Fotó: Pixabay
Tavaly minden második romániai lakos legalább egyszer vásárolt az interneten keresztül, az e-kereskedelem súlya pedig 14 százalékos volt a teljes romániai kikereskedelmen belül – derül ki a Statista adataiból, amelyeket az e-kereskedelemre szakosodott MerchantPro platform idézett a kedden közzétett jelentésében.
2024. január 30., 14:292024. január 30., 14:29
A tanulmány szerint a múlt év végén az online vásárlók száma elérte a 10,2 milliót Romániában, akiknek a 45 százaléka az alacsonyabb árak, 36 százaléka a különleges ajánlatok, 34 százaléka a házhoz szállítás, 29 százalékuk a megrendelés egyszerűsége miatt fordult webáruházakhoz.
Becslések szerint 2024-re a romániai e-kereskedelmi piac forgalma várhatóan eléri a 7,3 milliárd eurót. Jelenleg az X generáció (az 1960 és 1979 között születettek) és az Y generáció (1980–1994) tagjai a legaktívabb online vásárlók Romániában. Az ellenpólust a Z generáció (1995–2009) tagjai és a boomerek (1940–1959) jelentik, akik tartózkodóbbak vagy kevésbé vannak jelen az e-kereskedelemben.
A 25–34 évesek súlya 23,82 százalékos, míg a 45–54 éveseké 23,52 százalékos. Ezzel szemben a 18–24 éves fiatal felnőttek és az 55–64 évesek kevésbé aktívak az e-kereskedelemben, súlyuk együttesen kevesebb, mint 28 százalék.
Az Agerpres által idézett elemzés szerint 2023-ban a romániai webáruházak forgalma az előző évhez képest átlagosan mindössze 3 százalékkal nőtt, a legdinamikusabb piaci szegmens a gyermekáruké, 20 százalékos növekedéssel. A vásárlók rendeléseinek száma is mérsékelten, 5,5 százalékkal emelkedett.
A romániaiak 2022-ben 6,3 milliárd eurót költöttek online vásárlásra, 100 millió euróval többet, mint az előző évben – derül ki a GPeC és a Romániai Online Áruházak Szövetségének (ARMO) pénteken közzétett jelentéséből.
Az online fogyasztói kosár átlagos értéke tavaly 5,8 százalékkal, 52,6 euróra nőtt 2020-hoz képest, a romániai online vásárlások 69 százaléka pedig mobiltelefonról történt – derül ki a 2Performant vállalat elemzéséből.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!