2013. február 06., 14:162013. február 06., 14:16
A legmagasabb, 4500 lejes átlagfizetéseket a pénzügyi közvetítői szektorban jegyezték, míg az előző hónapokhoz hasonlóan a legkevesebbet, 904 lejt továbbra is a vendéglátóiparban dolgozók keresték az év utolsó hónapjában.
A nettó átlagbér elsősorban a karácsonyi prémiumok, illetve ünnepi utalványok miatt nőtt. Az INS beszámolója szerint legnagyobb mértékben, 20–26 százalékkal a szénkitermelő és gyógyszergyártó iparban, a pénzügyi közvetítői szektorban, valamint az áram-, gáz- és vízszolgáltatók esetében emelkedett a nettó átlagbér 2012 utolsó hónapjában novemberhez képest.
A számítógépeket és más elektronikai cikkeket gyártó cégeknél, illetve a fakitermelésben dolgozó személyek juttatása 16–20 százalékkal nőtt, míg a szeszes italok és dohánytermékek előállításával foglalkozó alkalmazottak, az ingatlanügynökök, valamint a biztosítóházaknál dolgozók 11–15 százalékkal kerestek többet.
Egyes gazdasági szektorokban ugyanakkor csökkentek az átlagfizetések decemberben: a légi teherszállítás esetében 2 százalékkal, míg a különböző gépeket és berendezéseket előállító vállalatok esetében 1,8 százalékkal.
Egy tavalyi kormányrendelet értelmében a közalkalmazotti bérek is emelkedtek: decemberben az egészségügyi szektorban dolgozók 7,7 százalékkal, a közigazgatásban tevékenykedők 7,4 százalékkal, míg a tanügyi alkalmazottak 2,2 százalékkal kerestek többet. Amint arról egyébként beszámoltunk, február 1-től 50 lejjel emelkedett a bruttó minimálbér, elérve így a 750 lejt. Júliustól újabb növekedés várható, a kormány korábbi bejelentése szerint akkor szintén 50 lejjel emelkedik majd a minimálbér.
A kormányzó Szociálliberális Unió (USL) programja szerint 2016-ig fokozatosan 1000 lejre emelnék a bruttó minimálbért. A munkaügyi felügyelőség adatai szerint több mint félmillió romániai alkalmazott él jelenleg minimálbérből, a munkavállalók száma ugyanakkor továbbra is meghaladja az ötmilliót. A hivatal szerint egyéni munkaszerződéssel 5,5 millió személy rendelkezik, számuk az előző év vége óta 12 ezerrel csökkent. Minimálbérből, azaz havi bruttó 750 lejből 538 ezer személynek kell megélnie, december óta ez a szám kétezerrel nőtt.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.