Elvennék az ernyőt a bankok, amikor esik az eső

Kockázatelemzés. Szigorúbb feltételek mellett kevesebben kaphatnak hitelt •  Fotó: 123RF

Kockázatelemzés. Szigorúbb feltételek mellett kevesebben kaphatnak hitelt

Fotó: 123RF

Saját farkukba harapó kígyókként jellemezte a Krónikának nyilatkozó bankpiaci szakértő azt, hogy a hitelfeltételek szigorítására készülnek a romániai bankok, mivel azt érzékelik, hogy olyan kockázatok jelentek meg a piacon, melyek eddig még nem fejtették ki a hatásukat. De ha szigorítják a hitelezési feltételeket, akkor ez a negatív hatás tovább gyűrűzik – figyelmeztetett egyúttal Bordás Attila.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2020. június 26., 09:412020. június 26., 09:41

2020. június 26., 09:502020. június 26., 09:50

Szigorúbbá válhatnak a hitelezési feltételek az év második felétől, vagyis érzékelhetően le fog szűkülni azoknak a polgároknak a köre, akik bankkölcsönhöz tudnak majd jutni. Főként a lakossági fogyasztási hitelek, illetve a kis- és közepes vállalkozásoknak nyújtott rövid távú kölcsönök esetében lesz megfigyelhető ez a trend a tíz, hitelezés szempontjából legnagyobb romániai bank körében a Román Nemzeti Bank (BNR) által végzett, az Agerpres hírügynökség által ismertetett felmérés szerint. Ezek a bankok nyújtják amúgy a lakossági és vállalati hitelek nagyjából 80 százalékát.

Mint a jegybanki elemzés kiemeli, a koronavírus-járvány márciusi begyűrűzése nyomán már az első fél évben érzékelhető volt a hitelpiac módosulása, a második félévben pedig várhatóan ez a trend folytatódni, sőt erősödni fog. A pénzintézetek a dokumentum szerint már az év első felében szigorítottak ugyanis a kölcsönnyújtás feltételein, miközben a hitelezési tevékenység visszaesett. 2020 második félévére a megkérdezett bankok illetékesei arra számítanak, hogy

valamennyi hitel esetében szigorodnak majd a feltételek, de a leginkább érintettek a lakossági fogyasztási hitelek, illetve a kis- és közepes vállalkozásoknak nyújtott rövid távú kölcsönök lesznek.

Ezzel párhuzamosan a pénzintézetek azzal számolnak, hogy a lakosság, illetve a cégek – főként a kkv-k – részéről nem is túl nagy az érdeklődés a bankkölcsönök iránt.

Nem segítik a gazdaság talpra állását

Felelőtlen banki hozzáállásnak tartja a jelenlegi helyzetben a hitelfelvétel szigorítását Bordás Attila, a LAM Mikrohitel Rt. igazgatóhelyettese. Mint a Krónika megkeresésére hangsúlyozta, ha szigorítják a feltételeket, azzal nem segítik a gazdaság talpra állását.

Idézet
Azt szokták mondani, hogy a bank akkor ad esőernyőt, amikor süt a nap, és akkor veszi el, ha elered az eső. Ez pontosan jellemzi ezt a hozzáállást.

Amikor a vállalkozásoknak tőkére, a magánszemélyeknek készpénzre van szükségük, tehát banki segítségre szorulnak, a bank szigorít, és nem ad kölcsönt, amikor jól megy egy vállalkozás, ad ugyan, de akkor már nincs szükség hitelre” – részletezte a banki szakértő.

Rámutatott: a romániai bankrendszerben amúgy jellemző ez a fajta hitelpolitika, ez a központosítás egyik következménye, vagyis nem egyénileg bírálják el a hitelkérelmezőt, hanem egységes feltételek alapján Bukarestben. „A jelzés, hogy a fogyasztói és a rövid lejáratú hitelek esetében szigorítanak a hitelezési feltételeken, annak a következménye, hogy a bankok azt érzékelik, a válságnak súlyos következményei lesznek a gazdaságra, a magán- és jogi személyek hitelképességére, a hitelezés szempontjából tehát magasabb lesz a kockázat” – magyarázta a szakértő. Elmondása szerint

a szigorítás több módon is megvalósulhat, például az ingatlanvásárlásra adott kölcsönnél nagyobb önrészt kérnek, csökkentik az eladósodottsági szint mértékét – például ha eddig a jövedelem legtöbb 35 százaléka lehetett a törlesztőrészlet, akkor ezentúl csak 25–30 százalékra lesz ráterhelhető.

