten, 2021 decemberében 24,1 százalékos volt a havi szintű csökkenés, míg 2022 decemberében 24,3 százalékos volt a visszaesés.
Tavaly minden második romániai lakos legalább egyszer vásárolt az interneten keresztül, az e-kereskedelem súlya pedig 14 százalékos volt a teljes romániai kikereskedelmen belül – derül ki a Statista adataiból.
Mindez olyan körülmények között, hogy a gépjárművek és motorkerékpárok kivételével az elsődlegesen kiskereskedelemmel foglalkozó vállalkozások forgalma 1,9 százalékkal nőtt, a nem élelmiszeripari termékek esetében 3,8 százalékos, az élelmiszerek esetében pedig 3,6 százalékos volt a növekedés.
A romániaiak közel fele (47 százaléka) a rokonaitól vagy a barátaitól kérne kölcsön, ha pénzre lenne szüksége, és csak a 29 százalékuk folyamodna banki hitelhez – derül ki a Reveal Marketing Research felmérésének kedden közzétett adataiból.
Ami az online kereskedelem visszaesését illeti, az elemzés szerint nem szabad elfelejtenünk, hogy 2022 előtt – többek között a koronavírus-világjárvány miatt – az éves internetes értékesítés erőteljes pozitív tendenciát mutatott. Konkrétan 2021-ben az online boltok forgalma 10,3 százalékkal nőtt 2020-hoz képest, miután 2020-ban 39,7 százalékkal, 2019-ben pedig további 6,8 százalékkal nőtt ez a piaci szegmens.
Talán nincs olyan internethasználó, akivel ne jött volna szembe az erőteljesen terjeszkedő, viszonylag új kínai webáruház, a Temu neve vagy hirdetése.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!