Emellett azt is megtehetik, hogy a magánszemélyek esetében bizonyos jövedelmeket – például a szerzői jogdíjból vagy bérbeadásból származó bevételeket – nem vesznek figyelembe.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

Tovább gyűrűzik a negatív hatás

A bankok ugyanis érzékelik, hogy olyan kockázatok jelentek meg a piacon, melyek eddig még nem fejtették ki a hatásukat, de ha szigorítják a hitelezési feltételeket, akkor ez a negatív hatás tovább gyűrűzik.

Idézet
Kialakul a saját farkába harapó kígyó effektus. Ha a bankrendszer csökkenti az amúgy is alacsony hitelmennyiséget, azzal tovább árt a gazdaságnak, hiszen ha nem hitelez, nem mozog a pénz, ha nincs likviditás rosszul mennek a vállalkozások, tovább nő a kockázat, és csökkennek a hitelek”

– mutatott rá Bordás Attila. Hozzátette: épp ezt a negatív hatást kell feloldania a kis- és közepes vállalkozásoknak állami garancia révén kedvező hitelezési feltételeket nyújtó IMM Invest programnak, ám a támogatás azt is eredményezi, hogy a bankok inkább ezt a terméket „nyomják” a piacon, hiszen az állami garancia mellett kevesebb a kockázat.

Másrészt azért sem érdekeltek a rendes lakossági vagy vállalkozói hitelek megítélésében, mert az államkassza rengeteg pénzt von ki a bankrendszerből, a költségvetési hiány fedezésére államkötvényeket adnak el.

Amikor az állam 3-4 százalékos kamattal vesz fel hitelt a banktól, szinte nem éri meg, hogy másnak is hitelezzen, hiszen az állami garancia esetében alig van kockázat. Nem éri meg a banknak, hogy 6 százalékos kamattal hitelt adjon a magánszemélyeknek, vállalkozásoknak, kockáztatva, hogy ennek bizonyos százaléka nem térül meg, inkább odaadja 4 százalékon minimális kockázattal az államnak – részletezte Bordás Attila. Kitért ugyanakkor arra is, hogy vannak viszont olyan bankok – például a Transilvania Bank vagy a LAM Mikrohitel Rt. – amelyek általában szembemennek az általános szigorítással, be merik vállalni a kockázatot, és ezzel piacot hódítanak.

IMM Invest-mérleg: 7500 hitelszerződés

A kis- és közepes vállalkozásoknak állami garancia révén kedvező hitelezési feltételeket nyújtó IMM Invest program indulása óta eltelt csaknem két hónap alatt 7418 kölcsönt nyújtottak a romániai bankok, összesen 6,2 milliárd lej értékben – közölte a Zf.ro gazdasági portál érdeklődésére az állami garanciaalap (FNGCIMM). „Öt banknál már ki is merült a kiutalt keret” – jelentette be Dumitru Nancu, az intézmény vezérigazgatója. Azt azonban nem kívánta elárulni, hogy mely pénzintézetekről van szó. Jelezte viszont, hogy még több tízezer szerződés áll ellenőrzés alatt, a garanciaalap egészen pontosan 46 685 iratcsomót küldött el a bankoknak, a pénzintézetek amúgy mostanáig 12 390 kkv kérését utasították el az FNGCIMM által közölt adatsorok szerint. A legtöbb hitelt – 4084 – mikrovállalkozások igényelték, összesen 2 milliárd lej értékben, majd a kisvállalkozások következnek 2763 szerződéssel és 2,8 milliárd lejes összeggel, míg a közepes besorolású cégek 571 kölcsönt vettek fel csaknem 1,5 milliárd lej értékben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 18., hétfő

Sok nyugdíjas anyagi okokból tovább dolgozik

Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.

Sok nyugdíjas anyagi okokból tovább dolgozik
2024. november 18., hétfő

Energiaárak: március után is megtartaná még az ársapkát a gazdasági miniszter

Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.

Energiaárak: március után is megtartaná még az ársapkát a gazdasági miniszter
2024. november 18., hétfő

Székelyföldi megye a legkisebb átlagbérrel rendelkezők sorában, több ezer lejes különbségek vannak

Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.

Székelyföldi megye a legkisebb átlagbérrel rendelkezők sorában, több ezer lejes különbségek vannak
2024. november 17., vasárnap

Közel egymillió nyugdíjas kap szociális pótlékot

Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.

Közel egymillió nyugdíjas kap szociális pótlékot
2024. november 15., péntek

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme

A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme
2024. november 14., csütörtök

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák

Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák
2024. november 14., csütörtök

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban

A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban
2024. november 14., csütörtök

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét

A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét
2024. november 14., csütörtök

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu
2024. november 14., csütörtök

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve

Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve